Protokół Nr X/03

Numer X/03
Data wydania 2003-08-27

Obrady X sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 15:00 zakończyły zaś o godzinie 15:35.
    W obradach X sesji na stan 14 radnych uczestniczyło, 12 według załączonej do protokołu listy obecności.

Radni obecni na X sesji:

1. Zdzisław Chodakowski
2. Zbigniew Chrołowski
3. Mariusz Gocał
4. Halina Drabiuk
5. Andrzej Kochański
6. Tadeusz Nazarewicz
7. Franciszek Sak
8. Zenon Sielewonowski
9. Agnieszka Sitarska
10. Jan Szeweluk
11. Krzysztof Szyszko
12. Zdzisław Warpechowski

Radni nieobecni na X sesji:

1. Mirosław Kobus
2. Krzysztof Wieczorek

W obradach X sesji uczestniczyli również:

1. Zbigniew Radomski – Burmistrz Miasta
2. Stanisław W. Fleks – Zastępca Burmistrza
3. Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
4. Danuta Jaszczołt - Skarbnik Miasta
5. Magda Murawska – korespondentka Siemiatyckiego Kuriera Samorządowego
6. Marek Malinowski – redaktor „Głosu Siemiatycz”
7. Robert Golański – korespondent „Gazety Współczesnej”
8. Halina Czmut – inspektor ds. planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta

Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad

    Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad X sesji Rady Miasta radni otrzymali. Przewodniczący zwrócił się z pytaniem, czy do tego porządku radni wnoszą jakieś inne uwagi i poprawki.

    Radni poprawek dot. zaproponowanego porządku obrad X sesji nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad X sesji, który przedstawia się następująco:

1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwały w sprawie obwodów głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej między ulicami: Drohiczyńską, Kilińskiego i Nową, na zachód od ul. Witosa.
5. Podjęcie uchwały w sprawie flagi miasta Siemiatycze.
6. Wolne wnioski.
7. Zamknięcie obrad.

    Głos w tym punkcie zabrał radny Tadeusz Nazarewicz, który powiedział, że jego zdaniem nasze państwo nie jest tak bogate, by wyrzucać pieniądze na kolejne wybory uzupełniające samorządowe, czy też parlamentarne. Radny Nazarewicz powiedział, że w miesiącu październiku mieszkańców czekają wybory uzupełniające do Senatu RP, w związku z tym na ten cel wydatkowane zostaną ogromne pieniądze, które mogłyby być spożytkowane na zupełnie inne cele. Radny Nazarewicz powiedział, że jego zdaniem tego typu wyborcza procedura jest zupełnie niepotrzebna i powinno być tak, że osoba, która w wyborach zajęła drugie miejsce pod względem liczby zebranych głosów na danej liście wyborczej, powinna zająć miejsce ustępującego radnego, posła, czy też senatora. Radny Nazarewicz powiedział, że jego zdaniem Rada Miasta Siemiatycze powinna wystosować w tej sprawie swoje pisemne stanowisko do Krajowego Biura Wyborczego, bo przecież wszyscy muszą dbać o wspólne publiczne pieniądze.

    -Przewodniczący Rady odnosząc się do wypowiedzi radnego Nazarewicza stwierdził, że odczucia społeczne są również takie i sugeruje, aby do tego wniosku powrócić w punkcie wolne wnioski. Pan Warpechowski stwierdził także, że w tej sprawie proponuje opracować wystąpienie, które Rada przyjmie i które zostanie przesłane do Krajowego Biura Wyborczego.

Do punktu 3 – podjęcie uchwały w sprawie obwodów głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

    Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiła Pani Elżbieta Rakszawa – Sekretarz Miasta, która stwierdziła, że w naszym mieście jest 8 stałych obwodów głosowania i Rada Miasta jest zobowiązana oprócz tych 8 obwodów utworzyć zamknięte obwody głosowania, jeśli przebywa w takim miejscu minimum 50 wyborców. Sekretarz Miasta stwierdziła następnie, że Burmistrz Miasta wystąpił o potwierdzenie liczby osób przebywających do takich jednostek jak: Powiatowy Dom Pomocy Społecznej i do Szpitala Powiatowego i okazało się, iż liczby w obu jednostkach przewyższają 50 osób i w związku z tym jest wniosek Pana Burmistrza o utworzenie obwodów zamkniętych w tych jednostkach.

    Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni większością głosów, przy 1 głosie wstrzymującym podjęli uchwałę w sprawie obwodów głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

/Uchwała Nr X/65/03 w załączeniu/

Do punktu 4 - podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej między ulicami: Drohiczyńską, Kilińskiego i Nową, na zachód od ul. Witosa

    O przedstawienie projektu uchwały w tej sprawie poproszona została Pani Halina Czmut, która stwierdziła, że z końcem roku 2002 z mocy ustawy ogólny plan zagospodarowania miasta stracił moc , co wprowadziło duże zamieszanie i w tej chwili procedura ustalenia warunków zabudowy stała się długotrwała i skomplikowana, każdy projekt decyzji lokalizacyjnych uzgadnia Wojewoda. Pani Czmut dodała, istnieje potrzeba przystąpienia w chwili obecnej do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Siemiatycze położonej między ulicami: Drohiczyńską, Kilińskiego i Nową, na zachód od ul. Witosa. Pani Czmut powiedziała, że wynika to ze złożonego wniosku o ustalenie warunków zabudowy na budowę budynku mieszkalnego na jednej z nielicznych niezabudowanych działek od strony ul. Drohiczyńskiej, na której w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta zaproponowano przebieg ulicy 13D-10-12/5 niezbędnej do obsługi terenów położonych na zapleczu ulic: Drohiczyńskiej, Kilińskiego , Nowej i Witosa, poza pasami istniejącej zabudowy. Korzystając z przywileju wynikającego z art. 62 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawiesiłem postępowanie na okres 12 miesięcy, do czasu opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru celem ustalenia lokalizacji celu publicznego na tym terenie układu komunikacyjnego i infrastruktury technicznej oraz określenia sposobu zagospodarowania i zabudowy tego terenu na cele budownictwa mieszkaniowego z usługami.
    Pani Czmut powiedziała, że analizując zgodność przewidywanych ustaleń planu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Siemiatycze stwierdzić należy, iż obszar zabudowy wzdłuż ulic objętych projektem uchwały został ujęty w tekście studium jako obszar przekształceń, modernizacji i uzupełnień zabudowy – wśród terenów mieszkalnictwa jednorodzinnego, zabudowy zagrodowej i usług w zachodniej części miasta ( pkt. 6.2.2.2. Kierunków zagospodarowania przestrzennego ). Ponadto teren położony między pasami zabudowy przy ul. Kilińskiego i Drohiczyńskiej ujęty został w studium jako obszar rozwoju zabudowy na terenach przeznaczonych na cele budowlane – zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z usługami ( pkt. 6.2.2.4. Kierunków zagospodarowania przestrzennego ). Kierunki i zasady zagospodarowania tego obszaru przewidują konieczność sporządzenia planu miejscowego. Odnosząc się do proponowanego na rysunku studium przebiegu układu komunikacyjnego – ulic oznaczonych 11D, 12D, i 13D, wkreślonego przerywaną linią, stwierdzić należy iż stanowi on jedynie wniosek do miejscowego planu zagospodarowania ujęty w pkt 7.1.5. „Kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Pani Czmut stwierdziła, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Siemiatycze opracowane zostało w trybie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, która nie przewidywała publicznej konsultacji jego ustaleń, a zatem propozycja przebiegu układu komunikacyjnego nie mogła mieć charakteru wiążącego . W związku z powyższym postulowaną rezerwację terenu wolnego od zabudowy celem wykonania w przyszłości proponowanych ulic do obsługi terenów budowlanych zrealizować można jedynie poprzez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje publiczną konsultację i jednoznacznie może określić lokalizację ulic i innych inwestycji celu publicznego.
    Reasumując swoją wypowiedź Pani Czmut przewidywane rozwiązania stwierdziła, że założenia projektowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będą zgodne z tak przyjętymi ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Siemiatycze, a zakres ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmie elementy określone w art. 15 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym . Inwentaryzacja urbanistyczna , sporządzenie opracowania ekofizjograficznego, prognozy skutków oddziaływania na środowisko planu scedowane zostaną na urbanistę wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego. Wtórnik geodezyjny w skali 1:1000 na przedmiotowy teren zostanie opracowany po uzgodnieniu z projektantem – urbanistą jego zakres.

    Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej między ulicami: Drohiczyńską, Kilińskiego i Nową, na zachód od ul. Witosa.

/Uchwała Nr X/66/03 w załączeniu/

Do punktu 5 - podjęcie uchwały w sprawie flagi miasta Siemiatycze

    Burmistrz Miasta zabierając głos w tej sprawie stwierdził, że kilka miesięcy temu na posiedzeniach Komisji Rady Miasta przedkładał radnym projekt flagi miasta Siemiatycze. Pozytywnie zaopiniowany został wtedy przez radnych projekt flagi z tłem niebieskim cieniowanym, jednak po przesłaniu tego projektu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do Komisji Heraldycznej okazało się, iż na fladze nie może być kolorów cieniowanych. Wobec tego ponownie wystąpiono do MSWiA, zebrała się Komisja Heraldyczna, która tym razem pozytywnie zaopiniowała projekt w kolorystyce, która została radnym przedłożona.

    Z pytaniami do Burmistrza Miasta w tej sprawie zwrócili się:

    -Radny Andrzej Kochański zwrócił się z pytaniem, kto będzie mógł z flagi korzystać.

    -Burmistrz Radomski odpowiedział, że wszyscy mieszkańcy miasta.

    Innych uwag w tym punkcie nie wniesiono. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni większością głosów, przy 1 głosie wstrzymującym się podjęli uchwałę w sprawie flagi miasta Siemiatycze.

/Uchwała Nr X/67/03 w załączeniu/

Do punktu 6 – wolne wnioski

    Radny Zdzisław Chodakowski zabierając głos stwierdził, że dobiega już końca okres wakacyjno – urlopowy, a więc okres kiedy to nasi mieszkańcy wyjeżdżają do innych miast, mają możliwość porównania np. atrakcyjności, estetyki naszego miasta z innymi. Pan Chodakowski stwierdził dalej, że jest to także okres kiedy do Siemiatycz przyjeżdża bardzo wielu turystów, część z nich tylko przejeżdża przez Siemiatycze i również słyszymy od niech wiele różnych uwag na temat naszego miasta. Pan Chodakowski dodał także, iż wakacje to okres bardzo wytężonej pracy przynajmniej dla niektórych służb, np. policja, służba zdrowia, handel, ale także kultura, rekreacja i sport. Radny Chodakowski stwierdził w dalszej części swojej wypowiedzi, że w tym roku padło ze strony mieszkańców Siemiatycz, ze strony mieszkańców Powiatu, jak również ze strony gości bardzo wiele krytycznych uwag na temat przygotowania, a w zasadzie nie przygotowania miasta do sezonu turystyczno – wakacyjnego. Następnie Pan Chodakowski złożył wniosek, aby na następnej sesji Rady lub na najbliższych sesjach radni mogli się zapoznać ze sprawozdaniem złożonym przez odpowiednie służby, jak wyglądało przygotowanie miasta do sezonu i jak ten sezon w ich ocenie przebiegał. Radny Chodakowski powiedział, że jego zdaniem takie sprawozdanie jest bardzo konieczne, po to, żeby uniknąć spraw, które w tym roku tak bardzo bulwersowały mieszkańców i nie tylko i wyeliminować te sprawy już na przyszły rok. Pan Chodakowski dodał, iż myśli, że sprawozdaniami, które powinni radni przeanalizować bardzo dokładnie jest kultura tj. wykorzystanie pracowników Domu Kultury i poziom przygotowanych imprez, wypoczynek dzieci i młodzieży ( będzie tu czym się pochwalić) oraz następna sprawa, która wywołała tak wiele różnych kontrowersji , to oczywiście sprawa rekreacji i sportu, a w tym oczywiście wykorzystanie naszych zalewów. Pan Chodakowski stwierdził, że stało się rzeczą tragiczną wręcz, że przez 2 miesiące zalewy były niedostępnie, przy tak upalnym lecie, dodał, że stało się rzeczą fatalną, że mieszkańcy rejonów wokół zalewów nie mogli otworzyć okien. Pan Chodakowski powiedział, że sprawą, która radni powinni się jeszcze się zająć jest sprawa: czystość i estetyka w mieście. Pan Chodakowski stwierdził, że w wielu rejonach miasta nie ma ani jednego kosza, ogromne trawy porośnięte nie wykoszone i tego typu sprawy zwracają uwagę i mieszkańców i gości. Na zakończenie wypowiedzi radny Chodakowski stwierdził, że myśli, że byłyby to sprawy bardzo ważne, po to aby wyeliminować te sprawy na przyszły rok, bo przecież chcemy aby do nas przyjeżdżali goście i chcemy, aby również nasi mieszkańcy mogli wypoczywać.

    -Radny Andrzej Kochański stwierdził, że chciałby wiedzieć, w jaki sposób zostały wykorzystane informacje od wędkarzy dotyczące nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych i spływających nimi ścieków ( przyłącza dot. terenu zalewów). Radny Kochański powiedział, iż wie, że wędkarze sygnalizowali Burmistrzowi ten problem.

    -Radny Krzysztof Szyszko powiedział, że należy przypomnieć Policji, że dzieci wracają do szkół, aby w pierwszych dniach września w okolicach szkół były wzmożone patrole, bo miejsce te to potencjalnie najbardziej wypadkowe miejsca w tym czasie.

    -Burmistrz Miasta odpowiedział, że na wszystkie zgłoszone zapytania odpowiedzi udzieli na najbliższej sesji Rady Miasta.

    Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Przewodniczący Rady Miasta
K.Andruszkiewicz Zdzisław Warpechowski

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Andruszkiewicz

Data wytworzenia: 2005-07-28

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-07

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-07