Protokół Nr XI/03
Numer | XI/03 |
---|---|
Data wydania | 2003-09-24 |
Obrady XI sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 13:00 zakończyły zaś o godzinie 15:00.
W obradach XI sesji na stan 15 radnych uczestniczyło 15, według załączonej do protokołu listy obecności.
Radni obecni na XI sesji:
1. Zdzisław Chodakowski
2. Zbigniew Chrołowski
3. Mariusz Gocał
4. Aleksander Jakowiuk
5. Halina Drabiuk
6. Mirosław Kobus
7. Andrzej Kochański
8. Tadeusz Nazarewicz
9. Franciszek Sak
10. Zenon Sielewonowski
11. Agnieszka Sitarska
12. Jan Szeweluk
13. Krzysztof Szyszko
14. Zdzisław Warpechowski
15. Krzysztof Wieczorek
W obradach XI sesji uczestniczyli również:
1. Zbigniew Radomski – Burmistrz Miasta
2. Stanisław W. Fleks – Zastępca Burmistrza
3. Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
4. Danuta Jaszczołt - Skarbnik Miasta
5. Jolanta Horba – Radca Prawny Urzędu Miasta
6. Maciej Słowikowski – korespondent Siemiatyckiego Kuriera Samorządowego
7. Marek Malinowski – redaktor „Głosu Siemiatycz”
8. Bogusław Toczko – Komendant Powiatowy Policji w Siemiatyczach
9. Stefan Roszczenko – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 4
10. Krzysztof Osmólski – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 6
11. Romuald Wilgat – Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
12. Roman Umiastowski – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
13. Regina Sawczyńska – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 7
14. Michał Kruglicz – Rada Powiatowa OPZZ w Siemiatyczach
15. Marian Wojciechowski – Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej
Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad XI sesji Rady Miasta radni otrzymali. Przewodniczący dodał, iż proponuje, aby pkt. 9 proponowanego porządku obrad tj. dokonanie wyboru ławników zacząć realizować po 5 punkcie. Przewodniczący Rady zaproponował także ujęcie jako punktu 8a – sprawozdania z wykonania budżetu miasta za I półrocze 2003 r. Przewodniczący zwrócił się następnie z pytaniem, czy do tego porządku zostaną wniesione jakieś inne uwagi i poprawki.
-Burmistrz Miasta zabierając głos zwracając się do Przewodniczącego i Wysokiej Rady stwierdził, że w porządku obrad dzisiejszej sesji w punkcie 8 zaplanowana była dyskusja na temat Strategii Miasta Siemiatycze na lata 2003-2013 oraz przyjęcie przez Radę treści tego dokumentu. Burmistrz Radomski powiedział, że prace nad strategią trwały praktycznie do ostatniej chwili, dodał, że dopiero na komisjach radni mieli sposobność zapoznać się z ostateczną wersją opracowania, dodał, że strategia ma służyć tej Radzie i kolejnym Radom w ciągu najbliższych 10 lat. Burmistrz podkreślił, że Strategia ma być przewodnikiem w realizacji polityki rozwoju naszego Miasta i dlatego też zależy mu, by ten dokument był dobrze przemyślany, dodał, że jego zdaniem przygotowany projekt strategii wymaga korekt dotyczących między innymi:
1/ w podsumowaniu diagnozy powinny zostać zawarte wnioski wynikające z posiadania konkretnych zasobów, warunków przyrodniczych, położenia, itp.;
2/ umieszczone zadania powinny zostać ponownie przeanalizowane pod kątem ich zakresu ( duże rozdrobnienie zadań utrudni pozyskiwanie środków z funduszy strukturalnych oraz ogranicza pole działania samorządu);
3/ przemyślenia wymaga celowość umieszczania w opracowaniu pomocy przedakcesyjnej;
4/ w opracowaniu powinien się znaleźć również opis obszarów wspólnych naszej strategii i strategii powiatu oraz województwa.
Na zakończenie swojej wypowiedzi Burmistrz Radomski stwierdził, ze jednym słowem strategia wymaga dopracowania i w z tych względów wnosi do Wysokiej Rady o wycofanie w dzisiejszego punktu porządku obrad punktu dot. przyjęcia Strategii Miasta Siemiatycze.
Innych poprawek dot. zaproponowano porządku obrad XI sesji Rady Miasta radni nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad XI sesji z zaproponowanymi poprawkami, który przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Złożenie ślubowania przez nowo wybranego radnego Rady Miasta.
4. Przyjęcie protokołów z IX i X sesji Rady Miasta.
5. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Miasta.
5a. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wyboru ławników na kadencję 2004-2007.
6.Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
7. Interpelacje i zapytania radnych.
8.Informacja o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2003 r.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta.
10. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania darowizną nieruchomości położonych w mieście Siemiatycze.
11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zmianie charakteru użytkowania gruntu rolnego na leśny.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli.
13. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego.
14. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski.
16. Zamknięcie obrad.
Do punktu 3 – złożenie ślubowania przez nowo wybranego radnego Rady Miasta
Uczestniczący w obradach XI sesji Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Marian Wojciechowski wręczył nowo wybranemu radnemu Aleksandrowi Jakowiukowi zaświadczenie o wyborze. Pan Wojciechowski pogratulował również wyboru Panu Jakowiukowi.
Następnie Pan Aleksander Jakowiuk złożył ślubowanie radnego.
Do punktu 4 – przyjęcie protokołów IX i X sesji
Przewodniczący Rady poinformował radnych, że protokoły z XI i X sesji Rady Miasta wyłożone są na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad dzisiejszej sesji nie wpłyną do nich uwagi i poprawki to uzna się je za przyjęte.
Do punktu 5 – informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady
Przewodniczący Rady zapoznał radnych w tym punkcie z treścią pism skierowanych do Przewodniczącego rady Powiatu Siemiatyckiego w sprawie szpitala oraz odpowiedzią w tej sprawie. Odczytał także radnym pismo Państwa Krzywickich w sprawie aktów wandalizmu na ul. Ciechanowickiej. Przewodniczący poinformował także o swoim uczestnictwie w spotkaniach z mieszkańcami, które odbywały się w na terenie miasta w ostatnich tygodniach. Przewodniczący podkreślił, że spotkania te przepełnione były troską o sprawy lokalne. Pan Warpechowski powiedział, że w ostatnich dniach uczestniczył także w uroczystościach rocznicowych przy Pomniku Sybiraka.
Do punktu 5a - podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wyboru ławników na kadencję 2004-2007
O zabranie głosu w tym punkcie poproszony został Przewodniczący Zespołu Opiniującego kandydatów na ławników radny Franciszek Sak, który zapoznał radnych z opracowaną opinią zespołu ( opinia ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Następnie radni wybrali Komisję Skrutacyjną do przeprowadzenia wyborów tajnych ławników. W skład Komisji Skrutacyjnej weszli następujący radni:
1/ Mirosław Kobus
2/ Aleksander Jakowiuk
3/ Agnieszka Sitarska.
W dalszej części realizacji tego punktu porządku obrad członkowie Komisji Skrutacyjnej przygotowali karty do głosowania ( opieczętowali je pieczęcią Rady Miasta) i określili zasady głosowania. Poinformowano radnych, że na karcie do głosowania, na które znajduje się 60 nazwisk kandydatów na ławników do orzekania w sprawach karnych i rodzinnych można dokonać wyboru nie więcej jak 8 osób, a na drugiej karcie, na które znajduje się 17 nazwisk kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych należy wybrać nie więcej jak 6 osób.
Następnie Komisja Rewizyjna rozdała radnym karty do głosowania i przeprowadziła głosowanie tajne ławników.
Po podliczeniu głosów Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej – radny Mirosław Kobus zapoznał radnych z wynikami głosowania. Poinformował, że w wyniku tajnego głosowania na ławników do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim do orzekania w sprawach karnych i rodzinnych na kadencję 2004-2007 wybrano następujące osoby:
1/ Nina Dąbrowska;
2/ Janina Drozdowska;
3/ Janusz Piotr Dzienisiuk;
4/ Jan Gumieniak;
5/ Antonii Kosieradzki;
6/ Jadwiga Piotrowska;
7/ Jadwiga Wieczorek;
8/ Apolonia Zawadzka.
do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na kadencję 2004-2007 wybrano zaś następujące osoby:
1/ Alina Chwaszczewska;
2/ Irena Galimska;
3/ Roman Łopaciuk;
4/ Tadeusz Nazarewicz;
5/ Eugeniusz Radziszewski;
6/ Czesław Żero.
Do punktu 6 – sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami
Sprawozdanie z pracy w okresie od ostatniej sesji tj. od połowy czerwca do chwili obecnej przedstawił Burmistrz Miasta – Zbigniew Radomski. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 7 – interpelacje i zapytania radnych
Interpelacje i zapytania zgłosili:
-Radny Franciszek Sak zwrócił się z pytaniem dot. Przedsiębiorstwa Komunalnego, stwierdził, iż słyszał, ze spółka ma wprowadzić opłaty za wywóz nieczystości stałych w soboty, od tych osób, które same wywożą śmieci. Radny Sak zwrócił również uwagę na fakt, że zdarzają się sytuacje, kiedy mieszkańcy, którzy mają zawarte umowy z PK na wywóz śmieci w jednym tygodniu nie wystawią kosza zadeklarowanego, to w rachunku obciążenie jest dwukrotne.
-Radny Zdzisław Warepchowski zwrócił się z pytaniem, czy Przedsiębiorstwo Komunalne planuje lokalizację kasy, takiego punktu pobierania opłat za wodę i ścieki oraz śmieci bardziej w centrum miasta, podobnie jak punkt przyjmowania opłat za energie elektryczną.
Innych interpelacji nie zgłoszono.
Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Jerzy Kazimierczak ustosunkowując się do wypowiedzi radnych stwierdził, że jeżeli chodzi o punkt kasowy, to opłaty za wodę i ścieki oraz śmieci można wnosić na poczcie, w bankach oraz w kasie znajdującej się w biurowcu Przedsiębiorstwa. Pan Kazimierczak powiedział, że Przedsiębiorstwo nie planuje utworzenia własnej kasy na terenie miasta. Odnosząc się do kwestii opłat za wywóz nieczystości stałych w soboty, to Prezes Kazimierczak powiedział, że decyzje w tej sprawie podejmuje Burmistrz, dodał, że należy pamiętać, że jeżeli chodzi o nieczystości stałe, to I element opłaty stanowi utylizacja, a II element to koszty dowiezienia. Ustosunkowując się do wypowiedzi radnego Saka w sprawie dwukrotnych obciążeń za wywóz nieczystości stałych, to Prezes Kazimierczak wyjaśnił, iż Przedsiębiorstwo Komunalne ma zawarte umowy na wywóz nieczystości z ponad 1000 posesji i starają się dostosować do potrzeba każdego mieszkańca. Pan Kazimierczak odnosząc się do sytuacji opisanej przez radnego Saka stwierdził, że żeby nie dochodziło do takich sytuacji, najlepiej jest, gdy podniesie się telefon i zadzwoni zgłaszając taką sprawę, wtedy zjawiska tego typu wyeliminuje się.
-Burmistrz Radomski odnosząc się do kwestii popierania opłat za wodę i ścieki oraz śmieci w centrum miasta stwierdził, że jest ten problem do rozwiązania przy okazji popierania opłat za energię elektryczną. Odnosząc się do kwestii popierania opłat za wywóz śmieci na wysypisko w soboty, Burmistrz Radomski powiedział, że nie przewiduje takiej opłaty, gdyż wiązałaby się ona z dużym zaśmieceniem miasta i terenów wokół niego.
Do punktu 8 – informacja o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2003 roku
Informację o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2003 r. przedstawiła Pani Danuta Jaszczołt – Skarbnik Miasta. Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli. Sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Do punktu 9 - podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta
Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta przedstawiła Skarbnik Miasta, która stwierdziła, że oprócz zmian proponowanych na posiedzeniach Komisji przed sesją proponuje się także ujęcie kwoty 70.000 zł w zwiększonym planie dochodów budżetowych, która jest dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przeznaczoną na remont jazzu na zalewie, zgodnie w zawarta umową.
Innych uwag i pytań w tym punkcie nie wniesiono. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie miasta.
/Uchwała Nr XI/69/03 w załączeniu/
Do punktu 10 - podjęcie uchwały w sprawie przekazania darowizną nieruchomości położonych w mieście Siemiatycze
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie omawiany był na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy obecnie zgłaszają jakieś pytania i uwagi do tego projektu. Radni stwierdzili, że nie.
W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przekazania darowizną nieruchomości położonych w mieście Siemiatycze.
/Uchwała Nr XI/70/03 w załączeniu/
Do punktu 11 - podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii o zmianie charakteru użytkowania gruntu rolnego na leśny
Przewodniczący Rady wprowadzają radnych do tego tematu powiedział, że projekt uchwały był dokładnie przed sesją omawiany na posiedzeniach komisji. Przewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy dziś istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego projektu. Radni uznali, że potrzeby takiej nie ma.
W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie w sprawie wyrażenia opinii o zmianie charakteru użytkowania gruntu rolnego na leśny.
/Uchwała Nr XI/71/03 w załączeniu/
Do punktu 12 - podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli
Przewodniczący Rady powiedział, że sprawa skargi na działalność Burmistrza Miasta została radnym przedstawiona na posiedzeniach Komisji, dziś na sesji proponuje się treść uchwały zlecającej Komisji Rewizyjnej zajęcie się ta sprawą.
W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli, określając w uchwale termin przeprowadzenia kontroli do dnia 20 października br.
/Uchwała Nr XI/72/03 w załączeniu/
Do punktu 13 - podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego
Przedstawiając kolejny projekt uchwały zawarty w porządku obrad XI sesji Przewodnicząc stwierdził, zwrócił się z pytaniem do radnego Aleksandra Jakowiuka, czy wyraża zgodę na pracę w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego, gdyż skład tej komisji nie jest pełny.
Radny Jakowiuk powiedział, że tak.
Przewodniczący Rady po raz kolejny zwrócił się z pytaniem do radnych Klubu Jedność z pytaniem, czy wyrażają chęć zgłoszenia radnego z tego klubu do prac w Komisji Rewizyjnej, w skład której muszą wejść przedstawiciele wszystkich klubów.
W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie poparli kandydaturę radnego Aleksandra Jakowiuka do pracy w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego.
/Uchwała Nr XI/73/03 w załączeniu/
Do punktu 14 - odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych
W wolnych wnioskach głos zabrał uczestniczący w obradach XI sesji Komendant Powiatowy Policji Pan Bogusław Toczko, który ustosunkował się do pisma Państwa Krzywickich, które cytowane było przez Przewodniczącego RadyMiasta w punkcie : informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Miasta. Komendant Policji stwierdził, że w związku z imprezami w lokalu Tropical nie były zabezpieczane ulice Ciechanowiecka i Głowackiego. Ostatnio jednak Policja stara się zabezpieczać ten rejon w soboty, kiedy imprezy się odbywają. Pan Toczko podkreślił, że Państwo Krzywiccy nie zgłosili jak do tej pory żadnej szkody w związku z istnieniem tego lokalu.
Do punktu 15 - wolne wnioski
W tym punkcie porządku obrad Przewodniczący Rady powrócił do wniosku radnego Nazarewicza z poprzedniej sesji Rady dot. wystąpienia przeciwko przeprowadzaniu wyborów uzupełniających. Przewodniczący odczytał radnym proponowaną treść wystąpienia w następującym brzmieniu:
„ My radni Rady Miasta Siemiatycze, podobnie jak inne samorządy gminne Rzeczypospolitej – dobrze zorientowani w obywatelskich kłopotach dnia codziennego, boleśnie doświadczani niedoborem samorządowych budżetów, tym listem pragną wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec zapisów aktualnie obowiązujących ustaw z dnia 12 kwietnia 2001 r. – ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, a odnoszących się do zarządzania wyborów uzupełniających.
Oparta o te zapisy dotychczasowa praktyka przeprowadzania wyborów uzupełniających każdorazowo w przypadku zwolnienia mandatu radnego (w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców) czy senatora niesie negatywne następstwa ekonomiczne i społeczne. Jest więc sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem bowiem:
A/ naraża nasze biedne państwo i społeczeństwo na niepotrzebne dodatkowe wydatki finansowe, które należałoby przeznaczyć na ważniejsze społecznie cele;
B/ wznieca lokalne konflikty poprzez tzw. „akcje wyborcze”, które burzą sąsiedzką zgodę i niszczą klimat społecznego współdziałania;
C/ destabilizują porządek demokratyczny państwa, gdyż wybory uzupełniające są przekreśleniem wcześniejszych kadencyjnych wyników wyborczych, wywołują odruch niechęci i społecznego zniecierpliwienia – co zazwyczaj wyraża się znikomą frekwencją wyborczą.
Wnosimy zatem o przystąpienie do prac nad zmianami wskazanych ustaw, pozwalających w miejsce zwolnionych w trakcie kadencji mandatów wprowadzać osoby, które uzyskały w wyborach największą liczbę głosów wyborców.
Radny Nazarewicz oraz pozostali radni nie wnieśli uwag do zaproponowanej treści wystąpienia w tej sprawie.
Do punktu 16 - zamknięcie obrad
W związku z wyczerpaniem porządku obrad XI sesji Rady Miasta w dniu 24 września br. Przewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 15:00.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: | Przewodniczący Rady Miasta |
K.Andruszkiewicz | Zdzisław Warpechowski |
Metryka strony