Protokół Nr XII/03
Numer | XII/03 |
---|---|
Data wydania | 2003-11-26 |
Obrady XII sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 13:00 zakończyły zaś o godzinie 15:25.
W obradach XII sesji na stan 15 radnych uczestniczyło, 15 według załączonej do protokołu listy obecności.
Radni obecni na XII sesji:
1. Zdzisław Chodakowski
2. Zbigniew Chrołowski
3. Mariusz Gocał
4. Halina Drabiuk
5. Andrzej Kochański
6. Tadeusz Nazarewicz
7. Franciszek Sak
8. Zenon Sielewonowski
9. Agnieszka Sitarska
10. Jan Szeweluk
11. Krzysztof Szyszko
12. Zdzisław Warpechowski
13. Aleksander Jakowiuk
14. Mirosław Kobus
15. Krzysztof Wieczorek
W obradach XII sesji uczestniczyli również:
1. Zbigniew Radomski – Burmistrz Miasta
2. Stanisław W. Fleks – Zastępca Burmistrza
3. Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
4. Danuta Jaszczołt - Skarbnik Miasta
5. Magda Murawska – korespondentka
Siemiatyckiego Kuriera Samorządowego
6. Marek Malinowski – redaktor „Głosu Siemiatycz”
7. Robert Golański – korespondent „Gazety Współczesnej”
8. Jerzy Wawrentowicz - Prezes SMLW
9. Zygmunt Wierożębski – Rada Osiedla nr 4
10. Romuald Wilgat – Przewodniczący Rady Osiedla Nr 1
11. Bogusław Toczko – Komendant Powiatowy Policji
12. Maria Michaluk – Wiceprezes Zarządu PSS Społem w Siemiatyczach
13. Robetr Girejko – Wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
14. Ewa Lasota – pracownik Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad XII sesji Rady Miasta radni otrzymali. Przewodniczący zwrócił się z pytaniem, czy do tego porządku radni wnoszą jakieś uwagi i poprawki.
Radni poprawek dot. zaproponowanego porządku obrad XII sesji nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad XII sesji, który przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Miasta.
4. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady Miasta.
5.Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
5a. Informacja Burmistrza Miasta o złożonych oświadczeniach majątkowych.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Podjęcie uchwały w sprawie Strategii Miasta na Siemiatycze na lata 2003-2013.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta.
9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. Przedszkoli.
10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Siemiatyczach.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany statutu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
13. Podjęcie uchwały w sprawie statutów osiedli miasta Siemiatycze.
14. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli.
16. Podjęcie uchwały w sprawie przyznania dodatku specjalnego.
17. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
18. Wolne wnioski.
19. Zamknięcie obrad.
Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z obrad XI sesji
Przewodniczący Rady Miasta stwierdził, że protokół z obrad XI sesji został wyłożony na stoliku protokolanta i jeżeli do końca sesji nie wpłyną uwagi i poprawki, co do jego treści, to uzna się go za przyjęty.
Do punktu 4 – informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady
Przewodniczący Rady Miasta w tym punkcie porządku obrad zapoznał radnych z następującymi informacjami i komunikatami:
- stwierdził, że w okresie od ostatniej sesji uczestniczył w bardzo wielu ważnych spotkaniach i uroczystościach ( m.in. w uroczystościach związanych z obchodami Święta Niepodległości, w uroczystości wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie;
- przyjmował wielu interesantów, m.in. przedstawicieli PSS Społem w sprawie problemu z jakim PSS boryka się;
-do Biura Rady wpłynął raport NIK odnośnie kontroli przeprowadzonej w kwestii zajęcia pasa drogowego ( do wglądu w Biurze Rady Miasta);
- Przewodniczący odczytał także pismo, które wpłynęło do Rady Miasta z Kancelarii Sejmu w związku z wystosowanym apelem w sprawie przeprowadzania wyborów uzupełniających;
- Przewodniczący zapoznał także radnych z informacją o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych ( informacja ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu);
-Przewodniczący odczytał także pismo Prezesa Sądu w Bielsku Podlaskim dot., w którym zwraca się do rady o ujęcie w planach finansowych miasta na 2004 r. kosztów związanych z wykonywaniem przez skazanych kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej.
Do punktu 5 – sprawozdanie Burmistrza z pracy między sesjami
Burmistrz Zbigniew Radomski przedstawił radnym sprawozdanie z pracy w okresie od dnia 24 września br. Sprawozdanie to stanowi załącznik do protokołu z sesji.
Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 5 a -informacja Burmistrza Miasta o złożonych oświadczeniach majątkowych
Burmistrz Miasta przedstawił Radzie Miasta informację o złożonych przez osoby wymienione w art. 24 h ustawy o samorządzie gminnym oświadczeniach majątkowych. Burmistrz powiedział, że art. ten nakłada obowiązek składania oświadczeń przez: zastępcę Burmistrza, Sekretarza gminy, Skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osobę zarządzającą i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu Burmistrza.
Złożona przez Burmistrza Radomskiego informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Do punktu 6 – interpelacje i zapytania radnych
Interpelacje i zapytania zgłosili:
-Radna Halina Drabiuk zwróciła się z wnioskiem, aby w budżecie na 2004 r. zostało ujęte wykonanie pasażu pieszego do cmentarza parafialnego A. Boboli.
-Radny Andrzej Kochański stwierdził, że chciałby znać wysokość kosztów jakie są ponoszone na wydawanie Kuriera Samorządowego i jaka kwota przypada na miasto Siemiatycze. Radny Kochański zapytał także o domniemane zadłużenie jakie miasto ma w stosunku do jednego z siemiatyckich przedsiębiorców, który opłacił już podatek w związku ze sprzedażą, a faktura przez miasto jeszcze nie jest opłacona.
-Radny Tadeusz Nazarewicz odnosząc się do przeprowadzonych na terenie miasta wyborów osiedlowych zwrócił się do Burmistrza z pytaniem, jakie wnioski nasunęły się Burmistrzowi po tych spotkaniach na rzecz wspólnego działania w stosunku polepszenia bytu naszego społeczeństwa.
Następnie Przewodniczący Rady udzielił głosu Pani Marii Michaluk – Wiceprezesowi Zarządu PSS Społem w Siemiatyczach. Pani Michaluk zapoznała radnych z poglądem PSS Społem na sprawę zwrotu nieruchomości zabudowanej budynkiem piekarni PSS przy ul. Armii Krajowej na rzecz byłych właścicieli państwa Olędzkich. Sprawa o zwrot w/w nieruchomości toczy się od 19991 r. na szczeblach różnych instancji. Zdaniem PSS na gminie miejskiej spoczywa obowiązek załatwienia sprawy na korzyść PSS poprzez dokonanie zamiany działek.
Do punktu 7 – podjęcie uchwały w sprawie Strategii Miasta Siemiatycze na lata 2003-2013
Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiany był radnym i dokładnie omawiany przez pracowników Fundacji już przed poprzednią sesją Rady. Podczas obrad XII sesji Rady Miasta głos w tym punkcie zabrał Pan Robert Girejko – Wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, której to w maju br. zlecono wykonanie Strategii Rozwoju Miasta Siemiatycze na lata 2003-2013. Pan Girejko powiedział, że strategia ta wypracowana została w wyniku współpracy między zespołem wykonawczym Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz władz miasta, dodał, że w toku prac na strategią, które trwały do końca sierpnia br. prowadzono także konsultacje ze środowiskiem lokalnym reprezentowanym przez radnych Rady Miasta, przedstawicielami organizacji społecznych i przedsiębiorców oraz udostępniono opracowanie mieszkańcom miasta, jak również w prasie lokalnej podano informacją o projekcie strategii. W swojej wypowiedzi Pan Girejko podkreślił, że strategia miasta jest podstawą tworzenia i realizacji przez samorząd długotrwałej polityki rozwoju społeczno-gospodarczego, dodał, że strategia winna również wzmacniać pozycję negocjacyjną miasta wobec partnerów regionalnych, krajowych oraz dysponentów środków pomocy zagranicznej. Stwierdził, że opracowana strategia obejmuje ocenę stanu rozwoju miasta Siemiatycze we wszystkich przekrojach społecznych i gospodarczych (diagnoza) wyznacza cele na trzech poziomach szczegółowości, począwszy od celów ogólnych (nadrzędnych) określonych jako filary strategii, skończywszy na celach szczegółowych. Na zakończenie swojej wypowiedzi Pan Girejko powiedział, że przyjmowany przez Radę Miasta dokument jest o tyle istotny, że mając go łatwiej jest pozyskać środki strukturalne i przedstrukturalne i to nie tylko przez miasto, ale także przez inne osoby, których projekty będą zbieżne ze strategią, podkreślił, że strategia powinna być okresowo aktualizowana, a jej realizacja poddawana przeglądom przez władze miasta.
Radni uwag i pytań dot. projektu strategii nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Miasta Siemiatycze na lata 2003-2013.
/Uchwała Nr XII/74/03 w załączeniu/
Do punktu 8 - podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta
Radni uznali, że nie ma potrzeby omawiania projektu tej uchwały podczas obrad, gdyż dokładnie został on przedstawiony i przedyskutowany na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni większością głosów, przy 1 głosie wstrzymującym się podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie miasta.
/Uchwała Nr XII/75/03 w załączeniu/
Do punktu 9 - podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. Przedszkoli
Radni uznali, że nie ma potrzeby omawiania także projektu tej uchwały podczas obrad, gdyż dokładnie został on przedstawiony i przedyskutowany na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Zespołu ds. Przedszkoli.
/Uchwała Nr XII/76/03 w załączeniu/
Do punktu 10 – podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach
Radni byli zdania że nie ma konieczności przedstawiania także projektu tej uchwały podczas obrad, gdyż dokładnie został on omawiany i dyskutowany na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
/Uchwała Nr XII/77/03 w załączeniu/
Do punktu 11 - podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Siemiatyczach
Radni byli zdania że nie ma konieczności przedstawiania również tego projektu podczas obrad, gdyż dokładnie został on omawiany i dyskutowany na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Siemiatyczach.
/Uchwała Nr XII/78/03 w załączeniu/
Do punktu 12 - podjęcie uchwały w sprawie zmiany statutu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej
Radni byli zdania że nie ma konieczności przedstawiania również tego projektu podczas obrad, gdyż dokładnie został on omawiany i dyskutowany na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zmiany statutu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
/Uchwała Nr XII/79/03 w załączeniu/
Do punktu 13- podjęcie uchwały w sprawie statutów osiedli miasta Siemiatycze
Także w tym punkcie porządku obrad radni byli zdania że nie ma konieczności przedstawiania projektu uchwały, który był szczegółowo omawiany podczas na posiedzeniach komisji Rady przed sesją.
Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie statutów osiedli miasta Siemiatycze.
/Uchwała Nr XII/80/03 w załączeniu/
Do punktu 14 - podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi
W tym punkcie porządku obrad radny Mirosław Kobus – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zapoznał radnych ze sprawozdaniem z komisji z rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta. Sprawozdanie to stanowi załącznik do protokołu z sesji.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę sprawie rozpatrzenia skargi.
/Uchwała Nr XII/81/03 w załączeniu/
Do punktu 15 - podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli
Przewodniczący Rady stwierdził, że do Rady Miasta wpłynęły dwie kolejne skargi, tym razem na funkcjonowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przewodniczący Rady zaproponował radnym , że skargi mogą zostać odczytane, jeżeli jest taka potrzeba. Radni uznali jednak przez aklamację, że nie widzą potrzeby odczytywania skarg.
W zarządzonym przez Przewodniczącego głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli.
/Uchwała Nr XII/82/03 w załączeniu/
Do punktu 16 - podjęcie uchwały w sprawie przyznania dodatku specjalnego
Przewodniczący Rady Miasta przedstawiając radnym projekt uchwały w tej sprawie stwierdził, że Burmistrz Radomski miał przyznany na czas określony tj. do dnia 19 listopada br. dodatek specjalny, który w chwili obecnej proponuje prolongować, już tym razem nie określając czasu, bo w tej chwili ustawodawca dopuścił taką możliwość. Przewodniczący Rady powiedział, że proponuje przedłużyć w czasie, to co było dotychczas, by gdy Rada tego nie zrobi, to tak jakby uznała pracę Burmistrza za gorszą, ale w imię czego skoro faktów takich nie ma.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni większością głosów, przy 1 głosie przeciwko i 4 wstrzymujących się pojęli uchwałę w sprawie przyznania Burmistrzowi dodatku specjalnego.
/Uchwała Nr XII/83/03 w załączeniu/
Do punktu 17 – odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych
Burmistrz Miasta odpowiadając na interpelacje stwierdził:
-odnośnie interpelacji zgłoszonej przez radna Halinę Drabiuk dot. budowy ciągu pieszo-rowerowego w ul. Górnej Burmistrz stwierdził, że wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Zarządu Dróg o ujęcie w planach inwestycyjnych na 2004 r. tego zadania, Burmistrz Radomski stwierdził, że z odpowiedzi jaką uzyskał w tej sprawie wynika, że jeżeli miasto wyłoży 50% środków na tę inwestycję to będzie ona realizowana. Burmistrz podkreślił, że do dyskusji w tej sprawie radni powrócą przy podejmowaniu uchwały budżetowej na 2004 r;
-odnosząc się do zapytania radnego Kochańskiego odnośnie kosztów wydawania Kuriera Samorządowego Burmistrz Radomski stwierdził, że koszt druku gazety samorządowej wyniósł 33.906 zł, natomiast przychody to: 4.710 zł z reklam i 4.354 zł z udziału gmin, dodał, że orientacyjny koszt reklam, ogłoszeń, obwieszczeń Urzędu Miasta to kwota 12.000 zł, a więc kosztem jest kwota 12.842 zł miasto nie ma zadłużenia u żadnego przedsiębiorcy siemiatyckiego, dodał, że z tego co wie, to MOSIR ma zobowiązanie wobec pewnego działacza sportowego, jednak w tej sprawie nie było zlecenia z miasta i w tej chwili są z nim prowadzone rozmowy, a dyr. Umiastowski jest z nim w kontakcie.
-ustosunkowując się do zapytania radnego Nazarewicza dot. wniosków z zebrań mieszkańców na terenie osiedli Burmistrz Radomski odpowiedział, że mieszkańcom przyświecały wnioski inwestycyjne tj. wykonanie chodników, wodociągów np. na Słowiczynie, oświetlenia, mieszkańcy np. bloków przy ul. Świętojańskiej zgłosili wiele uwag do funkcjonowania ZGM, ale w tym przypadku już wiele się zmieniło – wykonano mieszkańcom chodniki przy blokach, ławki. Burmistrz Radomski podkreślił, że jego zdaniem atmosfera na spotkaniach z mieszkańcami była dobra, a mieszkańcy są wyrozumiali.
Odnosząc się do wypowiedzi przedstawicielki PSS Społem Burmistrz Radomski powiedział, że sprawa, którą porusza PSS rozpoczęła się w latach 80 i wtedy stroną nie było miasto, a Urząd Rejonowy, wtedy miasto stało z boku i nie uczestniczyło w tej sprawie. Burmistrz przyznał, że jest to faktycznie sprawa bardzo bolesna dla PSS i w tej chwili to Powiat Siemiatycki powinien ponieść wszelkie koszty, a nie miasto, bo z tym nie może się zgodzić, by to miasto ponosiło teraz koszty decyzji poprzedniej władzy.
-Pani Michaluk – reprezentująca PSS stwierdziła, że nie można postrzegać tej sprawy, jako jedynie problemu PSS i Państwa Olędzkich. Podkreśliła, że kwestia poniesionych nakładów przez PSS to sprawa do załatwienia przez miasto.
-Burmistrz Radomski ustosunkowując się do wypowiedzi Pani Michaluk stwierdził, że jeżeli zapadną takie decyzje, że to miasto będzie musiało ponieść koszty w tej sprawie, to miasto na pewno się będzie odwoływać.
Do punktu 18 – wolne wnioski
W wolnych wnioskach głos zabrali:
-Pan Bogusław Toczko – Komendant Powiatowy Policji przedstawił radnym sprawę ostatnich włamań i szkód wyrządzonych w kawiarence KSM przy Kościele pw. NMP. Zwrócił się do radnych z prośbą, by wykorzystując swój mandat społecznego zaufania wytworzyli atmosferę potępienia społecznego wokół tej sprawy.
-Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Krzysztof Wieczorek stwierdził, że reprezentując kilka środowisk tj. rodziców, nauczycieli, mieszkańców miasta chciałby wyrazić niepokój, jaki budzi się, gdy w porze wieczorowej lub nocnej wychodzi się na ulice naszego miasta. Radny Wieczorek podkreślił, że w tej chwili jest już tak niebezpiecznie, że Siemiatycze są nazywane miastem bezprawia, dodał, że taka jest opinia mieszkańców, że w naszym mieście nocą rządzą grupy wyrostków, których Policja się boi. Radny Wieczorek podkreślił, że nie może tak być, że w ogóle nie ma patroli nocnych Policji, wyrostki rządzą miastem, a dorośli udają, że prawo im na nic nie pozwala.
-Radny Zbigniew Chrołowski stwierdził, że jest w stanie zrozumieć Komendanta Policji, który sugeruje, ze społeczeństwo współpracowało z Policją, jednak zdarzają się sytuacje, gdy mieszkańcy dzwonią na Komisariat i informują o fakcie chuligańskiego niszczenia mienia, a w odpowiedzi słyszą, by zwrócić się do Burmistrza, który wydaje pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Radny Chrołowski podkreślił, że jeżeli będą takie odpowiedzi Policji to tej współpracy nie będzie. Radny Chrołowski podkreślił także , że w obecnej sytuacji musimy dążyć do tego by powstał monitoring w mieście.
-Komendant Toczko ustosunkowując się do stwierdzenia, ze Siemiatycze postrzegane są jako miasto bezprawia stwierdził, że biorąc pod uwagę zdarzenia, które odnotowuje Policja, to trudno mówić o jakiejś pladze napadów, czy też innych aktów przemocy. Pan Toczko powiedział, że być może są takie odczucia społeczne, jednak fakty są inne. Pan Komendant podkreślił również w swojej wypowiedzi problem obsady kadrowej w Policji. Powiedział, że w siemiatyckim komisariacie pracuje 80 soób personelu, a do patrolowania terenu miasta ma 10 osób. Powiedział, że ostatnio otrzymał od Komendanta Wojewódzkiego 1 etat do Nurca Stacji, ale do końca roku osoba ta będzie pracować w siemiatyckim Komisariacie.
-Radny Tadeusz Nazarewicz odnosząc się do wypowiedzi Komendanta Toczki uznał za chorą sytuację, kiedy policjant widzi jakąś sytuację, która jednak nie jest zgłoszona na Komisariat i on w tym momencie nie może reagować. Radny Nazarewicz powiedział, że takie prawo należy zmieniać. Jako przykład radny Nazarewicz podał krzyki młodzieży na osiedlu Sady w godzinach nocnych i przejeżdżające patrole Policji, które nie reagują, dopóki się tego nie zgłosi na Komisariat.
-Przewodnicząc Rady Miasta na zakończenie dyskusji w tej kwestii zwrócił się do mediów obecnych na sali, a nie pisały o bezradności Policji, podkreślił, że prasie należy podawać takie informacje, że np. schwytano sprawców zdarzenia, bo jeśli pisze się tylko o wszczętych postępowaniach , to tendencyjnie ktoś może odczytać bezsilność Policji. Przewodniczący Rady zaproponował także, by w najbliższym czasie doszło do spotkania nowo wybranych władz osiedlowych z terenu miasta.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: | Przewodniczący Rady Miasta |
K.Andruszkiewicz | Zdzisław Warpechowski |
Metryka strony