Protokół Nr XLIV/10

Numer XLIV/10
Data wydania 2010-05-28
Protokół Nr XVIV/10

 

z obrad XLIV uroczystej sesji Rady Miasta Siemiatycze  która zwołana została z okazji jubileuszu XX lecia istnienia samorządu terytorialnego w dniu 28 maja 2010 r. 

 

Obrady XLIV sesji Rady Miasta Siemiatycze   rozpoczęły się o godzinie 12:00 zakończyły zaś o godzinie 16:30. Sesja odbyła się w Sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Zaszklonej 1. 

 

W uroczystej XLIV sesji  Rady Miasta uczestniczyli radni I, II, III, IV oraz V kadencji samorządu według załączonych do protokołu list obecności. 

 

W sesji uczestniczyli także goście zaproszeni w osobach:
  1.  Krzysztof Tołwiński – Poseł na Sejm RP
  2.  Robert Tyszkiewicz – Poseł na Sejm RP
  3.  Mikołaj Mantur – Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego
  4.  Ks. Andrzej Jakimiuk – Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Św. Piotra i Pawła
  5.  Ks. Bogusław Kiszko – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. WNMP
  6.  Ks. Bazyli Litwiniuk – Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego
  7.  Wojciech Borzym – Burmistrz Miasta i Gminy Drohiczyn
  8.  Halina Nowik – Skarbnik Hajnówki
  9.  Edward Zaremba – Wójt Gminy Siemiatycze
  10.  Eugeniusz Wichowski – Wójt Gminy Mielnik
  11.  Krzysztof Radziszewski – Wójt Gminy Perlejewo
  12.  Krzysztof Jaworowski – Wójt Gminy Brańsk
  13.  Antoni Tymiński – Wojt Gminy Grodzisk
  14.  Zbigniew Jan Radomski –Burmistrz Miasta Siemiatycze
  15.  Jerzy Sitarski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej
  16.  Piotr Prokopczuk – Komendant Powiatowy Policji
  17.  Henryk Czmut – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg
  18.  Antoni Lewicki – Przewodniczący Rady Nadzorczej PK Spółka z o.o
  19.  Marian Osuch – członek Rady Nadzorczej PK Spółka z o.o
  20.  Mieczysław Swajda – Prezes Siemiatyckiego Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych
  21.  Jerzy Wawrentowicz – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
  22.  Sergiusz Martyniuk – Prezes PRONAR Sp. z o.o
  23.  Józef Pawluczuk – Dyrektor Rejonowych Spółek Wodnych
  24.  Aleksander Rożuk – Dyrektor ds. Organizacyjnych POLSER Sp. z o.o
  25.  Antoni Timofiejuk – Firma DIMEX Budownictwo Komunikacyjne
  26.  Stanisław W. Fleks – Z-ca Burmistrza Miasta
  27.  Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
  28.   Danuta Jaszczołt – Skarbnik Miasta

  oraz byli i obecni kierownicy siemiatyckich szkół, przedszkoli, spółek

 Porządek uroczystości z okazji jubileuszu XX –lecia istnienia samorządu terytorialnego:

 1. Otwarcie uroczystej sesji Rady Miasta Siemiatycze, powitanie uczestników , odegranie hejnału.

 2. Wystąpienia Burmistrza Miasta Siemiatycze i zaproszonych gości.

 3. Przedstawienie władz samorządowych wszystkich kadencji, wręczenie medali okolicznościowych, dyskusja.

 4. Przerwa kawowa.

 5. Młodzieżowa Akcja Obywatelska „20 lat wspólnie” – prezentacja wybranych zespołów.

 6. Część artystyczna w wykonaniu siemiatyckich szkół.

 7. Zakończenie obrad.

 

            Obrady uroczystej sesji w dniu 28 maja 2010 r. prowadziła Przewodnicząca Rady Miasta – Agnieszka Anna Sitarska, która otwierając sesję, stwierdziła, że otwiera uroczystą sesję Rady Miasta Siemiatycze zwołaną z okazji XX lecia istnienia samorządności w wolnej Polsce, stwierdziła, że 8 marca 1990 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym, która w sposób jednoznaczny ukształtowała ustrój samorządu terytorialnego na poziomie miast i gmin. Pani Sitarska stwierdziła następnie, że w dniu 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe do rad miast i gmin. W swojej wypowiedzi Przewodnicząca Rady Miasta podkreśliła, że dziś samorząd terytorialny jest najważniejszym elementem władzy publicznej, podkreśliła, że w ciągu tych 20 lat dziesiątki mieszkańców naszego miasta z godnym uznania oddaniem budowało samorządność lokalną, stwierdziła, że dziś jest okazja, aby świętować te wydarzenia. 

 

            Pozostając przy głosie Przewodnicząca Rady Miasta powitała następnie wszystkich przybyłych gości, radnych wszystkich kadencji, obecnych i byłych kierowników jednostek   Miasta, przedsiębiorców oraz przyjaciół miasta. Pani Sitarska dodała, że chciałaby także poinformować, że w dniu dzisiejszym o godzinie 10.00 z Panem Burmistrzem złożyła kwiaty na grobach zmarłych radnych Panów: Czesława Derewońko, Mirosława Leszczaka, Mieczysława Matosiuka oraz Tadeusza Sieńczuka. Następnie Przewodnicząca Rady poprosiła wszystkich obecnych o powstanie i uczczenie zmarłych radnych minutą ciszy. W dalszej kolejności odegrany został Hejnał Miasta Siemiatycze. 

 

            W dalszej części uroczystości Przewodnicząca Rady Miasta poprosiła Burmistrza Miasta – Pana Zbigniewa Radomskiego o zabranie głosu. Wystąpienie Burmistrza Radomskiego stanowi załącznik do niniejszego protokołu.           

 

            Następnie Przewodnicząca Rady Miasta odczytała listy gratulacyjne nadesłane dla naszego samorządu z okazji jubileuszu przez: Pana Krzysztofa Jurgiela – Posła na Sejm RP, Pana Jana Dobrzyńskiego – Senatora RP, Pana Macieja Żywno – Wojewodę Podlaskiego, Zarząd Województwa Podlaskiego, Starostę Bielska Podlaskiego, Burmistrza Miasta Wysokie-Mazowieckie, Jana Miniuka – Prezesa MAKSBUD Sp. z o.o. Odczytane przez Panią Sitarską listy gratulacyjne stanowią załączniki do niniejszego protokołu. 

 

            Następnie Przewodnicząca Rady zwróciła się do gości zaproszonych, czy chcieliby zabrać głos. 

 

            Z okazji tej skorzystali Poseł Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Tołwiński, który w krótkich wystąpieniach pokrótce podsumowali rocznicę XX –lecia samorządu, podkreślili dobrą współpracę z samorządem naszego miasta , dzięki której udało się dla Siemiatycz wiele załatwić. Posłowie zapewnili także, że w dalszym ciągu będą otwarci na potrzeby społeczności siemiatyckiej i z pełnym zaangażowaniem będą działać na rzecz naszego miasta.

 

Głos w tym punkcie zabrali także Panowie Antoni Lewicki – Przewodniczący Rady Nadzorczej PK Spółka z o.o oraz Marian Osuch – członek Rady Nadzorczej PK Spółka z o.o. którzy w imieniu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego odczytali wystąpienie adresowane do Pana Burmistrza – Zbigniewa Radomskiego, w którym zawarte były wyrazy uznania za trud jego pracy włożony w 20 lat samorządu naszego miasta. W imieniu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego Panowie Lewicki i Osuch wręczyli Panu Radomskiemu puchar za jego wielki wysiłek i zaangażowanie w działanie na rzecz miasta. 

 

Kolejną osobą, która zabrała głos podczas jubileuszu XX-lecia samorządu terytorialnego był Pan Sergiusz Martyniuk – Prezes PRONAR Sp. z o.o, który w swojej wypowiedzi pogratulował wszystkim obecnym na uroczystości radnym XX-lecia samorządu naszego miasta. Pan Martyniu w swojej wypowiedzi podkreślił, że swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej stawiał właśnie w Siemiatyczach, gdzie zarabiał swoje pierwsze pieniądze, a dziś wraca także do Siemiatycz i chce te pieniądze wydać budując dużą fabrykę. Pan Martyniuk wręczył Burmistrzowi Radomskiemu puchar przedstawiający 2 uściśnięte ręce i stwierdził, że wpisuje się w klimat Siemiatycz i życzy wszystkim szczęścia, zdrowia i dalszego działania kolejnych pokoleń na rzecz miasta. 

 

            Następnie głos zabrał radny II kadencji samorządu Pan Zbigniew Tymiński, który w swojej wypowiedzi podziękował Burmistrzowi Radomskiemu za pracę na rzecz naszego miasta, podkreślił, że jest jego zwolennikiem od wielu lat, a nazwisko Burmistrza Radomskiego w jego rodzinie obecne jest 30, 40 lat. Pan Tymiński w swojej wypowiedzi zwracając się do wszystkich, którzy będą startować w najbliższym czasie w walce o elektorat, do wszystkich którzy zostaną radnymi zaapelował, aby była zgoda w tym mieście, podkreślił, że tylko zgoda może budować i dzięki zgodzie i współpracy z samorządem firmy takie jak PRONAR, czy też DZT- firmy, którą on sam prowadzi, mogą działać. Pan Tymiński podkreślił również, że bardzo dobrze układa się współpraca jego firmy z Burmistrzem Miasta, Starostą Powiatu Siemiatyckiego oraz Wójtem Gminy Siemiatycze. Pan Tymiński życzył skuteczności działania, tym którzy działają w samorządzie miasta w tej chwili i tym, którzy działać będą w przyszłości, bo tylko skuteczność działania daje pozytywne efekty. 

 

            Kolejnymi osobami, które zabierały głos podczas jubileuszowej sesji Rady Miasta byli Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. WNMP – Bogusław Kiszko oraz Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Św. Piotra i Pawła – Ks. Andrzej Jakimiuk. Ksiądz Kiszko stwierdził, że bardzo cieszy się, że może włączyć się w tę uroczystość, podkreślił, że trzeba budować w jedności i opierać się na tym fundamencie tak jak nas uczył Jan Paweł II, który uczył nas budowania i mówił o tym, abyśmy jednej drugiemu brzemiona nosili. Ksiądz Kiszko podkreślił, że nie ma innego budowania i trzeba podjąć to brzemię odpowiedzialności i przez te obowiązki spojrzeć na te naszą małą ojczyznę. Ksiądz Kiszko dodał, że z Siemiatyczami związany jest od lat i cieszy się tymi wszystkimi zmianami i każdym wzrostem miasta, ale też z nadzieją patrzy w  przyszłość, że każdy dzień będzie lepszy. Zwracając się do gospodarzy uroczystości Ksiądz Kiszko złożył życzenia, aby razem budować naszą małą ojczyznę i mieć odwagę patrzeć sobie w oczy i wyciągać przyjazne dłonie i by nigdy jeden nie był przeciw drugiemu, ale zawsze razem. Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Św. Piotra i Pawła – Ks. Andrzej Jakimiuk zwracając się do zgromadzonych gości stwierdził m.in., że zebrali tu się wszyscy, aby dokonać podsumowania XX-lecia samorządu w naszej ojczyźnie, kraju, mieście. Ksiądz Jakimiuk dodał, że chciałby w tym miejscu przekazać serdeczne pozdrowienia i życzenia błogosławieństwa od Biskupa Siemiatyckiego Jerzego, który już od 3 lat wpisuje się w panoramę naszego miasta. W swojej wypowiedzi Proboszcz Jakimiuk zwrócił uwagę, że w tym roku nasze miasto będzie przezywało szczególną uroczystość, gdyż 18 sierpnia do Siemiatycz przybędzie jego Świątobliwość Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola, który dla prawosławnych braci znaczy tyle, ile dla katolików w świecie Biskup Rzymu. Ksiądz Jakimiuk stwierdził, że Patriarcha Konstantynopola dokona poświecenia nowej świątyni pw. Zmartwychwstania Pańskiego i w tym momencie poddaje pod rozwagę włodarzy miasta, aby to historyczne wydarzenie w jakiś sposób uczcić. Odnosząc się do XX-lecia istnienia samorządu Proboszcz Jakimiuk stwierdził, że wielkim dobrodziejstwem jest to, że władza przyszła do ludzi i mieszkamy w swoich małych ojczyznach. Ksiądz Jakimiuk w swojej wypowiedzi stwierdził także, że wymienionych tu zostało czterech Burmistrzów sprawujących władzę w naszym mieście i przez ten czas prawosławni muszą udowadniać niestety, że nie są ludźmi drugiej kategorii i dlatego też poddaje pod rozwagę, żeby nie stwarzać sytuacji takich, w których dochodziłoby do podziału na bardziej i mniej wyróżnianych , czy wręcz poniżanych. Ksiądz Jakimiuk podkreślił, że trzeba tworzyć 1 rodzinę, przeprosił także za wypowiedziana wcześniej dygresję, która wypowiedziana została nie ze złości, ale z miłości do miasta. Proboszcz podkreślił również, że przez te 20 lat zrobiono w naszym mieście nie mało, aby wizerunek miasta zmienić na lepsze, życzył także dalszego błogosławieństwa na dalsze wzrastanie dla naszej społeczności, aby móc dalej rozwijać się. Ksiądz Jakimiuk raz jeszcze podkreślił, że jeśli tym co powiedział, uraził kogokolwiek, to przeprasza. 

 

            Wójt Gminy Mielnik – Eugeniusz Wichowski zabierając głos stwierdził z kolei, że dziś wszyscy się cieszą, że samorządy powstały i że Polska samorządem stoi, jednak jak podkreślił, na początku wszyscy się samorządów bali, tym bardziej, że nikt niczego nie miał. Pan Wichowski dodał, że z perspektywy czasu trzeba stwierdzić, że samorząd się w Polsce powiódł, a inne organizmy państwowości niespecjalnie i dziś samorządy mocno stoją. W swojej wypowiedzi Pan Wichowski pogratulował wszystkim mieszkańcom rozwoju Siemiatycz, dodał, że obserwował ten czas 20 lat i wie jak ciężko pracowali i Burmistrz Brzozowski, Kochański, Fleks i każdy z nich wypełniał swojej zadania najlepiej jak potrafił. 

 

            W dalszej części obrad uroczystej sesji Rady Miasta Przewodnicząca Rady Miasta poprosiła Sekretarza Miasta – Panią Elżbietę Rakszawa o przedstawienie władz samorządowych wszystkich kadencji, po czym jak stwierdziła nastąpi wręczenie medali okolicznościowych. 

 

            Po wręczeniu przez Burmistrza Miasta i Przewodniczącą Rady Miasta listów gratulacyjnych i medali okolicznościowych radnym I, II, III, IV i V kadencji nastąpiło również wręczenie ich gościom zaproszonym na okolicznościową sesję. 

 

            Następnie Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę kawowa w obradach uroczystej sesji. 

 

            Po wznowieniu obrad Przewodnicząca Rady stwierdziła, że z okazji XX-lecia samorządu uczniowie z siemiatyckich szkół wzięli udział w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie” zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ministra Edukacji Narodowej. Pani Sitarska stwierdziła, że uczniowie przedstawią prezentacje przygotowane pod kierunkiem nauczycieli, stwierdziła, że przedstawione zostaną 3 prezentacje: dwie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II pod kierownictwem Pani Elżbiety Karpiuk oraz Publicznego Gimnazjum Nr 1 pod kierownictwem Pana Mirosława Samosiuka. Przewodnicząca Rady podziękowała uczniom i nauczycielom za pracę, wyraziła nadzieję, że dzięki takim akcjom nasza młodzież będzie jeszcze bardziej zaangażowana w prace na rzecz naszego miasta i może kiedyś pojawi się i dojdzie do skutku taka inicjatywa jak Młodzieżowa

 

Rada Miasta.

 

            W dalszej części obrad rozpoczęła się część artystyczna w której występowała wg. kolejności:

 

1/ młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 1 – występ młodzieży poprzedziła krótka prezentacja szkoły, którą przedstawił Dyrektor Gimnazjum – Janusz Łopuski, 

 

2/ uczniowie szkoły Muzycznej w Siemiatyczach – występ poprzedziła krótka prezentacja szkoły, którą przedstawiła Dyrektor Szkoły – Gabriela Krzanowska, 

 

3/ uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej– występ poprzedziła krótka prezentacja szkoły, którą przedstawił Dyrektor Szkoły –   Aleksander Rękawek, 

 

4/ uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II - występ poprzedziła krótka prezentacja szkoły, którą przedstawił Dyrektor Szkoły –    Alfred Bajena. 

 

            Na zakończenie obrad Przewodnicząca Rady Miasta podziękowała wszystkim za przybycie i udział w obradach XLIV – uroczystej sesji Rady Miasta Siemiatycze zwołanej z okazji jubileuszu XX-lecia samorządu terytorialnego, wyraziła nadzieję, że wszyscy zobaczą się na kolejnych obchodach rocznic istnienia samorządu. 

 

Protokołowała:                                                                     Przewodniczący Rady Miasta

 

K.Andruszkiewicz                                                                    Agnieszka Anna Sitarska

 

 

 

Załącznik

 

do Protokołu Nr XLIV/10

 

z dnia 28 maja 2010 r.

 

Wysoka Rado! Szanowni Państwo!

 

W dniu dzisiejszym w naszym mieście obchodzimy jubileusz XX lecia rozpoczęcia działalności samorządu terytorialnego w Siemiatyczach.

 

            Jest więc okazja do częściowej oceny z perspektywy czasu z jakim dorobkiem wchodzimy w początki nowego trzydziestolecia.

 

            Zręby pod budowę demokracji na szczeblu lokalnym położyły ustalenia zawarte przy „Okrągłym stole”. W dniu 8 marca 1990 roku Sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym, która zapewniła gminom pełną swobodę działania, osobowość prawną oraz majątek. 27 maja tegoż roku przeprowadzono pierwsze wybory do rad gminnych.

 

            Pierwszy „sejm lokalny” składał się z 24 radnych a miasto i gmina Siemiatycze stanowiły jedną jednostkę administracyjną. W 1991 roku na wniosek Rady Miasta i Gminy, Rada Ministrów dokonała z dniem 1 stycznia 1992 r. podziału Miasta i gminy Siemiatycze na dwie odrębne jednostki samorządowe.

 

            Jak się ocenia z perspektywy czasu, reaktywowanie samorządu było jedną z bardziej udanych reform. Idea oddania władzy społecznościom lokalnym sprawdziła się w praktyce i po ośmiu latach utworzono kolejne szczeble samorządu – powiatowy i wojewódzki a po 12 latach wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów.

 

            Na obecny wizerunek Miasta pracowało łącznie z obecną kadencją 100 radnych. W tym okresie 4 osoby pełniły funkcję Burmistrza: w kolejności Włodzimierz Brzozowski, Andrzej Kochański, Stanisław Fleks i moja skromna osoba Zbigniew Radomski.

 

            Przewodniczącymi rady było 6 osób. Również wymienię w kolejności sprawowania funkcji: Franciszek Sak, Krzysztof Konczerewicz, Stanisław Zyskowski, Stanisław Fleks, Zdzisław Warpechowski oraz obecnie Pani Agnieszka Sitarska.

 

            Niezwykle trudno jest podsumować minione XX lecie, bo jako tworzący tę rzeczywistość mamy do niej stosunek nieco osobisty i subiektywny. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasze miasto w tym czasie zmieniło się. W każdej kadencji władze samorządowe wyznaczały sobie priorytety i starały się je realizować. Nadrzędnym celem było i jest polepszenie komfortu życia mieszkańców oraz rozbudowa infrastruktury miejskiej.

 

            Pierwsze lata działalności samorządu, chociaż trudne pod względem organizacyjnym, były jednak korzystne pod względem finansowym. Stało się tak, za sprawą przekazania gminom majątku w drodze komunalizacji, stymulującego rozwój gospodarczy na ich terenie a także rozwój finansów komunalnych. Mając zabezpieczenie finansowe miasto rozpoczęło liczne inwestycje komunalne, nadrabiając w ten sposób znaczne zaległości lat poprzednich. Pierwsze działania skierowane były na budowę sieci gazowej. Nie udało by się tego uczynić gdyby nie aktywna postawa mieszkańców, którzy spontanicznie tworzyli lokalne komitety gazowe i finansowali w 50% koszty budowy sieci.

 

            W krótkim czasie rozpoczyna się okres urynkowienia gospodarki krajowej co przenosi się na nasz lokalny teren. Zamykane są zakłady pracy, likwidowane miejsca pracy np. POM, SKR, Zakłady Obuwia, Hortex. W okresie, kiedy Polacy tylko marzyli o wejściu do Unii Europejskiej z naszego Miasta odjeżdżały autobusy do Brukseli. Mieszkańcy Siemiatycz wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy oraz nauki nowych technologii prac budowlanych. Co prawda wielu zostało za granicą ale też wielu powróciło z zarobionymi pieniędzmi i pomysłami jak je dobrze zainwestować w rodzinnym mieście. Dzięki tym wyjazdom wskaźnik bezrobocia w Siemiatyczach był jednym z niższych w kraju a podmioty gospodarcze rosły jak grzyby po deszczu. Na przełomie 2000 roku funkcjonowało ich ponad 1000. Wybudowano również wiele domów na nowych osiedlach: „Zastawie”, „Muszkowie”, Peretki czy Annopolu.

 

            Te kontakty z zachodem Europy spowodowały, ze wzrosły również wymagania mieszkańców co do poziomu życia. Władze samorządowe starały się im sprostać. Budowano sieci kanalizacyjne, wodociągowe, zmodernizowano ujęcie wody za około 2 mln. zł oraz I etap oczyszczalni ścieków za około 10 mln. zł, przy dotacji EKOFUNDUSZU rzędu 4 mln. zł oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 1 mln. zł. Zmodernizowano również wysypisko śmieci przy znacznej pomocy również Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

            Budowano nowe ulice i modernizowano już istniejące. Przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Podlaskim Zarządem Dróg i Powiatem udało się przebudować wlot do Miasta - ulicę Ciechanowiecką  oraz wyjazd na Wesce wraz z rondem. Ulica 11 Listopada oraz Plac Jana Pawła II uzyskały nową nawierzchnię jezdni a chodniki nową kostkę brukową. Ulica Grodzieńska została całkowicie przebudowana, wybudowano rondo „Solidarności” na „Zamościu” . Ulica Górna została doposażona w pas pieszo-rowerowy.

 

            Wyremontowano 5 mostów drogowych ciągu ulic: 3 Maja, Sportowej, Żwirki i Wigury, Grodzieńskiej oraz Spacerowej.

 

            W okolicach wszystkich 4 świątyń wybudowano nowe ulice i parkingi.

 

            Na terenie całego Miasta przejęliśmy na własność oświetlenie ulic i placów oraz wymieniliśmy wszystkie lampy oświetleniowe na energooszczędne wraz z zasilaniem.

 

            Stadion miejski systematycznie zmieniał swój wizerunek, który doposażono w nowy kompleks boisk „Orlik 2012”wyposażony w komfortowy zestaw szatni i toalet.

 

            Wybudowano i zorganizowano miejskie kąpielisko na II zalewie oraz przebudowano basen otwarty na I zalewie wyposażając go w aparaturę uzdatniania wody. Budowle hydrologiczne nad zalewami zostały generalnie wyremontowane. Nad I zalewem umiejscowiono nowy amfiteatr wraz z zapleczem socjalnym.

 

            Nie zapomniano jednocześnie o najuboższych. Wykonano 2 nowe budynki komunalne na ul. Kościuszki oraz Armii Krajowej.

 

            W początkowym okresie wszystkie inwestycje prowadzone przez miasto finansowane były z własnych środków. Kiedy z wejściem do Unii Europejskiej otworzyły się możliwości pozyskania środków zewnętrznych, te możliwości starano się wykorzystać. W ramach funduszu PHARE wybudowano kanał sanitarny oraz wodociąg w ulicy Armii Krajowej, w tym samym roku zakończono budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Bartosza Głowackiego i Powstania Styczniowego. W ubiegłym roku wybudowano kanalizację deszczową oraz ulice całego osiedla Muszkowie. Przebudowano ulicę Żwirki i Wigury a przedsiębiorstwo MAKSBUD Pana Miniuka w darowiźnie dla Miasta ułożyło asfalt na ulicy Gilewskiego. Powiat przebudował część ulic miejskich takich jak: Słowiczyńska, część Tadeusza Kościuszki oraz ulica Drohiczyńska.

 

            Za cztery miesiące kończymy budowę hali widowiskowo-sportowej wyposażonej w arenę o wymiarach olimpijskich oraz widownię z 715 miejscami siedzącymi z możliwością dostawiania oraz rozstawianą sceną koncertową. Natomiast teren przyległy będzie uzbrojony w dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni tartanowej oraz parkingi. Całość inwestycji wyniesie ponad 9 mln. złotych. Liczymy także na współfinansowanie przez Fundusz Spójności dalszej rozbudowy miejskiej oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji sanitarnej w ramach projektu „zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Siemiatycze”. Stosowny wniosek w imieniu Miasta został złożony przez Przedsiębiorstwo Komunalne, jako beneficjenta, w ubiegłym roku. Same prace projektowe trwały, mimo korzystania z tzw. „Spec –ustawy drogowej” ponad 3 lata. Zaś koszty wykupu gruntów na poszerzenie ulic wyniosły ponad 2 mln. złotych.

 

            Ze środków funduszy europejskich oraz wspierających wykonaliśmy na terenie Miasta inwestycje za ponad 20 mln. złotych. Zrealizowano także 5 projektów nie inwestycyjnych związanych z rozwojem i wsparciem lokalnej społeczności na ogólną kwotę 766 512 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 96,03%.

 

            Aktywność w pozyskiwaniu środków przejawiają nie tylko władze samorządowe lecz również lokalni przedsiębiorcy. W 2008 r. roku w rankingu ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Gazetę Prawną : „Europejska gmina, Europejskie miasto” otrzymaliśmy wyróżnienie za aktywność w pozyskiwaniu środków unijnych. 

 

            Siemiatycze sprzed dwudziestu lat i Siemiatycze dnia dzisiejszego różnią się. Są to nie tylko zmiany w wymienionej infrastrukturze. Zmieniły się urzędy, instytucje i sposób ich działania. Nastąpiły przekształcenia własnościowe i w tej chwili miasto posiada dwie spółki które realizują zadania gminy i zarabiają na siebie. Spółkami tymi są: Przedsiębiorstwo Komunalne oraz Zarząd Mienia Komunalnego.

 

             Na zrębach likwidowanych państwowych zakładów pracy działają prywatne spółki. Do wyróżniających się należą: na bazie Spółdzielni Mleczarskiej – koncern „LACTALIS” producent markowych wyrobów mleczarskich „PRESIDENT”.

 

            Zlikwidowany Hortex został podzielony na dwie firmy również rozwijające się i ciągle inwestujące w nowoczesność a są to OORLEMANS o kapitale holenderskim oraz „OK.” - Przeworsk właściciel większościowy niemiecki.

 

            Ponadto w tej branży spożywczo-owocowej powstały dwa duże zakłady prywatne: BARBARA oraz KOMIREX.

 

            Nie sposób w tym miejscu nie nadmienić, że po wielu przygodach osobistych. Na terenie po ciepłowni miejskiej, całkowicie zrekultywowanym przez właściciela, powstaje na przekór niektórym nowy zakład produkcji metalurgicznej – filia „PRONAR” z Narwii. Osobiście chciałbym tu obecnemu właścicielowi Sergiuszowi Martyniukowi podziękować za desperację i konsekwencję w realizacji zamierzonego celu. Zakład ten służyć będzie głównie naszym mieszkańcom i okolic jako nowoczesne miejsca pracy.

 

            Wysoka Rado , Szanowni Goście

 

Działalność samorządu na przestrzeni XX lat zmieniała się wyjątkowo szybko wraz ze zmianami ładu prawnego. Przyczyn tego stanu rzeczy należy zapewne upatrywać w rozbieżności interesów władz centralnych i samorządów. Zgodnie z ustawami, gmina była obowiązana finansować jedynie zadania własne, natomiast zadania zlecone i powierzone gminie realizowano w oparciu o przeznaczone środki budżetu państwa. Nie było dla nikogo zaskoczeniem iż wspomniane środki nie zaspokajały w całości kosztów realizacji i z roku na rok udział Skarbu Państwa malał a obciążenie przechodziło na władze samorządowe. Niech za przykład posłużą wydatki budżetowe poniesione na dofinansowanie działalności siemiatyckich szkół. Środki te nie obejmują w ogóle wydatków na zadania inwestycyjne czy remonty, które systematycznie z roku na rok rosną. Winnych tego stanu rzeczy należy szukać w gmachach Ministerstwa Edukacji, które za pomocą opracowanych algorytmów określa wysokość subwencji oświatowej, a która systematycznie maleje w przeliczeniu na jednego ucznia. Ciągły wzrost wynagrodzeń nauczycieli w całości obciąża środki własne budżetu Miasta. Na dodatek tego należy nadmienić, że podobnie jest z wypłacaniem większych dodatków mieszkaniowych czy objęcie dodatkowych zadań z zakresu opieki społecznej.

 

            Bezpośrednią konsekwencją tego rodzaju praktyk jest realne zmniejszenie wydatków na inwestycje komunalne. Liczby bezwzględne corocznych budżetów Miasta ujawniają tę smutną prawdę.

 

Szanowni Państwo,

 

 Wydatki oświatowe stanowią największą i najważniejszą pozycję w budżecie Miasta. Tak jak wcześniej wspomniałem, fakt ten zmienił zasadniczo strukturę gminnych finansów wprowadzając dodatkową pozycję subwencji oświatowej. Jednak wysokość przyznanej na prowadzenie gminnej oświaty subwencji była mocno rozbieżna z faktycznymi kosztami prowadzenia tych jednostek. Dla przykładu podam kilka cyfr:

 

- Rok 1997 – wysokość subwencji 4 433 349 zł tj. 30 % budżetu miasta. Dopłata własna 905 626 zł,

 

- Rok 2010 - wysokość subwencji 8 939 122 zł , tj. 26 % budżetu Miasta. Dopłata własna 1 784 878 zł.

 

Powyższe cyfry świadczą jednoznacznie o wzroście środków własnych na utrzymanie oświaty. Nie jest też tajemnicą, że z roku na rok w wyniku niżu demograficznego do szkół uczęszcza coraz mniej uczniów. Tak więc koszt edukacji jednego ucznia systematycznie rośnie. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w przedszkola czy szkoły to inwestycja w przyszłość naszej społeczności a tym samym miasta. Dzięki pracy samorządu nasze dzieci mogą uczęszczać do zadbanych szkół i przedszkoli. Uczyć się w dobrze wyposażonych pracowniach i co najważniejsze w niezbyt licznych klasach. To wszystko ułatwia dzieciom i młodzieży zdobycie wiedzy a więc start w przyszłe, dorosłe życie. Oprócz szkół i przedszkoli nasze dzieci mogą: korzystać dodatkowo z Biblioteki Miejskiej, z dodatkowych zajęć w Siemiatyckim Ośrodku Kultury czy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Muszę w tym miejscu z dumą nadmienić, że od roku mamy w Siemiatyczach samorządową Szkołę Muzyczną w której naukę pobiera ponad 100 uczniów. To absolwenci tej szkoły w przyszłości w całości zasilą naszą Orkiestrę Dętą funkcjonującą przy Ochotniczej Straży Pożarnej .

 

            Na przestrzeni XX lat samorząd miejski współpracował z licznie działającymi na terenie Miasta stowarzyszeniami sportowymi i kulturalnymi. W zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży, organizowania wypoczynku letniego, profilaktyki uzależnień.

 

Szanowni Zgromadzeni,

 

W trakcie XX lecia istnienia samorządu mieliśmy możliwość uczestniczyć w ważnych rocznicach i uroczystościach które zostały odnotowane w kronikach miasta. Wspomnę tu tylko o najważniejszych jak obchody 450 - lecia nadania Siemiatyczom praw miejskich, czy też sesji popularno naukowej zorganizowanej w 200 rocznicę śmierci księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej..

 

            Na przełomie lat dziewięćdziesiątych doszło do nawiązania kontaktów z przedstawicielami niemieckiego powiatu Oberhavel a później do podpisania umowy partnerskiej z niemieckim miastem Zehdenick, z miastem Castrolibero we Włoszech oraz z miastem Postawy na Białorusi.

 

            W 1999 r. włączyliśmy się w przygotowania wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Drohiczynie, która miała miejsce 10 czerwca 1999 roku.

 

Byliśmy też inicjatorami licznych, cyklicznych imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych spośród których wymienię: Lato z Radiem, Programu I Polskiego Radia i Telewizji Polsat, Lato z Radiem Białystok, Tour de Pologne, Dni Siemiatycz .

 

Szanowni Państwo

 

Jest wiele rzeczy którymi możemy się poszczycić. Długo można by wymieniać co zostało zrobione Każdy spośród zgromadzonych na tej Sali ma w tym swój udział. Przed samorządem stoją jednak kolejne wyzwania. Kolejne sprawy czekają na rozwiązanie. Jako siemiatyczanie mamy swoje marzenia i plany na przyszłość. Ale są to zadania dla kolejnych kadencji. Mam nadzieję, że kiedy spotkamy się na kolejnym jubileuszu znaczna część zamierzeń będzie zrealizowana z nawiązką czego Państwu i sobie życzę.

 

Życzę wszystkim zebranym realizacji śmiałych i odważnych planów, które pozwolą na umocnienie samorządu i naszych jednostek samorządowych w działalności na rzecz siemiatyckiej społeczności.

 

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy swą pracą i osobistym zaangażowaniem przyczynili się do budowy naszej małej ojczyzny – Miasta Siemiatycze.

 

            Szczególne słowa podziękowania kieruję do zaproszonych gości Posłów, Senatorów, Marszałka Województwa, Dyrektorów szczebla wojewódzkiego za przychylność w stosunku do naszego Miasta. Jestem przekonany, że ta przychylność będzie towarzyszyć nie tylko teraz lecz na długie lata.

 

Szanowni Zebrani, Wysoka Rado

 

Pozwólcie, że na tę okoliczność wszystkim radnym pięciu kadencji Rady Miasta Siemiatycze, kierownikom jednostek oraz przyjaciołom i budowniczym naszej małej ojczyzny wręczę symboliczne pamiątkowe medale okolicznościowe w dalszej części naszej uroczystości.

 

Dziękuję

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Andruszkiewicz

Data wytworzenia: 2010-07-01

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-06

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-06