Protokół Nr XLVII/14

Numer XLVII/14
Data wydania 2014-06-27
Protokół Nr XLVII/14

 

z obrad XLVII sesji Rady Miasta Siemiatycze,

która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta

w dniu 27 czerwca 2014 roku

 

Obrady XLVII sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 13: 00, zakończyły zaś o godzinie 15:45.

W obradach XLVII sesji na stan 15 radnych uczestniczyło 12, według załączonej do protokołu listy obecności (Załącznik Nr 1).

Radni obecni na XLVII sesji:

1. Witold Berski

2. Rafał Burakowski

3. Jan Hyndza

4. Katarzyna Jarocka

5. Jerzy Korowicki

6. Antoni Kosieradzki

7. Walentyna Kożuchowska

8. Teresa Milewska

9. Agnieszka Anna Sitarska

10. Krzysztof Andrzej Szyszko

11. Agnieszka Monika Zalewska

12. Roman Zdrojewski

Radni nieobecni na XLVII sesji:

1. Jan Boguszewski

2. Eugeniusz Mudel

3. Paweł Onieszczuk

W obradach XLVII sesji Rady Miasta Siemiatycze uczestniczyli także:

1) Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze

2) Henryk Czmut – Zastępca Burmistrza Miasta

3) Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta

4) Elżbieta Boguszewska – Skarbnik Miasta

oraz pozostali goście zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności (Załącznik Nr 2).

 

Do punktu 1 – otwarcie obrad

 

Obrady XLVII sesji Rady Miasta Siemiatycze w dniu 27 czerwca 2014 r. otworzyła Przewodnicząca Rady Miasta – Agnieszka Anna Sitarska, która na wstępie powitała zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych, na XLVII sesję Rady Miasta.

Następnie Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zaproponowany porządek obrad XLVII sesji (projekt porządku obrad stanowi Załącznik Nr 3) - na 12 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Przyjęty porządek obrad XLVII sesji przedstawia się następująco:

1) otwarcie obrad,

2) przyjęcie porządku obrad,

3) przyjęcie protokołu z obrad XLVI sesji Rady Miasta,

4) sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami,

5) interpelacje i zapytania radnych,

6) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok,

7) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Siemiatycze z tytułu wykonania budżetu za 2013 r.,

8) podjęcie uchwały zmieniającej regulamin przyznawania stypendium samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II,

9) podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych,

10) podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków,

11) podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok,

12) podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 r.,

13) podjęcie uchwały w sprawie odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Rady Miasta Siemiatycze,

14) podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze,

15) podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze,

16) podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Agnieszki Anny Sitarskiej,

17) odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,

1) wolne wnioski,

2) zakończenie obrad.

 

Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z obrad XLVI sesji Rady Miasta

Przewodnicząca Rady poinformował radnych, że protokół z XLVI sesji Rady Miasta wyłożony jest na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad sesji nie wpłyną do niego uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.

Do punktu 4 – sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.

Sprawozdanie z pracy między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz. Sprawozdanie to stanowi Załącznik Nr 4 do niniejszego protokołu.

Do punktu 5 - interpelacje i zapytania radnych

 

Radni podczas XLVII sesji zgłosili następujące interpelacje:

- Radny Antoni Kosieradzki poruszył temat budynku byłego kina, który straszy swoim wyglądem. Poruszył też temat palenia papierosów na ulicy, powiedział, że ostatnio podpatrzył ciekawe rozwiązanie pozbycia się niedopałków papierosów. W pewnej miejscowości zostało rozpropagowane hasło „pal kulturalnie” i palacze noszą ze sobą pudełka po zapałkach, do których wrzucają niedopałki, a następnie wrzucają je do napotkanego kosza na śmieci.

- Radny Jerzy Korowicki powiedział, że już czterokrotnie zgłaszał zniszczoną tablicę przy pomniku przyrody na ulicy Świętojańskiej.

- Burmistrz odpowiedział, że nie dało się jej naprawić i będzie zamieszczona nowa tablica.

- Radny Jerzy Korowicki poruszył temat dziur w jezdni na ulicy Kościuszki na wysokości firmy Maksbud. Jakiś czas temu były dziury na tej drodze łatane i tylko w tym miejscu nie zostały naprawione.

- Radny Jerzy Korowicki poruszył temat ulicy Słowiczyńskiej, gdzie po ostatniej burzy przed mostem na Słowiczynie została wymyta dziura, jest ona zabezpieczona, ale już tyle czasu nie została naprawiona.

- Radny Jerzy Korowicki poruszył temat zniszczonego przystanku MKS na Słowiczynie, należałoby zająć się terenem wokół niego, ponieważ jest zachwaszczony oraz należałoby naprawić wiatę przystanku.

- Radny Jerzy Korowicki zgłosił też, że przy moście na Słowiczynie stoi pomalowany znak drogowy, który należałoby wymienić.

- Radny Jerzy Korowicki zgłosił, że na ulicy 11 listopada jest stacja transformatorowa, o którą nikt nie dba jest strasznie zarośnięta.

- Radny Jerzy Korowicki powiedział, że zgłaszana była już prośba przez radnego Berskiego o położenie „śpiącego policjanta” na ulicy Świętojańskiej, radny powiedział, że też uważa, że jest potrzeba ograniczenia prędkości na tej ulicy.

- Radny Jerzy Korowicki zwrócił się do Pań Dyrektorek Przedszkoli z prośbą o wydłużenie czasu pracy przedszkoli do godziny 17: 00, ponieważ rodzice pracują do godziny 17:00 i czasami mają problem z odebraniem dzieci.

- Radna Katarzyna Jarocka zgłosiła, że na ulicy Kilińskiego na rogu jest wyłamana kostka.

- Radna Katarzyna Jarocka zgłosiła też, że mieszkańcy ulicy Lewandowskiego proszą o położenie „śpiącego policjanta” na tej ulicy, ponieważ jest tam duże natężenie ruchu, a w związku z tym, że jest dobra droga samochody jeżdżą z dużą prędkością. Na osiedlu mieszka bardzo dużo dzieci, które jeżdżą na rowerach czy rolkach i może dojść do wypadku.

- Radny Rafał Burakowski zgłosił, że po intensywnych opadach podmyta jest kostka przy ogrodzeniu Orlika przy Szkole Podstawowej Nr 1, radny zwrócił się o sprawdzenie i naprawienie kostki. Radny powiedział też, że w ogrodzeniu jest dziura, przez którą wchodzą dzieci, jest tam ostro zakończony pręt i trzeba to jakoś zabezpieczyć. Radny powiedział też, że trzeba wykosić chaszcze za ogrodzeniem Orlika.

- Radny Rafał Burakowski zapytał o to, czy planowany jest w tym roku remont bocznego boiska Cresovii?

- Radna Zalewska powiedziała, że Agencja Restrukturyzacji ma nowego właściciela i w związku z tym rozpoczęły się prace porządkowe, zostało m.in. zdjęte ogrodzenie. Radna zapytała, czy w związku z tym można by było po uzgodnieniu z nowym właścicielem w powstałym parku wstawić ławeczki.

- Radny Krzysztof Szyszko powiedział, że na ostatniej komisji radna Teresa Milewska poinformowała radnych o wkładzie pracy, jaki włożyła Pani Agnieszka Jankowska i cała jej rodzina w akcję „Szlachetna Paczka”. Radny zaproponował, żeby podziękować Pani Agnieszce Jankowskiej za wkład pracy włożony w tą akcję.

- Pani Agnieszka Jankowska powiedział, że w tej akcji brało udział duża grupa ludzi (m.in. Pan Burmistrz, Pani Dyrektor SOK) i to są podziękowania dla wszystkich.

- Radny Szyszko stwierdził, że zawsze za taką akcją stoi jedna czy dwie osoby. Usłyszeliśmy od radnej Milewskiej, że „motorem” tej akcji była Pani. Radny podziękował również wszystkim osobom zaangażowanym w akcję.

 

Do punktu 6 - podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok.

 

Przewodnicząca Rady poprosiła Panią Skarbnik o odczytanie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Siemiatycze wniosku o udzielenie Burmistrzowi absolutorium za 2013 r. (uchwała stanowi Załącznik Nr 5)

Przewodnicząca Rady zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 12 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 osoba głosowała „przeciw”. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/262/14 stanowi Załącznik Nr 6/

 

Do punktu 7 - podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Siemiatycze z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok.

 

Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej – Teresa Milewska odczytała Opinię Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Siemiatycze o wykonaniu budżetu Miasta Siemiatycze za 2013 r. (Załącznik Nr 7) oraz Wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Siemiatycze w sprawie absolutorium Burmistrzowi Miasta Siemiatycze za 2013 r. (Załącznik Nr 8).

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2013 rok przedstawił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz. Sprawozdanie to stanowi Załącznik Nr 9 do niniejszego protokołu.

 

O godz. 13: 50 przyszedł radny Eugeniusz Mudel.

Od tej pory w obradach uczestniczyło 13 radnych.

 

Przewodnicząca Rady zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Siemiatycze z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosowania. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

/Uchwała Nr XLVII/263/14 stanowi Załącznik Nr10/

 

Przewodnicząca Rady pogratulował Burmistrzowi udzielonego absolutorium.

Burmistrz podziękował radnym pracy na rzecz miasta, podziękował również za zaufanie.

 

O godz. 14: 10 ogłoszono przerwę w obradach. Obrady wznowiono o godz. 14:20.

 

Pani Ewa Romaniuk przedstawiła sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2013 rok. Sprawozdanie stanowi Załącznik Nr 11 do niniejszego protokołu.

 

Do punktu 8 – podjęcie uchwały zmieniającej regulamin przyznawania stypendium samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II.

 

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radni zapoznali się z uchwała na komisji i zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej regulamin przyznawania stypendium samorządu Miasta Siemiatycze im. Jana Pawła II, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/264/14 stanowi Załącznik Nr 12/

 

Przewodnicząca Rady poinformowała zebranych, że związki zawodowe pozytywnie zaopiniowały projekty uchwał na dzisiejszą sesję.

 

Do punktu 9 – podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych.

 

Przewodnicząca poinformowała zebranych, że stawki podatku nie wzrastają, tylko jest utworzony tekst jednolity.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radni zapoznali się z treścią uchwały na komisji i zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/265/14 stanowi Załącznik Nr 13/

 

Do punktu 10 – podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.

 

Przewodnicząca poinformowała zebranych, że stawki za wodę i ścieki nie zostały podniesione.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radni zapoznali się z uchwała na komisji i zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/266/14 stanowi Załącznik Nr 14/

 

Do punktu 11– podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok.

 

Przewodnicząca oddała głos Pani Agnieszce Jankowskiej.

- Pani Agnieszka Jankowska powiedział, że w Mieście Siemiatycze obowiązuje wieloletni Program Współpracy z organizacjami pozarządowymi uchwalony 30 listopada 2012 r. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej program ten nie może zastąpić rocznego programu, jest tylko programem uzupełniającym. Roczny program został uzupełniony i rozszerzony, jest spójny z programem wieloletnim i został poddany konsultacjom społecznym.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radni zapoznali się z uchwała na komisji i zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/267/14 stanowi Załącznik Nr 15/

 

Do punktu 12 - podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 r.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radni zapoznali się z uchwała na komisji i zapytała czy radni potrzebują dodatkowych wyjaśnień?

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2014 r., Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

/Uchwała Nr XLVII/268/14 stanowi Załącznik Nr 16/

 

Do punktu 13 - podjęcie uchwały w sprawie odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Rady Miasta Siemiatycze.

 

Przewodnicząca Rady odczytała wniosek Państwa Puchalskich.

- Głos zabrał Mecenas informując, że są dwie drogi rozwiązania tej sytuacji. Należałoby podjąć uchwałę przygotowaną na dzisiejszą sesję, albo pozostać w milczeniu i czekać na dalsze kroki skarżących. Skarżący uruchomił już chyba wszystkie z możliwych kroków, łącznie z zawiadomieniem prokuratury.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w uchwale Rady Miasta Siemiatycze, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

/Uchwała Nr XLVII/269/14 stanowi Załącznik Nr 17/

 

Do punktu 14 – podjecie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze.

Przewodnicząca rady powiedział, że z dniem 27 czerwca 2014 r. zrzeka się funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze i poprosiła radę o przyjęcie tej rezygnacji.

- Radny Eugeniusz Mudel zapytał o powód rezygnacji.

- Przewodnicząca Rady powiedziała, że odbył się konkurs na Dyrektora Szkoły Muzycznej, w którym wystartowała i będzie pełnić od tej pory funkcję Dyrektora Szkoły Muzycznej.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/270/14 stanowi Załącznik Nr 18/

 

Przewodniczenie obradom sesji Rady Miasta objął Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Jan Hyndza.

 

Do punktu 15 – podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta poprosił o zgłaszanie kandydatów do funkcji Przewodniczącego Rady Miasta.

 

- Radna Kożuchowska zgłosiła kandydaturę radnej Agnieszki Zalewskiej, informując, iż jest ona bardzo dobrą kandydatką do objęcia tej funkcji. Dodała, że Radna Zalewska zdobyła doświadczenie w czasie kierowania Komisją Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego, a także poszerzyła swoją wiedzę w zakresie samorządu terytorialnego.

- Wiceprzewodniczący Rady zapytał radną Agnieszkę Zalewską o to, czy wyraża zgodę na kandydowanie?

- Radna Agnieszka Zalewska odpowiedziała, że wyraża zgodę.

- Radny Eugeniusz Mudel zgłosił kandydaturę Witolda Berskiego, który ma najdłuższy staż w Radzie Miasta.

- Wiceprzewodniczący Rady zapytał radnego Witolda Berskiego o to, czy wyraża zgodę na kandydowanie?

- Radny Witold Berski odpowiedział, że nie wyraża zgody.

Wiceprzewodniczący Rady poinformował zebranych, że należy wybrać Komisję Skrutacyjną do policzenia głosów, poprosił o zgłoszenie kandydatów (3 osoby).

Do Komisji Skrutacyjnej zostały zgłoszone następujące osoby:

- Radna Katarzyna Jarocka,

- Radna Walentyna Kożuchowska,

- Radna Teresa Milewska.

Wszyscy radni wyrazili zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.

Wiceprzewodniczący Rady zarządził przerwę, aby Komisja Skrutacyjna mogła przygotować się do pracy.

Wiceprzewodniczący Rady wznowił obrady i udzielił głosu Przewodniczącej Komisji Skrutacyjnej - radnej Teresie Milewskiej. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej przedstawiła zasady głosowania, poinformowała, kiedy głos będzie ważny.

Następnie przeprowadzono tajne głosowanie w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miasta. Po przeprowadzonym głosowaniu Wiceprzewodniczący Rady zarządził ponowną przerwę w obradach sesji, aby Komisja Skrutacyjna podliczyła głosy i przygotowała protokół.

 

Po wznowieniu obrad Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Teresa Milewska zapoznał radnych z wynikiem głosowania i przeczytała sporządzony protokół. (Protokół stanowi Załącznik Nr 20), Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że w wyniku tajnego głosowania radna Agnieszka Monika Zalewska został jednogłośnie wybrana na Przewodniczącą Rady Miasta Siemiatycze.

 

Wiceprzewodniczący Rady Miasta stwierdził, że 27 czerwca 2014 roku nowym Przewodniczącym Rady Miasta została Radna Agnieszka Zalewska.

 

/Uchwała Nr XLVII/271/13 stanowi Załącznik Nr 21/

 

Burmistrz podziękował ustępującej Przewodniczącej Rady Agnieszce Sitarskiej życząc sukcesów w przyszłej pracy.

Burmistrz pogratulował nowej Przewodniczącej Rady Miasta życząc odpowiedzialności, cierpliwości i profesjonalności w prowadzeniu najbliższych obrad sesji Rady Miasta.

Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Zalewska podziękowała za wyrażone zaufanie. Powiedział, że w swojej pracy będzie kierować się będzie dobrem miasta i jego mieszkańców. Dodała, że jest gotowa do pełnej współpracy ze wszystkimi i postara się nie zawieść powierzonego zaufania.

 

Przewodniczenie obradom sesji Rady Miasta objęła Przewodnicząca Rady Miasta – Agnieszka Monika Zalewska.

 

Do punktu 16 – podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Agnieszki Anny Sitarskiej.

 

- Radna Agnieszka Sitarska powiedziała, że w związku z objęciem stanowiska Dyrektora Szkoły Muzycznej rezygnuje z mandatu radnego i zwraca się do Wysokiej Rady o podjęcie stosownej uchwały.

Przewodnicząca Rady zarządziła głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Agnieszki Anny Sitarskiej, Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XLVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, „za” podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

/Uchwała Nr XLVII/272/14 stanowi Załącznik Nr 22/

 

Do punktu 17 – odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz i Z-ca Burmistrza – Henryk Czmut:

- Odnosząc się do interpelacji radnego Kosieradzkiego dotyczące budynku po byłym kinie Burmistrz odpowiedział, że zwróci się do właściciela budynku, aby zadbał o teren wokół budynku.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Kosieradzkiego w sprawie programu „pal kulturalnie” Burmistrz odpowiedział, że jest otwarty na wszelkie pomysły i razem z Panią Pełnomocnik postara się to wpiąć w działania profilaktycznie.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie zniszczonej tablicy na ulicy Świętojańskiej Burmistrz odpowiedział, że w trakcie trwania sesji tablica ta został usunięta.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie drogi przy firmie Maksbud Burmistrz poprosił o udzielenie odpowiedzi radnego powiatowego – Mariusz Pyzowskiego (Dyrektora MOSiR).

- Radny powiatowy Mariusz Pyzowski powiedział, że na ostatniej sesji rady powiatu Starosta w swoim sprawozdaniu mówił, że w związku z inwestycjami na terenie gminy Grodzisk wykonawca zwróciła się do Starostwa o korzystanie z drogi na tym terenie. W związku z tym, że tamta droga będzie narażona na intensywną eksploatację to w ramach rekompensaty firma zobowiązała się na wspomnianym przez radnego Korowickiego odcinku bezpłatnie wykonać 250 m nawierzchni bitumicznej.

Radny powiatowy Pyzowski wspomniał, że dzięki współpracy Miasta i Powiatu zostało naprawionych wiele dróg, m.in. ulica Wysoka, Drohiczyńska czy obecnie wykonywana Kilińskiego.

- Radny Korowicki zapytał o znaki na słupach na ulicy Kilińskiego, dlaczego to tak wygląda?

- Radny powiatowy Mariusz Pyzowski stwierdził, że najprawdopodobniej tak było w projekcie.

- Odpowiadając na interpelację radnego Korowickiego w sprawie dziury przy moście na ulicy Słowiczyńskiej, Burmistrz odpowiedział, że zostanie to zgłoszone do Powiatu, ponieważ jest to droga powiatowa. Burmistrz powiedział też, że przystanek na Słowiczynie został około 2 lata temu zmieniony ( z rozbiórki) i jeżeli wymaga odmalowania, wykoszenia chaszczy i dożwirowania to zostanie to wykonane.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Jerzego Korowickiego w sprawie zniszczonego znaku drogowego na Słowiczynie Burmistrz powiedział, że wczoraj i dzisiaj były wymieniane znaki przez naszych pracowników.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Jerzego Korowickiego w sprawie zaniedbanego terenu przy transformatorze Burmistrz odpowiedział, że sprawa ta zostanie zgłoszona.

- Odpowiadając na interpelację radnego Jerzego Korowickiego w sprawie „śpiącego policjanta” na ulicy Świętojańskiej, Burmistrz odpowiedział, że jest to temat kontrowersyjny i trzeba zebrać opinię wśród mieszkańcami (zrobimy tak jak będzie chciała większość). Są radni z tego osiedla i mogą się w tym temacie wypowiedzieć.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie wydłużenia pracy przedszkoli Burmistrz odpowiedział, że ten temat powinien być przedyskutowany na komisji Zdrowia Oświaty i Kultury i razem z Paniami Dyrektor Przedszkoli, trzeba ustalić pewne zasady i sprawdzić czy da się to zrobić.

- Odnosząc się do interpelacji radnej Jarockiej w sprawie chodnika na ulicy Kilińskiego Burmistrz odpowiedział, że sprawa ta była już wielokrotnie zgłaszana i na pewno chodnik zostanie naprawiony.

- Odnosząc się do interpelacji radnej Jarockiej w sprawie „progu zwalniającego” na ulicy Lewandowskiego Burmistrz odpowiedział, że jeśli jest tam wzmożony ruch to można pochylić się nad tym tematem. Dodał też, że jest planowana większa akcja montowania progów zwalniających w mieście, m.in. na ulicy Nadrzecznej, Spacerowej więc do kompletu można też dodać ulicę Lewandowskiego.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Rafała Burawskiego w sprawie podmytej kostki przy ogrodzeniu Orlika i dziury w ogrodzeniu Burmistrz odpowiedział, że są na sesji obaj Dyrektorzy (Dyrektor Szkoły Podstawowej – Radosław Kondraciuk i Dyrektor MOSiR – Mariusz Pyzowski) i na pewno w najbliższym czasie zadziałają żeby tą sprawę załatwić.

- Odnosząc się do interpelacji radnego Rafała Burakowskiego w sprawie remontu boiska bocznego Cresovii Burmistrz odpowiedział, że trzeba zastanowić się czy potrzebne jest boisko czy plac treningowy. Na zrobienie boiska potrzebne są bardzo duże środki, a mamy na ten cel w tym roku przeznaczone 50 tys. zł. Jest propozycja żeby nie wchodzić w duże koszty i zrobić plac treningowy i czekać na możliwość dofinansowania. We wtorek np. mamy otwarcie ofert w przetargu na budowę boiska przy Zespole Szkół z oddziałami Integracyjnymi, na które otrzymaliśmy 100 tys.

- Odpowiadając na interpelację Przewodniczącej Agnieszki Zalewskiej w sprawie ławeczek na ulicy Ściegiennego Burmistrz odpowiedział, że ten pomysł jest bardzo sensowny i jeśli właściciel nieruchomości nie będzie miał nic przeciw ławeczki zostaną postawione.

 

Do punktu 18 – wolne wnioski.

Na listę osób z poza Rady Miasta, które chciałyby zabrać głos w wolnych wnioskach wpisał się Pan Zbigniew Chrołowski i Przewodnicząca Rady udzieliła mu głosu.

- Pan Zbigniew Chrołowski powiedział, że w ubiegłym roku czterokrotnie próbował dostać się do gabinetu Burmistrza i nie udało mu się. W tym roku próbował raz i też się nie udało, ale udało dostać się do Z-cy Burmistrza i naświetlił już problem wymiany kostki brukowej na ulicy Świętojańskiej, powiedział, że przed wymianą miał piękny chodnik, a teraz ma wymazany betonem. Pan Chrołowski poruszył temat ulicy Małopolskiej od ulicy Świętojańskiej w stronę rzeki, która jest zapomniana, jest tam po części pole. Pan Burmistrz starał się coś robić, bo została nawieziona tam ziemia, ale w czasie ulewy woda tam stoi i mimo tego że zostało to zgłoszone do Z-cy Burmistrza nic nadal się z tym nie robi.

Kolejną sprawą poruszoną przez Pana Chrołowskiego była podjęta przez Radę uchwała w sprawie zagospodarowania przestrzennego ulicy Kościuszki. Zapytał o to, co z tą uchwałą? Było zebranie z mieszkańcami i pytanie czy „jesteście państwo zainteresowani sprzedażą tych gruntów”? Wszyscy chcą sprzedać i chcą żeby miasto się rozwijało. Są wytyczone drogi, które należą do miasta Siemiatycze i też cisza w tym temacie.

- Burmistrz powiedział, że musiał Pan być wielkim pechowcem, ponieważ jeśli tylko jest w pracy to przyjmuje wszystkich mieszkańców, którzy chcą z nim porozmawiać. Burmistrz dodał, że na pytanie odnośnie ulicy Małopolskiej odpowie Z-ca Burmistrza – Henryk Czmut.

- Z-ca Burmistrza powiedział, że przy układaniu chodnika na ulicy Świętojańskiej doszło do pewnej niechlujności i nasz pracownik z Wydziału Infrastruktury wspólnie z firmą miał te uchybienia usunąć. Ostatnio nasze miasto nawiedziły niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które miały swoje skutki i gro pracowników zostało zaangażowanych do szacowania strat. W związku z tym tempo usuwania uchybień zostało zmniejszone, ale na pewno w najbliższym czasie zostaną one usunięte.

Odnosząc się do pytania w sprawie ulicy Małopolskiej Z-ca Burmistrza Miasta powiedział że jest tam nawierzchnia gruntowa. Były poczynione działania w okresie dużych roztopów wiosennym i jedna z mieszkanek zwróciła się z prośbą wzmocnienie nawierzchni, ponieważ nie jest w stanie ani dojść ani dojechać do swojej posesji. Wykonawca, który to robił nie wykorytował tej nawierzchni, ponieważ w panujących warunkach nie dało się nic zrobić. W najbliższym czasie ta droga powróci do parametrów pierwotnych i nie będą zalewane nieruchomości sąsiednie. Na zdjęciu pokazał Pan chwasty porastające drogę, nasi pracownicy byli zaangażowani w główne miejsca miasta, ale teraz pracownicy będą już przechodzić do miejsc bocznych, więc te chaszcze zostaną w najbliższym czasie usunięte.

- Pan Chrołowski stwierdził, że warto czasami poruszyć takie sprawy na sesji, ponieważ zostaną one szybciej załatwione.

- Burmistrz odpowiadając na pytanie dotyczące zagospodarowania przestrzennego ulicy Kościuszki powiedział, że w tej chwili jest szeroko posunięta akcja promocyjna (na stronie internetowej, na specjalistycznych portalach zajmujących się promowaniem terenów inwestycyjnych, w specjalistycznej prasie). Jeśli chodzi o budowę tych dróg to większość nie wyraziła zgody na sprzedaż. Jest to teren prywatny, więc nie było możliwości skorzystania z zewnętrznych środków (w tej kadencji). Można korzystać ze środków zewnętrznych, jeśli tereny należą do miasta. Teren po byłym gruzowisku (2 ha) jest aktualnie rekultywowany i będzie przeznaczony pod inwestycje. Mamy wstępnego inwestora, który będzie chciał zainwestować na tym terenie.

- Pan Chrołowski powiedział, że Burmistrz wprowadza ludzi w błąd. Mówi Pan, że nie można pozyskać środków na tereny prywatne i z tym można się zgodzić, ale trzeba napisać wniosek na pozyskanie środków na wykupienie terenów i uzbrojenie pod drogi gminne, a takowy wniosek można napisać.

- Z-ca Burmistrza odpowiadając na pytanie stwierdził, że w tej chwili nie ma możliwości pozyskania środków na taki cel. Takie środki można było pozyskać do 2010 roku. Nasz plan zagospodarowania przestrzennego ulicy Kościuszki został uchwalony w 2012 roku, więc nie można było już takich wniosków składać. Jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim i jeśli będzie tylko możliwość pozyskania środków będziemy się o nie ubiegać.

- Burmistrz powiedział, że mamy podpisaną umowę z profesjonalną firmą, która zajmuje się wyszukiwaniem środków unijnych i mamy co miesiąc informację na temat każdego działania, z którego można pozyskać środki i analizujemy czy możemy składać wnioski.

- Radny Mudel powiedział, że ma wniosek od mieszkańców Osiedla Zastawie, gdzie ulica Bohaterów Leniono jest ciągle zalewana przy większych opadach deszczu. Radny dodał, że był w piwnicy u jednej z mieszkanek i widział jak to wygląda.

- Burmistrz powiedział, że również był u tej Pani i w zmianach w budżecie zostały zarezerwowane środki (50 tys. zł) na ulicę Bohaterów Lenino.

- Radny Mudel powiedział, że na ostatniej sesji zadał pytanie, na które miał otrzymać odpowiedź na piśmie i otrzymał ją dopiero 26 bieżącego miesiąca. Czy Pan wie, w jakim czasie powinien pan udzielić odpowiedzi na interpelację radnego? Radny dodał, że do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi na wszystkie pytania.

- Odpowiedź do Pana trafiła trochę później, ponieważ trzeba było przejrzeć dokładnie dokumenty finansowe od 2010 roku, odpowiedź otrzymał Pan 23 czerwca.

- Radny Mudel stwierdził, że jego interpelacja była krótka, zapytał o to, jakie środki zostały pozyskane za kadencji Burmistrza ze środków zewnętrznych na inwestycje? W odpowiedzi wypisane są wszystkie środki i dotacje, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta.

- Burmistrz powiedział, że w piśmie zostały wykazane wszystkie środki, jedyne zastrzeżenie można mieć do tego, że odpowiedzi nie udzielono w terminie.

- Radny Mudel powiedział, że pytał tylko o środki pozyskane na inwestycje, a nie wszystkie środki i odpowiedzi powinien udzielić Pan w ciągu 14 dni.

Do punktu 19 - zakończenie obrad.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad XLVII sesji Rady Miasta w dniu 27 czerwca 2014 r. Przewodnicząca Rady zamknęła obrady o godz. 15:45.

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała                                      Przewodniczący Rady Miasta

 

Monika Mazur                                  Agnieszka Monika Zalewska

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Monika Mazur

Data wytworzenia: 2014-09-30

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-06

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-05