Protokół Nr XV/04

Numer XV/04
Data wydania 2004-02-18

Obrady XV sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 12:00 zakończyły zaś o godzinie 14:40.
     W obradach XV sesji na stan 15 radnych uczestniczyło 14, według załączonej do protokołu listy obecności.

Radni obecni na XV sesji:

1. Zdzisław Chodakowski
2. Zbigniew Chrołowski
3. Mariusz Gocał
4. Aleksander Jakowiuk
5. Halina Drabiuk
6. Mirosław Kobus
7. Andrzej Kochański
8. Franciszek Sak
9. Zenon Sielewonowski
10. Agnieszka Sitarska
11. Krzysztof Szyszko
12. Jan Szeweluk
13. Zdzisław Warpechowski
14. Krzysztof Wieczorek

Radnym nieobecnym na XV sesji był radny Tadeusz Nazarewicz.

W obradach XV sesji uczestniczyli również:

1. Zbigniew Radomski – Burmistrz Miasta
2. Stanisław W. Fleks – Zastępca Burmistrza
3. Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
4. Danuta Jaszczołt - Skarbnik Miasta
5. Marek Malinowski – redaktor „Głosu Siemiatycz”
6. Bogusław Toczko – Komendant Powiatowy Policji w Siemiatyczach
7. Jerzy Wawrentowicz – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
8. Katarzyna Poniatowska – mieszkanka osiedla Słowiczyn
9. Regina Sawczyńska – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 7
10. Krzysztof Osmólski – Przewodniczący Zarządu osiedla Nr 6
11. Waldemar Bartoszuk – Prezes Klubu Abstynenta IGNIS
12. Przemysław Golański – korespondent Gazety Współczesnej
13. Michał Kruglicz – OPZZ Rada Powiatowa w Siemiatyczach
oraz licznie przybyli mieszkańcy osiedla Zastawie – głównie ul. Obrońców Wizny.

Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad

     Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad XV sesji Rady Miasta radni otrzymali. Przewodniczący zwrócił się z pytaniem, czy do tego porządku radni wnoszą jakieś inne uwagi i poprawki.

     Radni poprawek dot. zaproponowano porządku obrad XV sesji Rady Miasta nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad XV sesji, który przedstawia się następująco:

1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Miasta.
4. Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6.Podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na 2004 r.
7. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wskaźnika procentowanego wysokości dodatku mieszkaniowego na terenie miasta Siemiatycze.
8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Miejskiego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
9. Podjęcie uchwały w sprawie programu współpracy na rok 2004 miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego.
10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych oraz sposobu jej rozliczania i kontroli wykonywanego zleconego zadania.
11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia miasta Siemiatycze do Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” i przyjęcia jego statutu.
12. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi.
13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
14. Wolne wnioski.
15. Zamknięcie obrad.

     Przewodniczący powiedział, że po interpelacjach radnych udzieli także głosu osobom spoza rady, które wpisały się na listę osób chętnych do zabrania głosu na XV sesji tj. mieszkańcom osiedla Zastawie, Pani Katarzynie Poniatowskiej oraz Panu Waldemarowi Bartoszu.

Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z XIV sesji

     Przewodniczący Rady poinformował radnych, że protokół z XIV sesji Rady Miasta wyłożony jest na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad odbywającej się sesji nie wpłyną do niego uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.

Do punktu 4 – interpelacje i zapytania radnych

     Interpelacje i zapytania zgłosili:

     -Radny Mariusz Gorał w pierwszej części swojej wypowiedzi w imieniu Zarządu Fundacji Ratujmy podziękował Burmistrzowi Miasta za pomoc i zaangażowanie przy organizacji kwesty na rzecz fundacji w dniu 18 stycznia br. Radny Gorał poruszył również problem modernizacji kotłowni miejskich zwrócił się z prośbą do Burmistrza o pomoc przy modernizacji osiedlowych kotłowni węglowych na terenie miasta, szczególnie zaś przy ul. Pałacowej i 11 Listopada. Radny Gocał podkreślił, iż kotłownie te są dużym problemem dla mieszkańców, którzy z takim wnioskiem wystąpili do Burmistrza na piśmie.

     Innych interpelacji radni nie wnieśli.

     Przewodniczący Rady udzieli także głosu w tym punkcie mieszkańcom osiedla Zastawie, w których imieniu wystąpił Pan Tadeusz Skowroński – mieszkaniec ul. Obrońców Wizny. Pan Twarowski powiedział, że w odczuciu mieszkańców ul.Obrońców Wizny jest traktowana po macoszemu przez kolejne władze Siemiatycz. Pan Twarowski stwierdził, że w projekcie budżetu jest przewidziana przebudowa oświetlenia na tej ulicy, jednak na 2000 r. także było takie założenie i nic z tego nie wyszło. Pan Twarowski podkreślił, że dla całego tego osiedla, szczególnie zaś dla ul. Obrońców Wizny najbardziej istotne jest oświetlenie i stan dróg, dodał, ze większość mediów, które mieszkańcy tam posiadają były realizowane za ich własne środki. Pan Twarowski powiedział także, że po ostatnich publikacjach prasowych pierwszy raz od 10 lat tą ulicą przejechał pług i odśnieżył ulicę, posypał piaskiem Przedstawiciel osiedla poruszył w swojej wypowiedzi także inny problem, a mianowicie brak na tym osiedla placu zabaw dla dzieci, który jest bardzo potrzebny, gdyż osiedla jest zagęszczone i w każdym domu jest po kilkoro dzieci, które nie mają gdzie się podziać. Przedstawiciel osiedla Zastawie powiedział, że mieszkańcy tego osiedla bardzo chcieliby, aby w budżecie 2004 r. ująć nawierzchnię asfaltową na ul. Obrońców Wizny.

     Pani Ewa Doroszkiewicz – również przedstawicielka tego osiedla zgłosiła problem braku przejścia dla pieszych przez ul. Górną na wysokości kościoła A. Boboli. Pani Doroszkiewicz zwróciła również uwagę na inny problem na tym osiedlu, a mianowicie na rozwijaniu bardzo dużych prędkości przez młodocianych kierowców na tym osiedlu.

     Pani Anna Bojarska zwróciła się z pytaniem do Burmistrza Miasta, co spowodowało, że ulica Obrońców Westerplatte asfaltowana jest małymi odcinkami.

     Pan Krzysztof Osmólski jako przedstawiciel osiedla Nr 6 stwierdził, ze jego zdaniem brak jest koncentracji działań władz miasta wokół zalewu. Zdaniem Pana Osmólskiego władze miasta muszą opracować jakąś strategię działań na najbliższe lata w tym rejonie miasta, aby stał się on centrum turystycznym Siemiatycze. Pan Osmólski podkreślił również, iż mieszkańcy tego osiedla chcą także inwestować w ten rejon, ale nie widzą w jakim pójść kierunku, chcą wiedzieć, jaka jest koncepcja miasta w tej kwestii.

     -Pani Katarzyna Twarowska – mieszkanka ul. Obrońców Wizny stwierdziła, że mieszkańcy chcą na sesji usłyszeć od Burmistrza Miasta jakieś wiążące terminy, kiedy zacznie się na tej ulicy coś robić. Pani Twarowska dodała, że do tej pory zawsze przychodzili, kiedy budżet był już zatwierdzony i wizyty kończyły się fiaskiem. Pani Twarowska wyraziła nadzieję, że dziś się coś zmieni.

     - Pani Katarzyna Poniatowska – mieszkanka osiedla Słowiczyn podziękowała Burmistrzowi za osiedlenie wykonane na tym osiedlu w 2003 r. ( ponad 80. 000 warte). Pani Poniatowska powiedziała, że na 2004 ujęta jest w prawdzie ul. Plażowa, ale pozostaje jeszcze ulica Słowicza z brukiem jeszcze sprzed wojny. Pani Poniatowska podkreśliła, że na tym osiedlu nie ma także wody z wodociągu miejskiego.

     -Pani Regina Sawczyńska – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 7 powiedziała, że ma nadzieję, że ulica Plażowa będzie realizowana razem z ulicą Słowiczą w 2004 r., tym bardziej, że są to ulice – wizytówki w tym rejonie miasta, a turystów przyjeżdża wielu.

     -Pan Waldemar Bartoszuk – Prezes Stowarzyszenia IGNIS powiedział, że przyszedł na sesję, jako jeden z wielu alkoholików, któremu podcięto skrzydła do działania. Pan Baroszuk powiedział, że stowarzyszenie to działa od 9 lat i wie, że dzięki takim stowarzyszeniom, ludzie, którzy są uzależnieni trzeźwieją. Pan Bartoszu powiedział, że do tej pory stowarzyszenie było utrzymywane z budżetu miasta, dodał, że w 2003 r. ucięto dotację dla stowarzyszenia o 75% i w tej chwili stowarzyszenie nie już środków na różnego rodzaju terapie, mityngi, itp. I sami robią co mogą, jednak przy kwocie 10.000 zł dotacji musza zwolnić gospodarza, który miał nadzór nad wszystkim.

     Innych głosów w tym punkcie nie było i Przewodniczący Rady zarządził 10 min. przerwę w obradach.

     Po wznowieniu obrad XV sesji głos zabrał Burmistrz Miasta – Zbigniew Radomski, który ustosunkowując się do interpelacji radnych i wypowiedzi mieszkańców powiedział, że jeżeli chodzi o kotłownię w centrum miasta to jej modernizacja jest w tej chwili w kręgu poważnych zainteresowań władz miasta. Burmistrz powiedział, że do tej pory było tak, ze każdego roku modernizowano jedną kotłownię, ale w tej chwili jest taka sytuacja, ze trzeba zmodernizować 3 kotłownie na raz. Burmistrz podkreślił w swojej wypowiedzi, że to pomieszczenie, które znajduje się przy kinie nie nadaje się na kotłownię wolnostojącą i dlatego też jest propozycja, aby kotłownię znajdującą się przy kiosku warzywnym Pana Berskiego zmodernizować i by z tej kotłowni szło ciepło do bloków przy kinie i na to osiedle. Burmistrz podkreślił w swojej wypowiedzi, ze Przedsiębiorstwo Komunalne tym tematem się już zajęło, podkreślił, że koszt takiego przedsięwzięcia jest wielki ok. 1 milion zł. Odnosząc się do wypowiedzi mieszkańców Osiedla Zastawie Burmistrz powiedział, że rozumie mieszkańców, ich trudności, jednakże oni również muszą go zrozumieć, bo sytuacja nie jest tak klarowna jeśli chodzi o fundusze miasta. Burmistrz zwracając się do mieszkańców powiedział, że ich argumentem jest to, że mieszkają już od 15 lat, ale w mieście są też mieszkańcy, którzy od zarania mieszkają na swych ulicach i do tej pory nie mają wszystkiego zrobionego. Odnosząc się do ulicy Obrońców Wizny Burmistrz Radomski powiedział, że na 2004 r. ujęta jest budowa oświetlenia na tej ulicy, dodał, że być może uda się okrawężnikowanie tej ulicy. Odnosząc się do kwestii położenia asfaltu na ul. Obrońców Wizny, to Burmistrz powiedział, że koszt takiej inwestycji, to 500.000 zł od 1 kilometra, a więc miasta w tej chwili nie stać. Burmistrz raz jeszcze w swojej wypowiedzi podkreślił, że tego budżetu nie stać na wszystko, podkreślił, że woli zrobić mniej, niż obiecać coś mieszkańcom i tego nie wykonać. Burmistrz Radomski powiedział także, że robione będą inwestycje w mieście w 2004 r., na które pójdą środki z zewnątrz np. ul. Ciechanowiecka, 11 Listopada. Odnosząc się do kwestii placu zabaw na osiedlu Zastawie Burmistrz powiedział, że w tej sprawie należy do wiosny, obiecał, że miasto włączy się i zrobi się z tym porządek. Ustosunkowując się do poruszonej przez jedną z mieszkanek sprawy przejścia przez ul. Górną Burmistrz Radomski powiedział, że urząd wystąpił do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Białymstoku w celu współfinansowania budowy ścieżki, dodał, że jest to droga Wojewódzka, na której ruch jest duży i należy bardziej niż gdzie indziej pilnować dzieci, zwracać uwagę. Odnosząc się do ulicy Słowiczej Burmistrz Radomski powiedział, że w ubiegłym roku ujęte było w budżecie oświetlenie tej ulicy, natomiast na rok bieżący przewidziany jest wodociąg i być może wspólnie ze starostwem będzie robiony chodnik. Burmistrz zwracając się do mieszkańców ul. Obrońców Wizny powiedział, że był na ich ulicy kilkanaście razy i decyzję o oświetleniu podjął już 4 miesiące temu, dodał, że ma nadzieją, że kiedy ruszą fundusze strukturalne, wtedy ruszą również inwestycje na takich ulicach.

     Odnosząc się do wypowiedzi Pana Waldemara Bartoszuka Burmistrz Radomski powiedział, że Stowarzyszenie IGNIS do miesiąca maja 2004 będzie otrzymywać 10.000 zł dotacji, natomiast po maju od czerwca będzie rozmowa ze Stowarzyszeniem na temat dalszego jego funkcjonowania w związku z ustawą o działalności pożytku publicznego.

     W dyskusji w tej sprawie głos zabrał także radny Krzysztof Wieczorek, który stwierdził, że zobowiązany został przez mieszkańców do przenoszenia ich wniosków na forum Rady, bo faktycznie inwestycji jest tam za mało i robi to już od wielu lat – 3 Burmistrzów już odwiedzał i monitował te potrzeby, jednak prawda wygląda tak, że robi to każdy radny, każdy chce wyrwać środki na inwestycje na swoje osiedle. Pan Wieczorek powiedział, że teraz też prosi Burmistrza w imieniu mieszkańców u ujęcie choć części potrzeb tego osiedla, choć wie, że zaniedbań jest wiele. Radny Wieczorek odniósł się w swojej wypowiedzi również do kwestii placu zabaw i boiska na osiedlu Zastawie. Stwierdził, że są to dwie różne rzeczy i pojawia się wiele problemów, bo albo działka jest położona za blisko ulicy, albo kwestia tego, że na placu zabaw musza być atestowane urządzenia. Pan Wieczorek powiedział, że ma nadzieję, że w 2004 r. uda się na tym osiedlu zrobić i plac zabaw i boisko.

     -Przewodniczący Rady Miasta zabierając następnie głos powiedział, że to dobrze, że mieszkańcy przychodzą do Urzędu, bo tam gdzie mieszkańcy są aktywni, to te środowiska zyskują. Przewodniczący podkreślił również, że priorytet muszą mieć rzeczy wspólne.

     -Pan Twarowski – mieszkaniec ul. Obrońców Wizny zwrócił się z pytaniem do Burmistrza Radomskiego, czy miasto korzysta z funduszy strukturalnych.

     -Burmistrz Radomski odpowiedział, że wnioski naszego miasta o pozyskanie takich funduszy są złożone w Urzędzie Marszałkowskim na kwotę 3.300.000 zł na kanalizację ul. Głowackiego i Powstania Styczniowego. Burmistrz podkreślił, że jeżeli nawet dofinansowanie tego zadania wyniesie 75,80% to i tak ponad 20% należy mieć własnych środków. Burmistrz Radomski w swojej wypowiedzi stwierdził również, że i tak miasto jest zadłużone, bo trzeba było zmodernizować oczyszczalnię ścieków, dodał, że dobrze stało się, że na ten cel miasto otrzymało prawie 4 miliony dotacji. Burmistrz w swojej wypowiedzi odniósł się również do wniosku radnego Gocała dot, modernizacji kotłowni przy ul. 11 Listopada, stwierdził, że do realizacji tego zadania miasto będzie musiało również wziąć kredyt.

     -Pan Krzysztof Osmólski - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 6 powiedział, że jego zdaniem niepotrzebnie na terenie miasta światło świeci się całą noc, powinno być np. od 22 do 1,2 w nocy wyłączane i poprzez to powstałyby oszczędności. Zdaniem Pana Osmólskiego niepotrzebnie również świeci się światło uliczne w ciągu dnia.

     -Przewodniczący Rady stwierdził, że te rzeczy, o których mówi Pan Osmólski, to Radni o tym wiedzą i monitują od wielu lat świecenie lamp ulicznych w ciągu dnia.

     -Burmistrz Radomski odnosząc się do kwestii poruszonej przez Pana Osmólskiego, a dot. wyłączania oświetlenia ulicznego w nocy powiedział, że tego typu wyłączanie stwarza niebezpieczeństwo, bo ludzie się przemieszczają także w nocy, jest to również problem dla Policji.

     Innych głosów w dyskusji w tej sprawie nie było.

Do punktu 5 – sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami

     Sprawozdanie z pracy za ostatni miesiąc tj. okres od 30 grudnia 2003 do 18 lutego 2004 złożył Burmistrz Miasta – Zbigniew Radomski. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Radni uwag i pytań do złożonego sprawozdania nie wnieśli.

Do punktu 6 – podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na 2004 r.

     Burmistrz Miasta – Zbigniew Radomski zabierając głos w tej sprawie stwierdził, że projekt budżetu miasta na 2004 r. został przyjęty Zarządzeniem Nr 121/03 w dniu 15 grudnia 2004 r. zachowując ustawowy termin.
Projekt ten opracowano zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i w oparciu o: informację Ministra Finansów o wysokości kwot subwencji, a także wysokości udziałów naszej gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych,informację Wojewody o wysokości dotacji celowej na zadania zlecone, przyjęte stawki podatkowe na 2004 r. przez Wysoką Radę.
     Burmistrz stwierdził następnie, że plan dochodów budżetowych na 2004 r. wynosi 19.808.215 zł, a plan wydatków 19.676.215 zł, doda ł, że zaplanowano także wyższe dochody nad wydatkami w kwocie 115.000 zł z przeznaczeniem na spłatę pożyczek i kredytów w 2004 r.
     W dalszej części swojej wypowiedzi Burmistrz Radomski powiedział, że na dzień dzisiejszy zaszły pewne istotne zmiany w projekcie budżetu, w związku z zamknięciem roku budżetowego 2003.
W projekcie zaplanowano wolne środki w kwocie 507.000 zł, a po sporządzeniu sprawozdań budżetowych wolne środki wynoszą tylko 290.000 zł.
     Burmistrz powiedział, że analizując wykonanie dochodów za 2003 r. proponuje zwiększyć plan na 2004 r. o 200.000 zł w następujących podatkach:
     - podatek od nieruchomości od osób fizycznych i prawnych o 100.000 zł,
     - podatek od środków transportowych o 50.000 zł,
     - opłaty od czynności cywilno- prawnych o 50.000 zł i całość tej kwoty przeznaczyć na spłatę pożyczki w 2004 r.
Taki manewr pozwoli uniknąć zmniejszenia planu wydatków budżetowych.
A zatem plan dochodów po dokonanych zmianach wynosi 20.008.215 zł, a plan wydatków 19.676.215zł.
Nadwyżka dochodów nad wydatkami w kwocie 332.000 zł przeznaczona będzie na spłatę rat pożyczek w 2004 r.
Na dochody budżetowe składają się:
     1/ dochody własne – 11.676.900 zł,
     2/ dotacje celowe na zadania zlecone- 1.075.429 zł,
     3/ subwencje – 7.255.886 zł.
Dochody budżetowe wzrosły realnie o 4%, ale dotyczy to tylko dochodów własnych, które są wyższe o 6%.
     Mniejszy jest zatem plan dotacji celowych na zadania zlecone i subwencji.
     Burmistrz w swojej wypowiedzi podkreślił, że według nowej ustawy o dochodach dla jednostek samorządu terytorialnego Gmina nie otrzyma dotacji na zadania własne tj: (dofinansowanie dodatków mieszkaniowych, zakupu obiadów w szkołach dzieciom z rodzin ubogich). Dodał, iż zmniejszono także zakres dotacji na zadania zlecone gminie ( zniesiono dotację na oświetlenie ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych a także środki na fundusz socjalny dla nauczycieli emerytów ze szkół i przedszkoli).

     Odnosząc się do kwestii wydatki budżetowych na 2004 r. planowanych w kwocie 19.676.215 zł Burmistrz powiedział, że przeznaczone one są na:
     1/ oświatę i wychowanie – 10.344.000 zł tj. 53% ogółem planu wydatków,
     2/ opiekę społeczną i ochronę zdrowia – 2.396.000 zł tj. 12%,
     3/ administrację – 2.826.000 zł tj. 14%,
     4/ kulturę, sztukę, sport i turystykę – 1.463.000 zł tj. 8%,
     5/ gospodarkę komunalną, mieszkaniową, transport i drogownictwo – 2.407.786 zł tj. 12% w tym inwestycje – 1.100.000 zł,
     6/ pozostałe wydatki i rezerwy – 239.429 zł tj. 1%.

     W budżecie na 2004 r. przeznacza się 1.300.000 zł własnych środków na inwestycje. Wykaz planowanych inwestycji na rok bieżący stanowi załącznik Nr 5 do budżetu.
Zadania inwestycyjne przyjęte do realizacji na 2004 r. wymagają od nas ogromnych starań o pozyskanie środków pozabudżetowych. Dotyczy to szczególnie kanalizacji sanitarnej w ulicy B. Głowackiego i Powstania Styczniowego. Zadanie to oszacowane jest na kwotę ponad 3 mln zł. Składamy zatem wnioski o dotacje zarówno krajowe jak i unijne.
W 2004 r. przewiduje się także do wykonania szereg zadań w zakresie drogownictwa.
Burmistrz powiedział, że chciałby utrzymać brygadę powołaną w ubiegłym roku do prac publicznych i skorzystać z niej przy układaniu chodników i budowie budynku socjalnego przy ul. A. Krajowej. Analizując budżet na rok bieżący Burmistrz powiedział, że śmie stwierdzić, że nie jest to budżet stagnacji, ale dalszego rozwoju. Pomimo to, że Państwo ciągle zmniejsza nam środki na zadania zlecone, pozbawia nas dotacji na zadania własne, pomniejsza subwencję oświatową to i tak realizujemy przyjęte przez nas zadania, wykorzystując środki własne. W przypadku subwencji oświatowej miasto musi dołożyć do bieżącego funkcjonowania szkół kwotę 1.400.000 zł. Powyższe środki zapewniają jedynie bieżące funkcjonowanie jednostek oświatowych. Burmistrz Radomski zwracając się do radnych powiedziała, że z ogromną satysfakcją pragnie stwierdzić, że pomimo trudności finansowych przedłożony projekt budżetowy jest projektem proinwestycyjnym. Chcemy realizować szereg zadań inwestycyjnych poszukując różnych źródeł finansowych, a także korzystać z preferencyjnych niskoprocentowych pożyczek długoterminowych.

     Na zakończenie swojej wypowiedzi Burmistrz powiedział, że przedstawiony radnym budżet zawiera uchwałę budżetową oraz 11 załączników wraz z prognozą spłaty długu. Powiedział, że projekt budżetu był szczegółowo omawiany na komisjach Rady. Komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawiony budżet i nie wniosły poprawek, które wpłynęłyby na zmianę kwot dochodów i wydatków budżetowych i uprzejmie prosi Wysoką Radę o przyjęcie w całości budżetu na rok 2004 .

     Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady, który stwierdził, że budżet miasta był omawiany na posiedzeniach komisji przed sesją, a najbardziej był rozpatrywany przez Komisję Finansów i Budżetu, która sporządziła opinię w sprawie projektu budżetu na 2004 r. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnego Zdzisława Chodakowskiego z prośbą o przedstawienie opinii Komisji Finansów i Budżetu dot. projektu budżetu miasta na 2004 r., a do Przewodniczących pozostałych Komisji o poinformowanie Rady, jakie były stanowiska tych Komisji w kwestii budżetu na 2004 r.

     -Przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu – radny Zdzisław Chodakowski zapoznał radnych z opinią Komisji dot. projektu budżetu miasta na 2004 r. Opinia ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

     -Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego oraz Zdrowia, Oświaty i Kultury powiedzieli, że obie Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu miasta na 2004 r.

     W dalszej części realizacji tego punktu porządku obrad Przewodniczący Rady odczytał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku na temat projektu budżetu miasta na 2004 r oraz stanowisko OPZZ Rady Powiatu Siemiatyckiego w tej sprawie.

     Innych głosów w dyskusji na temat budżetu miasta na 2004 r. nie zgłoszono.

     Następnie Przewodniczący Rady zarządził głosowanie w sprawie budżetu miasta na 2004 r. – za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 14 radnych jednogłośnie.

/Uchwała Nr XV/97/04 w załączeniu/

Do punktu 7 - podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wskaźnika procentowanego wysokości dodatku mieszkaniowego na terenie miasta Siemiatycze

     Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był dokładnie omawiany i dyskutowany na posiedzeniach komisji przed sesją. Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem do radnych, czy dziś chcą zgłosić jakieś uwagi i poprawki w tej sprawie.

     -Radny Krzysztof Szyszko – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury powiedział, że w imieniu Komisji chce powiedzieć, ze nad tą sprawą członkowie Komisji pracowali długo, mieli wiele wątpliwości, starali się znaleźć rozwiązanie, aby zabezpieczyć interesy osób najbiedniejszych. Radny Szyszko stwierdził, że członkowie Komisji uzyskali zapewnienie od Pana Burmistrza, ze potrzebujący pomocy, na pewno ją otrzymają.

     Pytań i wniosków w tej sprawie nie wniesiono. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni większością głosów, przy 2 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się podjęli uchwałę w sprawie obniżenia wskaźnika procentowanego wysokości dodatku mieszkaniowego na terenie miasta Siemiatycze.

/Uchwała Nr XV/98/04 w załączeniu/

Do punktu 8 - podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

     Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt tego programu został dokładnie omówiony na posiedzeniach Komisji przed sesją. Podczas sesji żadnych głosów w tej sprawie nie było.

     W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni większością głosów przy 1 głosie wstrzymującym się uchwalili Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 r.

/Uchwała Nr XV/99/04 w załączeniu/

Do punktu 9 - podjęcie uchwały w sprawie programu współpracy na rok 2004 miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego

     Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był również dokładnie omawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do Przewodniczących Komisji, czy zgłoszono jakieś uwagi i poprawki w tej sprawie.

     Uwag i poprawek dot. projektu uchwały w tej sprawie nie zgłoszono, w związku z czym Przewodniczący Rady zaproponował przegłosowanie projektu uchwały w tej sprawie. Za podjęciem uchwały w sprawie programu współpracy na rok 2004 miasta Siemiatycze z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego głosowali wszyscy radni jednogłośnie.

/Uchwała Nr XV/100/04 w załączeniu/

Do punktu 10 - podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych oraz sposobu jej rozliczania i kontroli wykonywanego zleconego zadania

     Przewodniczący Rady stwierdził, że także i ten projekt uchwały był omawiany na komisjach przed sesją, zapytał, czy radni zgłaszają jakieś uwagi lub pytania do projektu uchwały w tej sprawie. Radni pytań w tej sprawie nie zgłosili.

     W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji celowej podmiotom nie zaliczonym do sektora finansów publicznych oraz sposobu jej rozliczania i kontroli wykonywanego zleconego zadania.

/Uchwała Nr XV/101/04 w załączeniu/

Do punktu 11 – podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia miasta Siemiatycze do Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” i przyjęcia jego statutu

     Przewodniczący Rady powiedział, że na poprzedniej sesji gościła Pani Dyrektor Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”, która dokładnie przedstawiła radnym cele i zadania stowarzyszenia. Pan Przewodniczący Rady w imieniu Burmistrza zaproponował, by przedstawicielem miasta w Stowarzyszeniu był pracownik merytoryczny Urzędu Pani Małgorzata Suchota.

     W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia miasta Siemiatycze do Stowarzyszenia„Euroregion Niemen” i przyjęcia jego statutu.

/Uchwała Nr XV/102/04 w załączeniu/

Do punktu 12 – podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi

     Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o odczytanie protokołu Komisji z rozpatrzenia skargi. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – radny Mirosław Kobus zapoznał radnych z protokołem z pracy Komisji Rewizyjnej z rozpatrzenia skargi pani E.Kłopotowskiej. Protokół ten stanowi załącznik do protokołu z XV sesji.

     Radni uwag i pytań w tym punkcie nie wnieśli. W zarządzonym przez Przewodniczącego Rady głosowaniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi i uznali ją za bezzasadną.

/Uchwała Nr XV/103/04 w załączeniu/

Do punktu 13 – odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

     Odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez radnego Gocała udzielił Burmistrz Miasta w punkcie 4 porządku XV sesji.

Do punktu 14 – wolne wnioski

     Przewodniczący Rady Miasta zapoznał radnych z apelem radnych Rady Miasta w Pleszewie o przeznaczenie części diet na Fundację Episkopatu Polski „ Dzieło Nowego Tysiąclecia” z przeznaczeniem na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Przewodniczący dodał, że deklaracje w tej sprawie radni mogą składać w Biurze Rady Miasta.

Do punktu 15 – zakończenie obrad

     W związku z wyczerpaniem porządku obrad XV sesji Rady Miasta w dniu 18 lutego br. Przewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 14:40.

     Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Przewodniczący Rady Miasta
K.Andruszkiewicz Zdzisław Warpechowski

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Andruszkiewicz

Data wytworzenia: 2005-07-29

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-07

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-07