Protokół Nr XV/11
Numer | XV/11 |
---|---|
Data wydania | 2011-10-28 |
Protokół Nr XV/11
z obrad XV sesji Rady Miasta Siemiatycze która odbyła się w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w dniu 28 października 2011 roku
Obrady XV sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 14:30 zakończyły zaś o godzinie 15:30.
W obradach XV sesji na stan 15 radnych uczestniczyło 14, według załączonej do protokołu listy obecności.
Radni obecni na XV sesji:
- Witold Berski
- Jan Boguszewski
- Rafał Burakowski
- Katarzyna Jarocka
- Jan Hyndza
- Jerzy Korowicki
- Antoni Kosieradzki
- Teresa Milewska
- Eugeniusz Mudel
- Paweł Oniszczuk
- Agnieszka Anna Sitarska
- Krzysztof Andrzej Szyszko
- Agnieszka Monika Zalewska
- Roman Zdrojewski
Radni nieobecni na XV sesji:
- Walentyna Kożuchowska
W obradach XV sesji Rady Miasta Siemiatycze uczestniczyli także:
- Piotr Siniakowicz –Burmistrz Miasta Siemiatycze
- Henryk Czmut – Z-ca Burmistrza Miasta
- Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
- Danuta Jaszczołt – Skarbnik Miasta
- Jolanta Sidorowicz – Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
- Ewa Romaniuk – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Barbara Dłuska – Dyrektor Przedszkola Nr 5
- Małgorzata Komuda – Dyrektor Przedszkola Nr 1
- Radosław Kondraciuk – Dyrektor SP Nr 1
- Teresa Nazarewicz – Prezes ZMK
- Teresa Fronc – Dyrektor MBP
- Eugeniusz Solomacha – Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 3
- Jan Snycerski – Prezes TPS
- Janusz Żoch – Prezes PK Spółka z o.o.
- Magdalena Iwaniuk – korespondent „Głosu Siemiatycz”
- Mariusz Pyzowski – Dyrektor MOSiR
- Alfred Bajena – Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi
- Janusz Łopuski – Dyrektor Gimnazjum Nr 1
- Agnieszka Bolewska-Iwaniuk – Katolickie Radio Podlasia
Do punktu 1 – otwarcie obrad
Obrady XV sesji Rady Miasta Siemiatycze w dniu 28 października 2011 r. otworzyła Przewodnicząca Rady Miasta – Agnieszka Sitarska, która na wstępie powitała zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na XV sesję Rady Miasta.
Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad
Przewodnicząca Rady stwierdziła w tym punkcie, że proponowany porządek obrad XV sesji radni otrzymali wcześniej. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że z uwagi na to, iż istnieje jeszcze potrzeba dopracowania i dopieszczenia uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Pan Burmistrz proponuje tego projektu w dniu dzisiejszym nie omawiać i wykreślić go z porządku obrad XV sesji.
-Radny Pawel Onieszczuk zabierajac głos zaproponował wprowadznie do porządku obrad XV sesji punktu dot. przedstawienia protokołu pokontrolnego Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.
Radni innych propozycji zmiany porządku obrad XV sesji nie wnieśli.
Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad wprowadzeniem zaproponowanych poprawek do porządku obrad XV sesji. W zarządzonym głosowaniu nad wykreśleniem z zaproponowanego porządku obrad punktu 11 tj. podjęcia uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy udział wzięło 14 radnych, za wykreśleniem tego projektu z porządku obrad XV sesji głosowało 14 radnych. Następnie przeprowadzono głosowanie w sprawie uzupełnienia porządku obrad XV sesji o punkt dot. przedstawienia protokołu pokontrolnego Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II – na 14 radnych biorących udział w XV sesji , za głosowało 14 radnych. Przewodnicząca Rady zaproponowała, aby ten punkt wprowadzić jako punkt 11.
Następnie Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zaproponowany porządek obrad XV sesji, na 14 radnych biorących udział w obradach XV sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za przyjęciem porządku obrad z przyjętymi poprawkami głosowało 14 radnych.
Przyjęty porządek obrad XV sesji przedstawia się następująco:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad XIV sesji Rady Miasta.
- Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Przedstawienie analizy oświadczeń majątkowych radnych Rady Miasta.
- Przedstawienie analizy oświadczeń majątkowych pracowników Urzędu Miasta.
- Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2010/2011.
- Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulic na terenie miasta.
- Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i współfinansowania projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego-część II, administracja samorządowa”.
- Przedstawienia protokołu pokontrolnego Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie obrad.
Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Miasta
Przewodnicząca Rady poinformowała radnych, że protokół z XIV sesji Rady Miasta wyłożony jest na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad dzisiejszej sesji nie wpłyną do niego uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.
Do punktu 4 – Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami
Sprawozdanie z pracy między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 5 - interpelacje i zapytania radnych
Radni zgłosili podczas XV sesji zgłosili następujące interpelacje:
- Radny Roman Zdrojewski zabierając głos stwierdził, że jeszcze w miesiącu marcu zgłosili się do niego wyborcy z prośbą, aby PK założyło filtry na kominach kotłowni osiedla Tarasy. Radny Zdrojewski dodał, że prośbę mieszkańców przekazał Prezesowi PK, który zapewnił, że filtry zostaną założone do rozpoczęcia sezonu grzewczego. W swojej wypowiedzi radny Zdrojewski podkreślił, że ten pył szkodzi, a w tej chwili jest go 2 razy tyle, co było z powodu zlikwidowania jednej kotłowni i mieszkańcy pytają, kiedy te filtry zostaną wreszcie zainstalowane. Radny Zdrojewski zwrócił się z pytaniem do Prezesa Żocha dlaczego nie zostało to jeszcze wykonane, dodał, że chciałby, aby wyborcy usłyszeli, kiedy to będzie zrealizowane.
-Radny Jan Boguszewski zabierając głos stwierdził, że chciałby wiedzieć, jaka była wartość wykupu gruntów w związku z planowanymi inwestycjami w okolicach ul. Żeromskiego. Radny Boguszewski podkreślił, że dobrze byłoby, gdyby wykonując kolejne inwestycje w mieście kierowali się tym, że gdzie koszty wykupu gruntów są bardzo znaczące, żeby odchodzić od nich i na dalszy plan je kierować, żeby mieszkańcy taniej przekazywali swoje grunty.
-Radny Antoni Kosieradzki w swojej wypowiedzi poruszył kwestię rozjechanego przez ciężkie samochody chodnika i krawężnika na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Armii Krajowej. Radny stwierdził, że ten problem zgłaszał na jednej z poprzednich sesji i chce wiedzieć, czy jest zapewnienie właściciela tego chodnika o naprawę tego odcinka.
Do punktu 6 - przedstawienie analizy oświadczeń majątkowych radnych Rady Miasta
Analizę oświadczeń majątkowych radnych przedstawiła Przewodniczącą Rady Miasta –Agnieszka Sitarska. Analiza ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Do punktu 7 – przedstawienie analizy oświadczeń majątkowych pracowników Urzędu Miasta
Analizę oświadczeń majątkowych pracowników Urzędu Miasta przedstawiła również Przewodnicząca Rady Miasta. Analiza ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Do punktu 8 – informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2010/2011.
Przewodnicząca Rady Miasta w imieniu Burmistrza Miasta odczytała krótką informację na ten temat, stwierdziła, że na posiedzeniu łączonych komisji rady w dniu 26 października przedstawiono radnym szczegółową informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2010/2011 i w dniu dzisiejszym pan Burmistrz chciałby przedstawić jedynie krótkie podsumowanie. Odczytując dalszą cześć informacji Burmistrza Miasta w tej sprawie Przewodnicząca Rady stwierdziła, że realizacja zadań oświatowych staje się z roku na rok coraz droższa i to zarówno biorąc pod uwagę ogólna kwotę przeznaczoną na wydatki w tym dziale jak i na wydatki liczone na jednego ucznia. Niestety zwiększające się zaangażowanie środków finansowych na oświatę i ciągłe polepszanie warunków pracy i nauki w szkołach nie zawsze ma przełożenie na wyniki osiągane przez uczniów na sprawdzianie kończącym szkołę podstawową i egzaminie kończącym gimnazjum. Dlatego też zadaniem na najbliższe miesiące jest poświęcenie większej uwagi sprawom oświatowym.
Do punktu 9 - podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy na terenie miasta.
Przechodząc do realizacji kolejnego punktu obrad a mianowicie podjęcia uchwały w sprawie nadania nazwy ulic na terenie miasta. Przewodnicząca Rady stwierdziła, że ten projekt był omawiany na posiedzeniu komisji przed sesją, stwierdziła, że radni pozytywnie zaopiniowali propozycję ulicy Bursztynowej. Przewodnicząca podkreśliła, że propozycję nadania takiej nazwy ulicy dali sami mieszkańcy i radni się do niej przychylają, choć jest to trochę kontrowersyjna nazwa ulicy jak dla naszego miasta. Zwróciła się z pytaniem, czy radni mają jeszcze pytania w tej sprawie.
-Radny Witold Berski zabierając głos powiedział, że ulica jest tam, gdzie są stare Siemiatycze i nie wie, czy ta nazwa tam pasuje.
-Przewodnicząca Rady stwierdziła, że wobec tego może warto byłoby jeszcze raz z mieszkańcami porozmawiać i zastanowić się nad nazwą tej ulicy.
-Radny Eugeniusz Mudel stwierdził z kolei, że jakiś czas temu padła propozycja nadania jednej z ulic na terenie miasta nazwę Charytona i może ta ulica byłaby właśnie odpowiednia. Radny Mudel dodał, że jego wnioskiem jest odłożenie tej sprawy na kolejną sesję.
- Radna Katarzyna Jarocka zabierając głos stwierdziła, że skoro mieszkańcy zwrócili się do niej, aby ten wniosek podniosła i aby uchwałę w tej sprawie podjęto to znaczy, że jest to im potrzebne, bo chcą się tam meldować, chcą wyrabiać dowody osobiste. Radna Jarocka dodała, że jedną z sugestii mieszkańców było, aby nazwa tej ulicy była neutralna, zaproponowali w swoim wniosku nazwy minerałów. Radna zaproponowała, aby mieszkańców zaprosić na sesję, dodała, że może dobrze byłoby wśród mieszkańców referendum w tej sprawie przeprowadzić. Radna Jarocka podkreśliła w swojej wypowiedzi, że mieszkańcy proponowali także inne nazwy ulic m.in. Szafirową, Diamentową.
-Przewodnicząca Rady zabierając głos w tym punkcie ponownie stwierdziła, że skoro radni uważają, że potrzeba im jeszcze czasu na dyskusję i zastanowienie się, to należy to w odpowiedni sposób zagłosować. Przewodnicząca dodała, że jeśli ta uchwała nie będzie podjęta to dalej będzie dyskusja w tej sprawie.
- Radny Krzysztof Szyszko zabierając głos stwierdził, że padł przecież wniosek radnego Mudla.
-Przewodnicząca Rady zabierając głos stwierdziła, że w tej chwili zdjąć tej uchwały z porządku obrad dzisiejszej sesji nie można, dodała, że można ewentualnie nie przystąpić do głosowania nad tym punktem. Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem do radnych, kto jest za tym, aby w dniu dzisiejszym nie przeprowadzać głosowania na tym punktem, żeby jeszcze przekazać ten projekt do konsultacji radnych i mieszkańców W zarządzonym głosowaniu radni 6 głosami za, przy 6 głosach przeciwko i 2 wstrzymujących się opowiedzieli się w tej sprawie.
W dalszej części obrad Przewodnicząca Rady zarządziła 10 min. przerwę w obradach XV sesji.
Po wznowieniu obrad XV sesji Przewodnicząca Rady zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za tym, aby w dniu dzisiejszym nie głosować nad tym punktem, porządku obrad - na 14 radnych biorących udział w obradach XV sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za ta propozycją głosowało 5 radnych, za tym, aby ten projekt uchwały jednak w dniu dzisiejszym przegłosować głosowało 7 radnych.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nadania nazwy ulic na terenie miasta, zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 14 radnych biorących udział w obradach XV sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, przeciwko 2, od głosu wstrzymało się 2 radnych.
/Uchwała Nr XV/76/11 w załączeniu/
Do punktu 10 - podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i współfinansowania projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego-część II, administracja samorządowa”.
Realizując kolejny punktu obrad a mianowicie podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia żłobka miejskiego Przewodnicząca Rady stwierdziła, że ten projekt był również omawiany na posiedzeniu komisji przed sesją. Zwróciła się z pytaniem, czy radni mają jeszcze pytania w tej sprawie.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i współfinansowania projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego-część II, administracja samorządowa”, zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 14 radnych biorących udział w obradach XV sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, od głosu wstrzymało się 2 radnych.
/Uchwała Nr XV/77/11 w załączeniu/
Do punktu 11 – Przedstawienia protokołu pokontrolnego Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.
Protokół z Komisji Rewizyjnej z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – radny Paweł Onieszczuk. Odczytany protokół stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Do punktu 12 - odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone przez radnych udzielił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz, który stwierdził między innymi:
-odpowiadając na interpelację radnego Boguszewskiego odnośnie wykupu gruntów, to jest to wszystko sprawdzane i prowadzone są negocjacje z właścicielami. Burmistrz dodał, że ta droga jest obrana, jeśli jest tanio, to miasto wykupuje.
- odnosząc się do interpelacji zgłoszonej przez radnego Kosieradzkiego Burmistrz Siniakowicz zwrócił się do Pana Henryka Czmuta – Z-cy Burmistrza aby ustosunkował się do tego pytania. Pan Czmut odnosząc się do wypowiedzi radnego Kosieradzkiego stwierdził, że jeśli chodzi o chodnik na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i 11 Listopada, to zgłoszone to zostało i według stanowiska Kierownika Zarządu Dróg Krajowych w Bielsku Podlaskim to zadanie to w całości nie zmieściło się w zakresie finansowania, ale jeśli powstaną oszczędności na zimowym utrzymaniu dróg, to być może nawet jeszcze w tym roku to będzie zrobione.
-Pan Janusz Żoch –Prezes PK został z kolei poproszony o udzielenie odpowiedzi na interpelację radnego Romana Zdrojewskiego, w swojej wypowiedzi stwierdził, że firma, która się zgłosiła nigdy nie wykonywała tego na tak małym obiekcie. Prezes Żoch dodał, że 2 listopada zgłosi się forma, która z kolei przeprowadzi badania co do ilości tego pyłu i wtedy zapadnie decyzja i jeśli ta technologia się sprawdzi, to w ciągu najbliższego czasu filtry będą montowane. Pan Żoch podkreślił, że 5 listopada planowany jest koniec montażu pierwszego urządzenia i fizycznie wtedy zobaczymy jak to wszystko pracuje.
Do punktu 13 – wolne wnioski
W wolnych wnioskach radni głos zabierali w następujących sprawach:
- Radny Antonii Kosieradzki stwierdził, że chciałby podziękować Panu Burmistrzowi za interwencję w sprawie wymiany studzienek komunikacyjnych, radny dodał, że na ul. 11 Listopada, Armii Krajowej są już nowe studzienki.
-Radny Jan Hyndza stwierdził, że już wcześniej zwracał się z pytaniem odnośnie sygnalizacji dźwiękowej przy światłach na Placu Jana Pawła II, radny Hyndza podkreślił, że wszędzie jest sygnalizacja dźwiękowa przy świetlnej. Radny Hyndza nawiązując do interpelacji zgłoszonej przez radnego Kosieradzkiego podkreślił, że taka sytuacja jest przy każdym skrzyżowaniu. Pan Hyndza poruszył również problem braku przejścia dla pieszych na ul. Górnej przy kościele pw. A. Boboli. Pan Hyndza podkreślił, że najbliższe przejście w tych okolicach jest 150 metrów dalej i trzeba spowodować, aby to przejście było także przy kościele, bo tamtędy przechodzą wszyscy i może dojść do nieszczęścia.
-Radny Jerzy Korowicki w swojej wypowiedzi nawiązał do zaniedbanego nagrobku Pana Charytona . Radny podkreślił, że był na cmentarzu i jak co roku ten grób jest zaniedbany i oszpecony, radny zwrócił się z pytaniem, czy można byłoby przeznaczyć jakieś fundusze z miasta na remont tego nagrobka, nie patrząc na rodzinę, bo to aż wstyd dla miasta. W swojej wypowiedzi radny Korowicki zwrócił się z pytaniem do Pana Burmistrza o to jaką rola pełni były Dyrektor MOSIR i co on robi w tej jednostce, radny raz jeszcze zapytał, gdzie ten były dyrektor jest i co robi.
-Burmistrz Siniakowicz odnosząc się do wypowiedzi radnego Korowickiego stwierdził, że na te pytania odpowie na piśmie.
Do punktu 14 - zakończenie obrad
W związku z wyczerpaniem porządku obrad XV sesji Rady Miasta w dniu 28 października 2011 r. r. Przewodnicząca Rady zamknęła obrady o godz. 15:30.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Miasta
K.Andruszkiewicz Agnieszka Anna Sitarska
Załącznik do Protokołu Nr XV/11
Rady Miasta Siemiatycze
z dnia 28 października 2011 r.
Pani Przewodnicząca! Wysoka Rado!
Zgodnie z umową zostały zakończone prace remontowe w Przedszkolu Nr 1 prowadzone przez firmę PPHU Majka Maria Demiańczuk. W bieżącym roku zakres prac obejmował zmianę konstrukcji dachu, przebudowę kominów, schodów zewnętrznych i tarasu. Jeżeli Rada przyjmie do budżetu na następny rok kontynuację remontu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wykonanie termomodernizacji ścian.
Ostatecznie zakończony został remont ul. Pałacowej i Legionów Piłsudskiego. 5 października br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku inwestycji. Inwestycja została zrealizowana przez miasto w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Dzięki niej utworzone zostały 174 miejsca parkingowe co jest istotne biorąc pod uwagę ciągle rosnącą liczbę samochodów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 621 771 zł i w 50% był dofinansowany z budżetu państwa.
Zakończona została budowa oświetlenia ulicznego ulicy Cerkiewnej. W chwili obecnej pozostał formalny odbiór zadania.
Złożony został wniosek o dofinansowanie remontu ulic:
Stefana Żeromskiego i Anny Jabłonowskiej w ramach Wieloletniego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych . Na łącznym odcinku 952 metrów ma zostać wymieniona nawierzchnia oraz wybudowana kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, energetyczna, telekomunikacyjna i gazociąg. Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe miasta przebudowa wspomnianych ulic została podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności wzięliśmy pod uwagę przebudowę ulicy Żeromskiego od strony 11 Listopada oraz Anny Jabłonowskiej do ulicy Annopolskiej. Włączenie do programu części ulicy A. Jabłonowskiej powiązane jest z przyjętymi rozwiązaniami technicznymi odprowadzenia wód opadowych z kanalizacji deszczowej do rowu melioracyjnego. Wartość inwestycji wyniesie 3 961 707 tys. zł, dofinansowanie wyniesie 1 mln zł.
Po dwukrotnym przeprowadzeniu postępowania przetargowego udało się wyłonić wykonawcę dokumentacji technicznej zagospodarowania terenów nad zalewem w ramach projektu „Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji w obszarze zalewów w Siemiatyczach”. W chwili obecnej z wykonawcą - Biurem Projektowania Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego PROFIL Sp. z o.o. z Białegostoku – została podpisanaumowa.. Dokumentacja ma zostać wykonana do końca stycznia 2012 r. .Koszt dokumentacji wyniesie 429 270 zł brutto.
Również w drugim przetargu został wyłoniony wykonawca adaptacji pomieszczeń Przedszkola Nr 3 na żłobek. Prace adaptacyjne mają zostać zakończone w grudniu br. Ich koszt wyniesie 226 071 zł. Wykonawcą zostało PPHU Majka Maria Demiańczuk.
Przeprowadzone zostały negocjacje z Zakładem Energetycznym dotyczące indywidualnej oferty na zakup energii elektrycznej. Nowe niższe stawki obowiązują od 1 września br .
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Siemiatycze Nr IX/56/11 z 21 czerwca br w sprawie zarządzenia wyborów do zarządów osiedli, wybory zostały przeprowadzone w terminie od 14 do 24 października. Na przewodniczących zarządów zostali wybrani:
w osiedlu Nr 1 – Radosław Kondraciuk,
w osiedlu Nr 3 – Eugeniusz Sołomacha,
w osiedlu Nr 4 – Andrzej Kowalczyk,
w osiedlu Nr 5 – Grażyna Małgorzata Komuda
w osiedlu Nr 6 – Wioletta Sala
w osiedlu Nr 7 - Małgorzata Korzeniewska
i w osiedlu Nr 8 – Tadeusz Soroczyński
Niestety spotkania nie cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Ci jednak, którzy przybyli, zgłaszali swoje uwagi i zadawali pytania dotyczące bieżących spraw Miasta i planów na przyszłość. Jeden spośród wniosków skierowanych do samorządu dotyczył możliwości uczestniczenia przez zarządy osiedli w posiedzeniach komisji dotyczących spraw związanych z poszczególnymi osiedlami. Złożyłem obietnicę, że rozpoczniemy taką praktykę.
W ramach realizacji przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie Miasta Siemiatycze przygotowana została szczegółowa analiza usuwania odpadów komunalnych z poszczególnych nieruchomości. Wynika z niej, że 98,43%gospodarstw posiada umowy na wywóz odpadów stałych. Bardziej złożona jest sytuacja w zakresie usuwania z nieruchomości odpadów płynnych. Trzeba jednak zrobić wszystko zmobilizować właścicieli nieruchomości do podłączenia się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Złożony został wniosek o dofinansowanie z rezerwy oświatowej odpraw przysługujących nauczycielom w związku z likwidacją etatów w szkołach. Wniosek opiewa na 86 311 zł.
Po rozpatrzeniu wniosków w sprawie stypendiów socjalnych przyznano 149 stypendiów w wysokościach 90, 120 lub 150 zł miesięcznie w zależności od poziomu dochodów w rodzinie. Miesięczny koszt wypłaty tych stypendiów wyniesie ok. 17 000 zł. Jednocześnie przyznano 2 zasiłki szkolne po 450 zł, uczniom będącym w przejściowo trudnej sytuacji materialnej w związku ze zdarzeniami losowymi.
Miasto uzyskało dotację w wysokości 39 000 zł na realizację projektu „Skuteczne NGO – Strategia Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi”. Projekt zakłada m.in. ustalenie priorytetów w zakresie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi oraz opracowanie Strategii Współpracy na lata 2012 – 2017. Obecnie trwa procedura przygotowywania dokumentacji do podpisania umowy o dofinansowanie.
W ramach promocji współpracy zagranicznej oraz wymiany młodzieży jeszcze w tym miesiącu zostaną wydane dwujęzyczne foldery Siemiatycze-Postawy promujące miasta oraz podsumowujące projekt pt. Międzynarodowe Centrum Aktywizacji Młodzieży w Siemiatyczach. W folderze tym, reklamowana jest między innymi baza noclegowa utworzona w Gimnazjum Nr 1.
W szkołach prowadzonych przez miasto, w ramach profilaktyki przeciwalkoholowej, przygotowywana jest kampania CO SIĘ KRĘCI ma ona na celu promocję pozytywnych wzorców i zainteresowań.
W dniu dzisiejszym w Urzędzie Miasta przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zorganizowano Punkt Informacyjny należący do sieci koordynowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w którym udzielano porad dotyczących Funduszy Europejskich. Informacja o możliwości indywidualnych konsultacji została zamieszczona na plakatach i stronie internetowej Miasta. Podczas konsultacji można było dowiedzieć się:
- czy istnieje możliwość dofinansowania planowanego przedsięwzięcia,
- z jakiego konkretnego programu finansowanego z Funduszy Europejskich skorzystać,
- gdzie udać się w celu otrzymania szczegółowych informacji dotyczących ubiegania się o dotację,
- czy też, w jaki sposób rozliczyć dotację otrzymaną w ramach Funduszy Europejskich.
Dyżur konsultanta został zorganizowany już po raz drugi.
Załącznik do Protokołu Nr XV/11
Rady Miasta Siemiatycze
z dnia 28 października 2011 r.
PROTOKÓŁ Nr
Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Siemiatycze
z kontroli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II
Przeprowadzonej w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach, którego dyrektorem jest Pan Alfred Bajena, w miesiącach sierpień-wrzesień 2011 roku w dniach 3, 16, 29 sierpnia oraz 7 i 28 września przez Komisję Rewizyjną w składzie: Paweł Onieszczuk, Teresa Milewska, Walentyna Kożuchowska, Jan Boguszewski na podstawie Uchwały Rady Miasta Siemiatycze V/30/11 z dnia 18 lutego 2011r. w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Siemiatycze.
Kontrolą objęto kwestie organizacyjne oraz gospodarkę finansową Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
Kontrolujący dokonał następujących czynności kontrolnych:
· przeanalizował dokumenty oraz pisemne wyjaśnienia złożone przez dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach oraz Panią Barbarą Anasińską – inspektorem do spraw oświaty, które były następstwem pisemnych zapytań skierowanych do Burmistrza Miasta Siemiatycze przez Komisję Rewizyjną;
· wysłuchał ustnych wyjaśnień składanych przez dyrektora kontrolowanej jednostki
· zapoznał się z warunkami funkcjonowania jednostki na miejscu.
W wyniku powyższych czynności kontrolujący dokonał następujących ustaleń:
15. W roku szkolnym 2001/2002 liczba dzieci uczących się w Zespole Szkół wynosiła 1255. Zespół liczył 48 oddziałów, z czego 5 były to oddziały integracyjne. Po 10 latach, w roku szkolnym 2011/2012 liczba dzieci uczących się w Zespole Szkół spadła o 53,5% i wynosi 583 uczniów. Największy spadek zanotowano wśród uczniów Gimnazjum o 54,43%. Spadek uczniów Szkoły Podstawowej wyniósł 52,98%. W tym samym okresie liczba oddziałów zmniejszyła się o 50% do liczby 24, z czego żaden oddział nie jest integracyjny. Zarówno w Gimnazjum jak i Szkole Podstawowej liczba oddziałów zmniejszyła się dokładnie o 50%.
16. Pomimo spadku w latach 2001-2011 o 53,5% ilości uczących się w Zespole Szkół dzieci i spadku o 50% ilości oddziałów, w dalszym ciągu Zespołem Szkół kieruje Dyrektor wraz z dwoma Wicedyrektorami. Od roku 2009 Uchwałą Rady Miasta Nr XXXIII/146/09 z dnia 23 czerwca 2009 r. zmniejszono tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych Dyrektorom Szkół oraz Przedszkoli z 5h do 0.
17. W latach 2007-2011 zmniejszyła się liczba uczniów niemalże o 1/3 (z 850 do 583 uczniów, spadek o 31,4%), czemu towarzyszył spadek ilości nauczycieli z 70 do 52 (o 25,71%). Nie spadła jednak ogólna ilość pracowników administracji (zmniejszyła się jedynie ilość sprzątaczek).
18. W roku 2010 dodatek motywacyjny otrzymało 19 nauczycieli w wysokości od 3% do 8% wynagrodzenia zasadniczego. Wicedyrektorzy natomiast otrzymują dodatek motywacyjny w wysokości 20%. Ponadto Dyrektor, Wicedyrektorzy, wychowawcy klas oraz opiekun stażu otrzymywali dodatek funkcyjny. Oboje Wicedyrektorów otrzymywało dodatek funkcyjny w takiej samej wysokości oraz dodatek motywacyjny w wysokości 20%.
19. Z wyjaśnień Pana Dyrektora Alfreda Bajeny wynikało, że istnieje podział na Wicedyrektora Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Nie ma to jednak potwierdzenia w zakresie obowiązków Wicedyrektorów. Zakresy obowiązków są identyczne.
20. Inwestycje i remonty wykonywane są przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Ze sprawozdań finansowych z lat 2007-2011 wynika, że remonty dotyczyły przede wszystkim wymiany okien, sprzętu kuchennego, 3 łazienek, dachu oraz innych remontów bieżących. Sprzęt kuchenny został wymieniony dzięki staraniom Pana Dyrektora Alfreda Bajeny o wsparcie z programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” dla Zespołu Szkół. Uwagę Komisji Rewizyjnej zwróciła dbałość o tereny zielone przy Zespole Szkół.
21. Komisja Rewizyjna zauważyła pojawiające się corocznie zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczące konieczności malowania ścian i sufitów.
22. Zaplecze szkoły od strony południowej (boiska zewnętrzne) wykazują oznaki zaniedbania. Dotyczy to w szczególności dwóch boisk zewnętrznych.
23. Strona Internetowa Zespołu Szkół w rzetelny sposób spełnia swoje funkcje.
24. Z otrzymanego przez Pana Dyrektora Alfreda Bajenę pisma z dnia 20.09.2011 wynika zapotrzebowanie na dodatkowe środki finansowe ponad planowane w budżecie na rok 2011 w kwocie 218.600 zł. Środki te są potrzebne na:
· wypłacony dodatek uzupełniający (z Zusem)
· odprawę emerytalną nauczyciela
· dwie odprawy emerytalne pracowników obsługi
· zwiększone wynagrodzenie urlopowe
· wydatki związane z zakupem energii
· refundację płacy Prezesa ZNP
Wnioski:
1. Komisja Rewizyjna uważa, że należy zastanowić się nad celowością zatrudnienia dwóch Wicedyrektorów przy aktualnej liczbie uczniów i od lat obserwowanej tendencji spadkowej wśród uczniów Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
2. Należy przeanalizować wielkość zatrudnienia wśród pracowników administracyjnych, gdyż pomimo znacznego spadku ilości uczniów od 2007 roku, ilość pracowników administracyjnych pozostała bez zmian.
3. Duża dysproporcja dodatku motywacyjnego między Wicedyrektorami a kadrą pedagogiczną budzi zastrzeżenia Komisji Rewizyjnej. Kwestia ta powinna być przeanalizowana przez Dyrektora Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach.
4. Większość prac remontowych wewnątrz Zespołu Szkół wykonywana jest po zaleceniach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i dotyczy głównie malowania ścian i sufitów. Remonty te można wykonywać niskim nakładem pracy (we własnym zakresie) i winny być one wykonywane na bieżąco w razie potrzeb, a nie tylko jako wykonywanie zaleceń pokontrolnych PPIS.
5. Komisja Rewizyjna uważa, że Dyrektor powinien przestrzegać bezwzględnie planu budżetowego dla swojej jednostki. Wydatki, dla których środki przewidziane w budżecie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach są niewystarczające, to wydatki cyklicznie pojawiające się w działalności szkoły i powinny być przewidziane w budżecie Zespołu Szkół.
Protokół kontroli sporządzono w 4 jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden doręczono kierownikowi jednostki kontrolowanej.
Protokół zawiera 3 ponumerowane strony.
Paweł Onieszczuk - …………………………
Teresa Milewska - ………………………….
Jan Boguszewski - ………………………….
Walentyna Kożuchowska - …………………
Metryka strony