Protokół Nr XX/04
Numer | XX/04 |
---|---|
Data wydania | 2004-09-17 |
Protokół Nr XX/04
Z obrad XX sesji Rady Miasta Siemiatycze , która odbyła się w auli Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
w dniu 17 września 2004 roku
Obrady XX sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 11:00 zakończyły zaś o godzinie 13:30.
W obradach XX sesji na stan 15 radnych w sesji uczestniczyło 13 według załączonej do protokołu listy obecności.
Radni obecni na XX sesji:
1. Zbigniew Chrołowski
2. Mariusz Gocał
3. Aleksander Jakowiuk
4. Halina Drabiuk
5. Mirosław Kobus
6. Andrzej Kochański
7. Tadeusz Nazarewicz
8. Franciszek Sak
9. Agnieszka Sitarska
10. Jan Szeweluk
11. Krzysztof Szyszko
12. Zenon Sielewonowski
13. Zdzisław Warpechowski
Radni nieobecni na XX sesji:
1. Zdzisław Chodakowski
2. Krzysztof Wieczorek
W obradach XX sesji uczestniczyli również:
1. Zbigniew Radomski – Burmistrz Miasta
2. Jerzy Półjanowicz – Wicewojewoda Podlaski
3. Sergiusz Martyniuk – Prezes Firmy PRONAR
4. Jan Czerniakiewicz- Wiceprezes Firmy PRONAR
5. Stanisław W. Fleks – Zastępca Burmistrza
6. Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
7. Danuta Jaszczołt - Skarbnik Miasta
8. Adam Tobota – Redaktor Naczelny Siemiatyckiego Kuriera Samorządowego
9. Agata Androsiuk – korespondent Siemiatyckiego Kuriera Samorządowego
10. Anna Kondraciuk – korespondentka „Głosu Siemiatycze”
11. Marek Malinowski – redaktor „Głosu Siemiatycz”
12. Bogusław Toczko – Komendant Powiatowy Policji w Siemiatyczach
13. Edward Krasowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
14. Regina Sawczyńska – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 7
15. Michał Kruglicz Przewodniczący OPZZ – Rady Powiatu Siemiatyckiego
16. Janusz Majer – Prezes PK Spółka z o.o
17. Mieczysław Matosiuk – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycze
18. Romuald Wilgat – Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
19. Jan Radziszewski – pracownik Urzędu Miasta
20. Roman Zgiet – Prezez Stowarzyszenie „Gren Wey”
Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad XX sesji Rady Miasta radni otrzymali wcześniej. Przewodniczący poinformował radnych, że chciałby zaproponować radnym zmianę proponowanego porządku obrad w ten sposób, że w miejsce pkt. 3 proponuje pkt. 6 tj. wręczenie medali w miejsce pkt. 4 . Przewodniczący poinformował, że w związku z dyskusjami na posiedzeniach komisji proponuje wykreślenie z porządku obrad pkt. 9 tj. analizy Przedsiębiorstwa Komunalnego Spółka z o.o. Przewodniczący Rady zaproponował również radnym uzupełnienie porządku obrad XX sesji o pkt. 18a tj. uzupełnienie składu osobowego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego.
Radni nie wnieśli innych propozycji do proponowanego porządku obrad XX sesji i za przyjęciem porządku obrad wraz z zaproponowanymi poprawkami udział wzięło 13 radnych, za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych.
Porządek obrad XX sesji przedstawia się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Miasta.
4. Uroczyste wręczenie odznaczenia.
5. Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Wyrażenie opinii w sprawie zbycia nieruchomości położonej na terenie miasta Siemiatycze Firmie PRONAR.
8. Przyjęcie Programu Ochrony ¦rodowiska dla Miasta Siemiatycze na lata 2004-2015.
9. Informacja o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2004 r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta.
11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach.
12. Podjęcie uchwały w sprawie zwrotu wydatków przeznaczonych na świadczenia przyznawane w ramach zadań własnych gminy w zakresie dożywiania uczniów w szkole.
13. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia z zasobów mieszkaniowych gminy lokali socjalnych.
14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata.
15. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia darowizny.
16. Podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
17. Podjęcie uchwały o wyrażeniu opinii w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K.Dłuskiego w Białymstoku.
18. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu „Biblioteki Publiczne-Internet-Informacja-Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004-2006”.
18a. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego.
19. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
20. Wolne wnioski.
21. Zamknięcie obrad.
Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z XIX sesji
Przewodniczący Rady poinformował radnych, że protokół z XIX sesji Rady Miasta wyłożony jest na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad dzisiejszej sesji nie wpłyną do nich uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.
Do punktu 4 – Uroczyste wręczenie odznaczeń
Przewodniczący Rady Miasta przystępując do realizacji tego punktu porządku obrad odczytał postanowienia Prezydenta RP, który na wniosek Wojewody Podlaskiego za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczył radnego Krzysztofa Szyszko. Również na wniosek Wojewody za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i za działalność społeczną Złotym Krzyżem Zasługi odznaczył Pana Jana Radziszewskiego, natomiast Brązowe Krzyże Zasługi otrzymały Panie Danuta Jasczołt i Elżbieta Rakszawa. W dalszej kolejności poproszono Wicewojewodę Podlaskiego o wręczenie odznaczeń. Odznaczeni otrzymali również kwiaty od Burmistrza Miasta i Rady Miasta wraz z życzeniami dalszej owocnej zawodowej i kolejnych odznaczeń za zasługi.
Do punktu 5 - sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami
Sprawozdanie z pracy za ostatni okres złożył Burmistrz Miasta – Zbigniew Radomski. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radni pytań i uwag do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 6 – interpelacje i zapytania radnych
W tym punkcie porządku obrad głos zabrał Wicewojewoda Podlaski – Pan Jerzy Półjanowicz, który na wstępie swojej wypowiedzi złożył gratulacje odznaczonym osobom. W dalszej części swojej wypowiedzi Wojewoda odniósł się do wystąpienia Burmistrza Miasta, stwierdził, że w Siemiatyczach i w całym powiecie wiele się dzieje, starania władz o pozyskiwanie środków z zewnątrz najczęściej kończą się sukcesem. Pan Półjanowicz podkreślił w swojej wypowiedzi, że na tle Województwa Podlaskiego miasto Siemiatycze i Powiat Siemiatyckim wyglądają wspaniale, jest najniższe bezrobocie w skali woj. – 14,5%. W swojej wypowiedzi Wicewojewoda Podlaski uznał za bardzo pozytywny objaw fakt, że samorząd miasta Siemiatycze potrafił stworzyć tak pozytywny klimat, iż to właśnie tu przedsiębiorcy chcą inwestować – jako przykład podał właśnie zakład PRONAR. Pan Pałjanowicz podkreślił, ze nie wszędzie są takie efekty i to dobrze, że Rada Miasta docenia ten fakt, bo przez to służy sobie i całemu społeczeństwu.
W tym punkcie porządku obrad interpelacje i zapytania zgłosili następujący radni:
-Radny Mariusz Gocał zwrócił się z pytaniem do Wicewojewody Podlaskiego, kiedy powstanie realna szansa stworzenia obwodnicy w Siemiatyczach.
-Wicewojewoda Półjanowicz odpowiadając na to pytanie stwierdził, że nie jest wprost adresatem tego pytania, bo powinno być ono skierowane do Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg – Pana Topczewskiego, jednakże ustosunkował się pokrótce do tego pytania przedstawiając radnym zarysy głównego układu komunikacyjnego woj. podlaskiego, jaki ma powstać do 2013 r. Odnosząc się do budowy obwodnicy stwierdził, że jeżeli nie zmienią się przepisy, to proces ten może trwać wiele lat, jako przykład podał przygotowanie inwestycji budowy obwodnicy Augustowa, który trwał 15 lat. Wicewojewoda wyraził nadzieję, iż przykład Augustowa będzie jedyny i niepowtarzalny, ale minimum 5-7 lat taki proces musi trwać, bo nawet standardy europejskie i światowe również w tym przedziale się kształtują. Pan Półjanowicz w swojej wypowiedzi stwierdził, że w naszym województwie nie planuje się budowy autostrad, tylko drogi ekspresowe np. Warszawa-Białystok, Białystok- KuĽnica.
Innych interpelacji nie zgłoszono.
Do punktu 7 - wyrażenie opinii w sprawie zbycia nieruchomości położonej na terenie miasta Siemiatycze Firmie PRONAR
Przewodniczący Rady Miasta przechodząc do realizacji tego punktu porządku obrad XX sesji stwierdził, że z przedstawionego przez Burmistrza Miasta sprawozdania wynikało, że prowadzone z Firmą PRONAR negocjacje zakończyły się pomyślnie i w naszym mieście powstanie nowy zakład, który jest szansą dla Siemiatycze. Następnie Przewodniczący Rady poprosił Pana Sergiusza Martyniuka – Prezesa Firmy PRONAR o zabranie głosu.
Pan Sergiusz Martyniuk zabierając głos stwierdził, że z dużym zadowoleniem przyjął zaproszenie do udziału w sesji Rady Miasta. Pan Martyniuk podkreślił, że z Siemiatyczami łączy go bardzo dużo, stąd ma korzenie, do tego miasta ma sentyment. Prezentując swoją firmę Pan Martyniuk powiedział, że jego firma na dzień dzisiejszy zatrudnia ponad 100 osób, z czego samych inżynierów pracuje ok. 200, tak więc firma posiada duży potencjał intelektualny. Odnosząc się do profilu produkcji swojej firmy Pan Martyniuk stwierdził, że firma zajmuje się produkcją ciągników od 35 do 150 koni mechanicznych, produkcją felg, kół, przyczep, sprzętu komunikacyjnego, zajmuje się również handlem paliwem – posiada rozwiniętą sieć stacji paliwowych i moteli. Pam Martyniuk stwierdził, że planuje w 2005 r. by PRONAR był 3 firmą w Europie pod względem produkcji przyczep. Pan Martyniuk podkreślił w swojej wypowiedzi, ze potencjałem każdej firmy powinna być kadra, dodał, że konkurencja w Europie jeżeli chodzi o nowe technologie jest ogromna i w tej mierze odstajemy od innych krajów, dlatego też w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim i Rektorem Politechniki Białostockiej chcą stworzyć symbiozę nauki i produkcji, gdyż przemysł chcąc dalej się rozwijać musi inwestować w naukę. Pan Martyniuk stwierdził, że PRONAR na dziś potrzebuje zatrudnienia jeszcze ok. 500 osób, a w samej Narwi ludzi już brakuje, a jego firma zatrudniała też pracowników z Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Zabudowa. Odnosząc się do rozbudowy zakładu w Narwi Pan Martyniuk stwierdził, że jest to również niemożliwe z innych względów, a mianowicie linie przesyłowe do Narwi są słabe, często siada napięcie i wyłączają się maszyny cyfrowe. Dlatego też wyraził chęć współpracy z Burmistrzem Radomskim, który zaproponował teren po byłej ciepłowni, przyjechał, zobaczył ten teren i się zdecydował. Odnosząc się do profilu produkcji w tym zakładzie Pan Martyniuk powiedział, że zakład będzie się zajmował produkcją rzeczy z metalu, przy czym jakie to będą rzeczy na dziś nie powie, bo życie samo będzie korygowało profil produkcji. Pan Martyniuk w swojej wypowiedzi podkreślił, że z tego, co wie, to Polska będzie spawalnią usługową dla innych krajów europejskich, dodał, że na dziś jest praca której nie ma przez kogo i gdzie zrobić, stąd też decyzja o powstaniu zakładu w Siemiatyczach. Na zakończenie swojej wypowiedzi Pan Martyniuk zaprosił radnych do odwiedzenia zakładu w Narwi.
Przewodniczący Rady Miasta dziękując Panu Martyniukowi za wystąpienie stwierdził, że dobrze się stało, ze doszło do negocjacji i w tym momencie należy tylko wyrazić nadzieję, że to zamierzenie ku radości wszystkich stron zostanie zrealizowane w jak najszybszym czasie.
Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z prośbą o kierowanie pod adresem Pana Martyniuka pytań. Przewodniczący Rady skierował również pytanie dot. tego jakie stanowiska w tej sprawie zajęły Komisje Rady na swych posiedzeniach przed sesją.
Radny Mariusz Gocał zwracając się do Pana Martynika stwierdził, że cieszy się bardzo, iż w swojej działalności stawia na inteligencję, bo Siemiatycze pomału stają się pustynią intelektualną.
Radny Zbigniew Chrołowski stwierdził, że Komisje Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego oraz Finansów i Budżetu zawsze były i będą za rozwojem naszego miasta i takie też wyraziły stanowisko. Radny Chrołowski stwierdził, że liczy również na to, że Pan Martyniuk zainteresuje się jeszcze jednym obiektem w Siemiatyczach.
-Pan Martyniuk ustosunkowując się do wypowiedzi radnego Chrołowskiego stwierdził, że oglądał obiekt nad zalewem, jednak jak to mówią włosi -piano, piano. Pan Martyniuk powiedział, że pomału zrobi się wszystko, dodał, że jeżeli ktoś mówi, że zrobi wszystko i to, i to, to w konsekwencji nie zrobi nic.
Do punktu 8 - przyjęcie Programu Ochrony ¦rodowiska dla Miasta Siemiatycze na lata 2004-2015
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był dokładnie przedstawiany na posiedzeniach przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma takiej potrzeby.
Radni uwag i pytań w tej sprawie . Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad podjęciem uchwały w tej sprawie, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za - przyjęciem Programu Ochrony ¦rodowiska dla Miasta Siemiatycze na lata 2004-2015 - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/125/04 w załączeniu/
Do punktu 9 - Informacja o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2004 r.
Przewodniczący Rady stwierdził, że z tego co wie sprawozdanie to było dokładnie przedstawiane na posiedzeniach Komisji Rady przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma takiej potrzeby. Przewodniczący Rady poprosił więc Przewodniczących Komisji o przedstawienie stanowisk w tej kwestii.
Radny Zbigniew Chrołowski – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego w imieniu tej komisji oraz Komisji Finansów i Budżetu stwierdził, że członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za I Półrocze 2004 r.
-Radny Mariusz Gocał – Zastępca Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury stwierdził, że również członkowie tej komisji pozytywnie przyjęli przedstawione sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2004.
Do punktu 10 – podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta
Przewodniczący Rady stwierdził, że ta sprawa była dokładnie omawiana na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy istnieje jeszcze konieczność omawiania tego projektu uchwały na sesji. Radni uznali, że potrzeby takiej nie ma.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie zmian w budżecie miasta, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/126/04 w załączeniu/
Do punktu 11 – podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma takiej potrzeby.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie uchwalenia statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały- na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/127/04 w załączeniu/
Do punktu 12 - podjęcie uchwały w sprawie zwrotu wydatków przeznaczonych na świadczenia przyznawane w ramach zadań własnych gminy w zakresie dożywiania uczniów w szkole
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma potrzeby omawiania również tego projektu uchwały.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie zwrotu wydatków przeznaczonych na świadczenia przyznawane w ramach zadań własnych gminy w zakresie dożywiania uczniów w szkole , zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/128/04 w załączeniu/
Do punktu 13 - podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia z zasobów mieszkaniowych gminy lokali socjalnych
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma potrzeby omawiania również tego projektu uchwały.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie wyodrębnienia z zasobów mieszkaniowych gminy lokali socjalnych, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/129/04 w załączeniu/
Do punktu 14 - podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma potrzeby omawiania takze tego projektu uchwały.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata. Zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/130/04 w załączeniu/
Do punktu 15 - podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia darowizny
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma potrzeby omawiania tego projektu uchwały.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia darowizny. Zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 11 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.
/Uchwała Nr XX/131/04 w załączeniu/
Do punktu 19 - podjęcie uchwały w sprawie nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Przewodniczący zapoznał również radnych w tym punkcie z zaproponowaną przez Gminę Żydowską treścią, która ma być umieszczona na tablicy na budynku synagogi. Zwrócił się z pytaniem do radnych z pytaniem ,czy zgłaszają do tego projektu jeszcze jakieś uwagi lub poprawki.
Radny Andrzej Kochański był zdania, że słowo darowizna w treści napisu należy zamienić na słowo przekazanie, bo Gmina Żydowska bezinteresownie nie przekazała synagogi, tylko dostała w zamian 3 działki, a więc była to zwyczajna transakcja.
Pani Jolanta Horba – Radca Prawny Urzędu Miasta ustosunkowując się do tej wypowiedzi stwierdziła, że w języku prawnym przekazanie, to także jest rodzaj darowizny, stąd też taki zapis.
Zastępca Burmistrza zabierając głos w tej sprawie stwierdził, że być może Burmistrz Radomski porozmawia z Gminą Żydowską w kwestii zmiany tego zapisu. Pan Fleks stwierdził, że rozumie, że w tej sprawie jest dobra wola Rady, aby Burmistrz podjął takie działania odnośnie zmiany zapisu zgodnie z propozycja radnego Kochańskiego.
Radni przez aklamację wyrazili zgodę na takie działanie. Innych uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
/Uchwała Nr XX/132/04 w załączeniu/
Do punktu 17 - podjęcie uchwały o wyrażeniu opinii w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K.Dłuskiego w Białymstoku
Podczas realizacji tego punktu uchwały Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o przedstawienie stanowiska merytorycznej Komisji Rady w tej sprawie, a mianowicie Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury.
Radny Mariusz Gocał – Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury zabierając głos w tej sprawie stwierdził, że komisja po dyskusji w tej sprawie podjęła decyzję o wstrzymaniu się od podejmowania uchwały w tej sprawie i taką sugestię zgłasza dla Rady.
Przewodniczący Rady odczytał następnie radnym wycinek z gazety, informujący o tym , że Urząd Marszałkowski, który zwrócił się z prośba o opinię w tej kwestii już podjął decyzję w tej sprawie. Przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem ,czy jest zgoda radnych, aby kierując się sugestią Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury nie podejmowali uchwały w tej sprawie i uznali, że merytorycznie za takie działania odpowiedzialny jest organ prowadzący – czyli urząd Marszałkowski i w tej kwestii Rada Miasta Siemiatycze nie chce być stroną i dlatego też nie podejmuje uchwały w tej sprawie – taką propozycję Przewodniczącego Rady radni przyjęli jednogłośnie.
Do punktu 18 - podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu „Biblioteki Publiczne-Internet-Informacja-Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004-2006”
Przewodniczący Rady stwierdził, że projekt uchwały w tej sprawie był także dokładnie przedstawiany na posiedzeniach Komisji przed sesją. Zwrócił się z pytaniem do radnych, czy na sesji istnieje jeszcze potrzeba omawiania tego punktu. Radni byli zdania, że nie ma potrzeby omawiania tego projektu uchwały.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji i sfinansowania projektu „Biblioteki Publiczne-Internet-Informacja-Społeczeństwo w województwie podlaskim w latach 2004-2006”. Zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 13 radnych.
/Uchwała Nr XX/133/04 w załączeniu/
Do punktu 18a - podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu osobowego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego
Przewodniczący Rady odczytał radnym prośbę radnego Zenona Sielewonowskiego, który zwraca się o umożliwienie mu pracy w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego.
Uwag i pytań w tej sprawie radni nie wnieśli. Przewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwały w tej sprawie. Zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za tym, by radny Zenon Sielweonowski stał się członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego. Na 13 radnych biorących udział w obradach XX sesji, w głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
/Uchwała Nr XX/134/04 w załączeniu
Do punktu 19 – wolne wnioski
W wolnych wnioskach głos zabrali:
Radna Agnieszka Sitarska zwróciła się z pytaniem dot. nowopowstającej drewnianej budki przy Delikatesach na Placu Jana Pawła II. Pani Sitarska zapytała, czy wiadomo, co w tej budce będzie sprzedawane.
Radny Mariusz Gocał zwrócił uwagę, że podczas remontu chodników przy ul. Pałacowej nie uwzględniono przejść dla kierowców od strony ulicy do chodnika przez trawniki i teraz kierowcy najczęściej depczą trawę.
Pani Regina Sawczyńska przedstawiała radnym krótką relację z pobytu Klubu Literackiego z Siemiatycz, którego jest opiekunką na Litwie.
Do zgłoszonych interpelacji radnej Sitarskiej i radnego Gocała ustosunkował się Zastępca Burmistrza – Pan Stanisław Fleks, który wyjaśniając kwestię budowy kiosku przy Placu Jana Pawła II stwierdził, że w tym przypadku kwestie prawne to jedno, a aspekt estetyczny to drugie. Pan Fleks wyjaśnił, że pozwolenie na budowę kiosku wydał Starosta Siemiatyckim, w związku z czym wojewoda oddalił wcześniej złożone odwołanie Prezesa PSS Społem, uzasadniając odmowę tym , że PSS nie jest stroną w sprawie, stroną jest Generalna Dyrekcja Dróg. Pan Fleks podkreślił w swojej wypowiedzi, że Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozytywną opinię w tej sprawie. Pan Fleks poinformował radnych, że na dzień dzisiejszy po wizji lokalnej wykonanej przez Starostę, Burmistrza i Prezesa PSS inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał budowę tego kiosku. Odnosząc się w swojej wypowiedzi do kwestii braku przejść przez pasy zieleni przy ul. Pałacowej Zastępca Burmistrza stwierdził, że przejścia te zostaną wykonane w póĽniejszym terminie, kiedy kierowcy wydepczą ścieżki i będzie wiadomo, w których miejscach te przejścia wykonać.
W tym punkcie porządku obrad Przewodniczący Rady poinformował radnych o programie uroczystości w dniu 19 września br. w związku z obchodzonym Dniem Sybiraka. Pan Warpechowski zaprosił wszystkich radnych do wzięcia udziału w tej uroczystości.
Do punktu 20 – zakończenie obrad
W związku z wyczerpaniem porządku obrad XX sesji Rady Miasta w dniu 17 września 2004 r. Przewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 13:35.
Na tym protokół zakończono.
< />
Protokołowała: | Przewodniczący Rady Miasta |
K.Andruszkiewicz |
Metryka strony