Protokół Nr XXII/12
Numer | XXII/12 |
---|---|
Data wydania | 2012-04-27 |
Protokół Nr XXII/12
z obrad XXII sesji Rady Miasta Siemiatycze która odbyła się w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w dniu 27 kwietnia 2012 roku
Obrady XXII sesji Rady Miasta Siemiatycze rozpoczęły się o godzinie 13:00 zakończyły zaś o godzinie 14:10.
W obradach XXII sesji na stan 14 radnych uczestniczyło 14, według załączonej do protokołu listy obecności.
Radni obecni na XXII sesji:
- Witold Berski
- Jan Boguszewski
- Rafał Burakowski
- Katarzyna Jarocka
- Jerzy Korowicki
- Antoni Kosieradzki
- Walentyna Kożuchowska
- Teresa Milewska
- Eugeniusz Mudel
- Paweł Oniszczuk
- Agnieszka Anna Sitarska
- Krzysztof Szyszko
- Agnieszka Monika Zalewska
- Roman Zdrojewski
Radni nieobecni na XXII sesji:
- Jan Hyndza
W obradach XXII sesji Rady Miasta Siemiatycze uczestniczyli także:
- Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze
- Henryk Czmut – Z-ca Burmistrza Miasta
- Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
- Danuta Jaszczołt – Skarbnik Miasta
- Jolanta Sidorowicz – Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury
- Ewa Romaniuk – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
- Barbara Dłuska – Dyrektor Przedszkola Nr 5
- Barbara Terpiłowska– Dyrektor Przedszkola Nr 3
- Teresa Nazarewicz – Prezes ZMK
- Mariusz Pyzowski– Dyrektor MOSiR
- Eugeniusz Sołomacha – Przewodniczący ZO Nr 3
- Radosław Kondraciuk – Dyrektor SP Nr 1
- Marek Malinowski– Redaktor Głosu Siemiatycz
- Agnieszka Bolewska –Iwaniuk – Katolickie Radio Podlasia
- Jan Snycerski – Prezes TPS
- Elżbieta Smorczewska – Miejska Biblioteka Publiczna
- Daniel Dragan – Agencja Rozwoju Strategicznego i Lokalnego
Do punktu 1 – otwarcie obrad
Obrady XXII sesji Rady Miasta Siemiatycze w dniu 27 kwietnia 2012 r. otworzyła Przewodnicząca Rady Miasta – Agnieszka Sitarska, która na wstępie powitała zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na XXII sesję Rady Miasta.
Do punktu 2 – przyjęcie porządku obrad
Przewodnicząca Rady stwierdziła w tym punkcie, że proponowany porządek obrad XXII sesji radni otrzymali wcześniej. Przewodnicząca zwróciła się do radnych z pytaniem, czy zgłaszają propozycje zmian do tego porządku.
- Radny Paweł Onieszczuk zabierając głos zaproponował wprowadzenie do porządku obrad XXII sesji punktu dot. przedstawienia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z kontroli Gimnazjum Nr 1.
Innych propozycji uzupełnienia porządku obrad XXII sesji radni nie wnieśli.
Przewodnicząca Rady poddała więc pod głosowanie propozycję wprowadzenia do porządku obrad XXII sesji punktu dot. przedstawienia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z kontroli Gimnazjum Nr 1 - na 14 radnych biorących udział w obradach XXII sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za wprowadzeniem poprawki głosowało 14 radnych.
Przewodnicząca Rady poddała więc pod głosowanie zaproponowany porządek obrad XXII sesji wraz z przyjętą poprawką - na 14 radnych biorących udział w obradach XXII sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za przyjęciem całego porządku obrad głosowało 14 radnych.
Przyjęty porządek obrad XXII sesji przedstawia się następująco:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z obrad XX sesji Rady Miasta.
- Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej przy ul. T. Kościuszki.
- Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2012-2017.
- Podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli.
- Przedstawienie sprawozdania z realizacji Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
- Przedstawienie sprawozdania z realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Siemiatycze za 2011 r.
- Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli Gimnazjum Nr 1.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski.
- Zakończenie obrad
Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Miasta
Przewodnicząca Rady poinformowała radnych, że protokół z XX sesji Rady Miasta wyłożony jest na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad dzisiejszej sesji nie wpłynął do niego uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.
Do punktu 4 – Sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami
Sprawozdanie z pracy między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 5 - interpelacje i zapytania radnych
Radni zgłosili podczas XXII sesji zgłosili następujące interpelacje:
-Radna Agnieszka Sitarska zabierając głos stwierdziła, że w przy niektórych uniwersytetach w naszym kraju istnieją uniwersytety dziecięce, na których prowadzone są dla dzieci różne wykłady, zajęcia, są różnego rodzaju atrakcje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Radna Sitarska stwierdziła, że dzieciom z Warszawy, czy Białegostoku łatwiej jest w tym uczestniczyć i do tego należeć i dlatego też dobrze byłoby, aby dla grupy dzieci z naszego miasta udało się taki uniwersytet stworzyć W swojej wypowiedzi radna Sitarska wróciła do powołania w naszym mieście Młodzieżowej Rady Miasta, podkreśliła, że z tego co wie, to dzieci z miasta należą do młodzieżowego parlamentu i z tego co widać zainteresowanie wśród młodzieży w tym zakresie jest i warto takie postawy rozwijać.
-Radna Agnieszka Zalewska skierowała do Burmistrza Miasta pytanie dot. pracy siemiatyckich przedszkoli w okresie wakacyjnym. Radna zapytała czy znany jest już harmonogram pracy i czy już wiadomo, które z przedszkoli będzie pracować w lipcu, a które w sierpniu.
-Radny Paweł Onieszczuk zabierając głos zwrócił się z pytaniem, czy w związku z prowadzonymi pracami remontowymi na ul. Wysokiej może dojść do czasowego zamknięcia tej ulicy. Radny Onieszczuk zwrócił się również z pytaniem, czy znany jest ostateczny termin zakończenia remontu ul. Wysokiej.
-Radny Jerzy Korowicki poruszył w swojej wypowiedzi temat zaśmieconych lasów w granicach naszego miasta. Zdaniem radnego szczególnie widoczne to jest w okolicach Słowiczyna, w lasach za PKS na ul. Kościuszki. Radny stwierdził, że należałoby również zastosować jakieś środki chemiczne na cmentarzu żydowskim, bo zaczyna być znów bardzo zarośnięty. W swojej wypowiedzi radny Korowicki stwierdził, że chciałby bardzo w imieniu mieszkańców podziękować za usunięcie drzewa na Słowiczynie. Radny dodał, że mieszkańcy zauważają pracę Panów Burmistrzów na ich rzecz.
-Radny Witold Berski zwrócił się z pytaniem, kiedy zostanie wykonanie oświetlenie drogi żużlowej łączącej osiedle Tarasy z ul. Żwirki i Wigury. Radny zwrócił się z również z pytaniem, czy jest już coś wiadomo z przeniesieniem przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada. Radny Berski poprosił także o patrole Policji na odcinku ulicy do hali sportowej, bo dochodzi tam często do tzw. palenia gum przez młodzież.
Do punktu 6 – podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej przy ul. T. Kościuszki
Przystępując do realizacji tego punktu porządku obrad XXII sesji Przewodnicząca Rady stwierdziła, że projekt tej uchwały został radnym przedłożony przed obradami sesji i udzielono szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie przez autora planu. Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem do radnych, czy zgłaszają jeszcze jakieś pytania do tego projektu.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Siemiatycze położonej przy ul. T. Kościuszki, zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 14 radnych biorących udział w obradach XXII sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
/Uchwała Nr XXII/109/12 w załączeniu/
Do punktu 7 - podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2012-2017
Przechodząc do kolejnego punktu obrad Przewodnicząca Rady stwierdziła, że projekt tej uchwały został również radnym przedłożony przed obradami sesji. Przewodnicząca dodała, że radni otrzymali uzupełnienie tego projektu tj. uzupełniony wykaz niektórych organów, które wcześniej nie były ujęte. Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem do radnych, czy zgłaszają jeszcze jakieś pytania i poprawki do tego projektu.
W tym punkcie porządku obrad głos zabrał również Daniel Dragan – przedstawiciel Agencji Rozwoju Strategicznego i Lokalnego, który w swojej wypowiedzi podkreślił, że głównym celem władz samorządowych jest dążenie do stałej poprawy stopnia zaspokajania potrzeb mieszkańców gminy w różnych dziedzinach i to zadanie jest lepiej realizowane jeśli jest realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, bo aktywna współpraca z liderami społecznymi pozwala na efektywne zarządzanie samorządem. Pan Dragan dodał, że w tym celu została opracowana Strategia Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi, a dokument ten określa zasady w zakresie wspierania przez miasto działalności organizacji pozarządowych, które na zasadach suwerenności i partnerstwa mogą w znacznym stopniu wspomóc działania samorządu. Zadaniem tej strategii jest sformułowanie strategicznych celów współpracy i wypracowanie efektywnych mechanizmów pomiędzy miastem, a partnerami społecznymi. Pan Dragan dodał, że dzięki tej strategii organizacje pozarządowe będą skuteczniej i lepiej pozyskiwać środki zewnętrzne.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie przyjęcia Strategii Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2012-2017,zwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 14 radnych biorących udział w obradach XXII sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, od głosu wstrzymał się 1 radny.
/Uchwała Nr XXII/110/12 w załączeniu/
Do punktu 8 - podjęcie uchwały w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że do Rady Miasta wpłynęła skarga na bezczynność w postępowaniu administracyjnym Burmistrza Miasta i związku z tym Rada ma w tej chwili obowiązek zlecić Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli w tej sprawie.
-Radny Paweł Onieszczuk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zaproponował, aby Komisja przeprowadziła kontrolę w terminie do dnia 25 maja br.
Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Przewodnicząca Rady zarządziła więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawiezlecenia przeprowadzenia kontrolizwróciła się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 14 radnych biorących udział w obradach XXII sesji, w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.
/Uchwała Nr XXII/111/12 w załączeniu/
Do punktu 9 – przedstawienie sprawozdania z realizacji Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że ze sprawozdaniem z realizacji Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznegoradni zapoznali się przed sesją. Zwróciła się z pytaniem, czy w tej chwili zachodzi potrzeba przedstawienia tego sprawozdania raz jeszcze. Radni odpowiedzieli, że nie ma takiej potrzeby.
Radni nie wnieśli też uwag i pytań w tej sprawie.
Do punktu 10 - przedstawienie sprawozdania z realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Siemiatycze za 2011 r.
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że ze sprawozdaniem z realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Siemiatycze za 2011 r. radni zapoznali się również przed sesją. Zwróciła się z pytaniem, czy w tej chwili zachodzi potrzeba przedstawienia tego sprawozdania raz jeszcze. Radni odpowiedzieli, że nie ma takiej potrzeby.
Radni nie wnieśli też uwag i pytań w tej sprawie.
Do punktu 11- sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli Gimnazjum Nr 1.
Radny Paweł Onieszczuk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zapoznał radnych ze sprawozdaniem Komisji z kontroli Gimnazjum Nr 1.
Radni uwag i pytań do tego sprawozdania nie wnieśli.
Do punktu 12 - odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone przez radnych udzielił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz, który stwierdził między innymi:
-odnosząc się do interpelacji radnej Sitarskiej Burmistrz Siniakowicz stwierdził, że jest to bardzo cenna inicjatywa, która cieszy i należy docenić ten fakt, że młodzież się garnie i chce się angażować. Burmistrz dodała, że Młodzieżowa Rada Miasta powstanie być może jeszcze w tym roku.
- odnosząc się do interpelacji radnej Zalewski odnośnie pracy Przedszkoli w okresie wakacyjnym Burmistrz powiedział, że Przedszkola będą dyżurować w naszym mieście w trakcie wakacji i dyżury te na zmianę będą prowadziły Przedszkole Nr 1 i 3 , a pauzowało będzie Przedszkole Nr 5, które w roku ubiegłym dyżurowało. Burmistrz dodał, że w lipcu będzie można pozostawić dzieci w Przedszkolu Nr a w sierpniu w Przedszkolu Nr 1.
-odpowiadając na interpelację radnego Korowickiego stwierdził, że wszelkie sygnały są potrzebne i urząd od razu reaguje, jednak urząd nie może wywozić śmieci z terenu prywatnego. Burmistrz Siniakowicz podkreślił, że dniem 8 maja br. ruszają prace społecznie użyteczne i być może tym sposobem uda się wiele zrobić. W swojej wypowiedzi dodał, że ma nadzieję, że po wprowadzeniu projektowanego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi ten problem się rozwiąże i nikomu ni będzie się opłacało wyrzucać śmieci do lasu.
Na interpelację radnego Pawła Oniszczuka dot. remontu ul. Wysokiej odpowiedział Z-ca Burmistrza Pan Henryk Czmut, który w swojej wypowiedzi stwierdził, że Powiatowy Zarząd Dróg w Siemiatyczach i wykonawca tych prac ustalili, że główne roboty powierzchniowe zostaną zakończone do końca lipca br. Burmistrz Czmut dodał, że jeśli chodzi o roboty wykończeniowe to zostaną one przeprowadzone do końca sierpnia. Pan Czmut stwierdził również w swojej wypowiedzi, że ogólnie przyjęta zasada przy prowadzeniu prac na ul. Wysokiej przewiduje wykonywanie prac podczas ruchu pojazdami tą ulicą, ale niewykluczone jest jednak że przez krótkie okresy czasu ulica Wysoka częściowo lub całkowicie może być zamknięta dla ruchu. Odnosząc się do prac w zakresie kanalizacji to kanał deszczowy ma być wykonany do końca maja. Pan Czmut w swojej wypowiedzi odniósł się także do interpelacji radnego Berskiego dot. oświetlenia żużlowej drogi łączącej Tarasy z ul. Żwirki i Wigury. Pan Czmut stwierdził, że aktualnie jest opracowywana dokumentacja techniczna oświetlenia ulicznego dla tego odcinka , jak również części ulicy Armii Krajowej do wysokości „Pronaru” Odnosząc się do kwestii przeniesienia przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada Pan Czmut stwierdził, że przedstawiciele GDD byli u nas i wraz z komisją, w skład której weszli również przedstawiciele Policji przyjęli naszą argumentację i w tej chwili trwają pertraktacje z GDD w tej kwestii przy czym rokowania są pozytywne. Pan Czmut dodał, że przekaże Policji informacji podane przez radnego Berskiego odnośnie tego, co dzieje się dna ulicy dojazdowej do hali sportowej.
Do punktu 12 – wolne wnioski
W wolnych wnioskach głos zabierali:
-Pan Wiesław Boratyński stwierdził, że w swojej wypowiedzi chciałby nawiązać do bezczynności Burmistrza, jako bezpośredniego przełożonego MOPS. Pan Boratyński stwierdził, że oczekiwał na odpowiedź Pana Burmistrza w takiej formie, od której mógłby się odwołać, Pan Burmistrz owszem odpisał, ale w taki sposób, że jego sprawa nadal wisi w powietrzu i w tej chwili dlaczego ma czekać ½ roku, na to co w 1 miesiąc miało być załatwione. Pan Boratyński stwierdził, że w dalszym ciągu pozostaje bez decyzji, zwrócił się z pytaniem, czy Burmistrz nie może spowodować wydania takiej decyzji. Pan Boratyński podkreślił, że oczekuje konkretnego kroku ze strony Pana Burmistrza i otrzymania stosowanego dokumentu.
-Burmistrz Siniakowicz zwracając się do Pana Boratyńskiego stwierdził, że otrzymał pismo.
-Pan Boratyński stwierdził, że pismo jakie otrzymał od Pana Burmistrza to nie czynność Burmistrza, to bezczynność i to pismo nic nie wnosi. Pan Boratyński podkreślił, że jemu chodzi o konkretną odpowiedź czy pozytywną, czy negatywną, żeby mógł się od niej odwołać. Pan Boratyński dodał, że pismo, które otrzymał od Pana Burmistrza jest pismem z którego nic nie wynika. W swojej wypowiedzi Pan Boratyński zwrócił też uwagę na kwestię nieprawidłowo położonego kabla oświetleniowego przy ul. 11 Listopada jak również kwestii związanych z odszkodowaniami za grunty położone przy ul. Powstania Styczniowego i Głowackiego.
-Przewodnicząca Rady stwierdziła, że Pan Burmistrz rozpatrzy te sprawy i sprawdzi je.
-Pani Melania Grygoruk zabierając głos podczas sesji zwróciła się do radnych i obecnych na sali obrad mieszkańców z prośbą o podpisanie listy poparcia dla utworzenia poradni endokrynologicznej w Siemiatyczach. Pani Grygoruk w swojej wypowiedzi opowiedziała o tym, co ją osobiście spotkało w walce z tą chorobą, dodała że wniosek w tej sprawie skieruje do Starosty Siemiatyckiego, Rady Powiatu i Dyrektora Szpitala. Uzasadniając wniosek Pani Grygoruk podkreśliła, że wie, że ten problem w Siemiatyczach istnieje i coraz więcej osób z terenu miasta szuka pomocy lekarza endokrynologa i takiej poradni w naszym mieście bardzo brakuje, dlatego też bardzo często mieszkańcy szukają pomocy w Białymstoku, Warszawie i innych miastach, jednak nie każdego na to stać. Pani Grygoruk podkreśliła, że ma nadzieję, że jej prośba o utworzenie takiej poradni, poparta wieloma podpisami mieszkańców zostanie pozytywnie rozpatrzona i w niedalekiej przyszłości mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z bezpłatnej publicznej poradni endokrynologicznej w siemiatyckim szpitalu.
- Radny Jan Boguszewski w formie przypomnienia zwrócił uwagę radnych na problem z zatrzymywaniem samochodów przy Szkole Podstawowej Nr 1 podczas przywożenia dzieci do szkoły (zatrzymywanie na przejściu dla pieszych). Radny Boguszewski prosił aby ten problem skierować do Policji.
-Przewodnicząca Rady odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdziła, że w planie jest budowa parkingu przy szkole i powstanie przejazd, który umożliwi dzieciom bezpieczne wysiadanie z samochodów. Radna Sitarska dodała, że z tego co wie to sprawa jest w toku.
-Radny Krzysztof Szyszko stwierdził, że jego zdaniem celowa byłaby reakcja i krytyka społeczna. Radny dodał, że w jego ocenie chodzi o to o dobre wychowanie i kulturę kierowców,. Radny skierował również prośbę do mediów lokalnych, aby nagłośniły tę sytuację.
Do punktu 13 - zakończenie obrad
W związku z wyczerpaniem porządku obrad XXII sesji Rady Miasta w dniu 27 kwietnia 2012 r. Przewodnicząca Rady zamknęła obrady o godz. 14:10.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Miasta
K.Andruszkiewicz Agnieszka Anna Sitarska
Załącznik do Protokołu Nr XXII/12
Z XXII sesji w dniu 27 kwietnia 2012 r.
Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur zintensyfikowane zostały działania związane z miejskimi inwestycjami.
Pod koniec marca został złożony wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie planowanej budowy kompleksu sportowego z programu „Moje boisko Orlik 2012” oraz zawiadomienie o planowanych odstępstwach związanych z adaptacją części pomieszczeń szkoły na zaplecze sanitarno-szatniowe zamiast proponowanych kontenerów wolnostojących. Przeprowadzono również procedurę związaną z wyborem oferty na wykonanie dokumentacji technicznej. Wpłynęła jedna oferta od Autorskiej Pracowni Projektowej –Architekt Marek Wojtecki z Białegostoku na kwotę 18 450 zł-, brutto. 3 kwietnia została podpisana umowa na wykonanie kompletnej dokumentacji a termin wykonania został wyznaczony na 15 maja 2012 r. Obecnie kompletowane są niezbędne dokumenty do wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Przygotowywany jest również wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę projektu „Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji w obszarze zalewów w Siemiatyczach”. Do wniosku należy dołączyć pozwolenie na wycięcie drzew rosnących na terenie planowanej inwestycji oraz pozwolenie wodnoprawne na które oczekujemy. Dokumentacja techniczna projektu została złożona do Urzędu miesiąc po terminie. Z tego tytułu miasto naliczy kary które potrącone zostaną z wynagrodzenia wykonawcy.
Jak zapewne Państwo zauważyli rozpoczęte zostały prace przy budowie kanalizacji sanitarnej na osiedlu „Podleśne” tj. ulicach: Sosnowej, Świerkowej, Akacjowej, Lipowej, Leśnej, Krzywej, Klonowej, Brzozowej, Wierzbowej i Górnej w ramach projektu „Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno– ściekowej na terenie miasta Siemiatycze”. Po przeprowadzonym przez Przedsiębiorstwo Komunalne przetargu wykonawcą zostało konsorcjum złożone z czterech firm. Przedstawicielem konsorcjum jest Rejonowy Związek Spółek Wodnych.
Wkrótce rozpocznie się realizacja II etapu remontu Przedszkola Nr 1. Wykonawca – Zakład Usług Remontowo Budowlanych – Jerzy Wawryniuk został wyłoniony w drodze przetargu do którego przystąpiło 5 firm. Zaoferowana cena za wykonanie prac wynosi 96 732 zł + podatek VAT. Zakres prac obejmuje termomodernizację ścian i pozostałej części fundamentów.
W ramach bieżącego utrzymania dróg zawarta została umowa z Przedsiębiorstwem Drogowo Mostowym w Siemiatyczach na profilowanie miejskich dróg gruntowych w okresie od 20 kwietnia do 30 listopada br. Stawki jakie zostały ustalone za wykonanie tych prac to 140 zł za godzinę oraz 50 zł za m3 uzupełniania kruszywem naturalnym i 200 zł za m3 uzupełniania kruszywem łamanym.
Remonty cząstkowe miejskich ulic wykonywać będzie w bieżącym roku Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Białej Podlaskiej. Planowana jest odnowa nawierzchni bitumicznej ul. Zaszkolnej ( od Krótkiej do Ks. Ściegiennego), Targowej i Sportowej od Mickiewicza do Stacji Ujęcia Wody.
Do końca maja odnowione zostanie oznakowanie poziome ulic. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Drogowe „Budomost” z Białegostoku. Miasto zapłaci za wykonane prace według stawki 15 zł za m2 .
Wykonany został projekt zagospodarowania zieleńców południowo zachodniej części Placu Jana Pawła II oraz Ronda Solidarności. Wkrótce przystąpimy do jego realizacji.
W zakresie gospodarki nieruchomościami ostatni okres związany był przede wszystkim z finalizowaniem prowadzonych wcześniej postępowań i zawieraniem aktów notarialnych.
Ostatecznie zostały zbyte z zasobu gminy 2 nieruchomości położone przy ul. Ciechanowieckiej:
- niezabudowana o pow. 7 907 m2,
- oraz zabudowana budynkiem byłej kotłowni. Z tytułu sprzedaży tych nieruchomości do budżetu Miasta wpłynęło 353 500 zł + należny podatek VAT.
W trybie bezprzetargowym, na poprawienie zagospodarowania nieruchomości przyległej, zbyte zostały dwie działki w rejonie ul. Górnej i Kasztanowej o łącznej powierzchni 200 m 2 za kwotę 14 680 zł. Zbyto również dwa lokale mieszkalne na rzecz najemców przy ul. Wysokiej. Pierwszy z lokali zbyto za 19 826 zł, drugi 18 669 zł w obu przypadkach udzielono 80 % bonifikaty. Obecnie trwają czynności zmierzające do sprzedaży kolejnych 9 lokali : 6 przy ul. Wysokiej, i po jednym przy ul. Pałacowej,11 Listopada i Świętojańskiej
Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się wyłonić operatora który będzie realizował usługę miejskiego transportu zbiorowego. Na początku kwietnia został ogłoszony przetarg na świadczenie usług przewozowych. Nie wpłynęła jednak żadna oferta. Po ponownym przeanalizowaniu przygotowanej dokumentacji i założeń specyfikacji przetargowej zostanie ogłoszony kolejny przetarg.
Zlecone zostało opracowywanie dla naszego Miasta projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Wykonawcą jest firma ARGOX Eco Energia z Warszawy wyłoniona w drodze przetargu. Koszt opracowania wyniesie 15 375 zł . Termin realizacji zlecenia określono do 22 maja 2012 r. Plan zaopatrzenia w ciepło jest dokumentem wymaganym przez ustawę prawo energetyczne. Powinien zostać opracowany co najmniej raz na 15 lat i aktualizowany co 3 lata.
Zamówiony został przystanek komunikacji miejskiej, który będzie usytuowany na osiedlu Wysokie. Montaż planowany jest w pierwszej połowie maja.
Zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, do której stawili się mieszkańcy miasta urodzeni w 1993 r. Na miejskich listach znalazło się 119 mężczyzn i 5 kobiet. Przed komisją lekarską stawiło się 109 osób, spośród których 102 uznano za zdolne do służby wojskowej i przyznano im kategorię A. Osoby, które nie stawiły się przed komisją kwalifikacyjną przebywają za granicą.
Ostatecznie ustalono skład grupy, która weźmie udział w 40 godzinnych warsztatach „Szkoły dla rodziców”. Grupa licząca 15 osób będzie spotykała się cyklicznie przez 10 tygodni w każdy poniedziałek. Koszt warsztatów wyniesie 5 000 zł. Obejmują one następujące bloki tematyczne:
- wyznaczanie granic,
- uczucia- rozpoznawanie i nazywanie,
- zachęcanie do współpracy z najbliższymi, komunikacja interpersonalna,
-stosowanie kar,
-rozwiązywanie problemów i konfliktów w rodzinie,
-zachęcanie do samodzielności,
-pomocna pochwała i zachęta,
- „wpisywanie” dziecka w role i uwalnianie od grania ról.
- uczucia- rozpoznawanie i nazywanie,
- zachęcanie do współpracy z najbliższymi, komunikacja interpersonalna,
-stosowanie kar,
-rozwiązywanie problemów i konfliktów w rodzinie,
-zachęcanie do samodzielności,
-pomocna pochwała i zachęta,
- „wpisywanie” dziecka w role i uwalnianie od grania ról.
Staramy się o wprowadzanie w naszym mieście nowych form działań profilaktycznych. 26 maja 2012 r. w godz. 9.00-22.00 na hali widowiskowo-sportowej przy Gimnazjum Publicznym nr 1 w Siemiatyczach, odbędą się regionalne warsztaty młodzieżowe Pod hasłem Profilaktyka a Ty.
Przewidywana liczba uczestników to 300 uczniów. Przystanek "PaT" to ogólnopolski program wpisany do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".
Główne cele Przystanku "PaT" to tworzenie społeczności aktywnej lokalnie, przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej oraz wyzwalanie i wzmacnianie postaw kreatywnych młodzieży. Siemiatycki „PaT” pozwoli na zintegrowanie młodzieży naszego powiatu. Z budżetu Miasta zostanie przeznaczone na ten cel 6 000 zł. Udział finansowy zapewniają też wójtowie gmin z naszego powiatu.
W związku z nikłym zainteresowaniem przedsiębiorców handlujących alkoholem, udziałem w szkoleniach organizowanych przez Urząd Miasta na temat świadomego i zgodnego z prawem handlu alkoholem, przy współpracy z Zespołem Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach został opracowany szablon listu skierowanego do przedsiębiorców w którym uwrażliwia się na zakaz sprzedaży napojów alkoholowych niepełnoletnim oraz prezentuje najnowsze dane statystyczne dotyczące niepokojącego wzrostu spożycia alkoholu wśród młodzieży (w tym także destrukcyjnego picia „do utraty świadomości”). W liście zawarte są również informacje dające podstawę do legitymowania potencjalnych kupujących oraz dotyczące konsekwencji, jakie mogą dotknąć sprzedających alkohol niepełnoletnim. Powyższe listy wysyłane są razem z opinią Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydawaną w toku postępowania o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
W naszym mieście ruszyła ogólnopolska kampania społeczna skierowana do młodych użytkowników serwisów społecznościowych „Dbaj o fejs”. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem prywatności w sieci. Inspiracją do stworzenia kampanii „Dbaj o Fejs” była rosnąca liczba zgłoszeń trafiających do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z prośbą o pomoc w sytuacjach zagrożenia podczas korzystania z Internetu - dotyczących nierozważnego publikowania informacji oraz zdjęć na portalach społecznościowych, jak również ustalenia badawcze, z których wynika iż dynamicznie rośnie popularność tych serwisów.
Z końcem kwietnia kończy się realizacja projektu „Skuteczne NGO Strategia Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami Pozarządowymi”. W wyniku prac przedstawicieli organizacji z samorządem ukonstytuowała się Rada Pozarządowa Miasta Siemiatycze oraz opracowany został dokument Strategia Współpracy Miasta Siemiatycze z Organizacjami pozarządowymi na lata 2012-2017. Strategia wyznacza podstawowe kierunki współpracy miasta z organizacjami oraz zadania. Na dzisiejszej sesji Rady strategia ta zostanie poddana pod głosowanie Wysokiej Rady. Projekt został w całości sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.
W dniach 28-29 kwietnia br. miłośników piłki ręcznej zapraszamy do udziału w Podlaskim Festiwalu Piłki Ręcznej. Miasto jest współorganizatorem festiwalu, który wzbogaci tegoroczne imprezy sportowe wpisane w kalendarz imprez z okazji 470-lecia nadania praw miejskich Siemiatyczom. W trakcie meczu w niedzielę o godz. 17:00 odbędzie się mecz gwiazd – Drużyna Burmistrza Miasta Siemiatycze vs Reszta Świata. Zapraszam wszystkich do kibicowania.
Z tego miejsca pragnę również zaprosić na obchody 221 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczynamy nabożeństwem w Cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 9.30. O 10 rozpocznie się msza święta w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli. Złożenie wieńców będzie miało miejsce ok. godz. 11.30.
Dziękuję za uwagę.
Metryka strony