Protokół Nr XXVII/12

Numer XXVII/12
Data wydania 2012-09-26
Protokół Nr XXVII/12

 

z obrad XXVII sesji Rady Miasta Siemiatycze, która odbyła się w sali  Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w dniu 26 września 2012 roku

 

Obrady XXVII sesji Rady Miasta  Siemiatycze   rozpoczęły się o godzinie 13:00 zakończyły zaś o godzinie 14:15.

 

W obradach XXVII sesji na stan 15 radnych uczestniczyło 12, według załączonej do protokołu listy obecności (Załącznik Nr 1).

 

Radni obecni na XXVII  sesji:
  1.  Witold Berski
  2.  Jan Boguszewski
  3.  Rafał Burakowski
  4.  Katarzyna Jarocka
  5.  Jerzy Korowicki
  6.  Antoni Kosieradzki
  7.  Walentyna Kożuchowska
  8.  Teresa Milewska
  9.  Eugeniusz Mudel
  10.  Paweł Onieszczuk
  11.  Agnieszka Monika Zalewska
  12.  Roman Zdrojewski

  Radni nieobecni na XXVII sesji:

  1.  Jan Hyndza
  2.  Agnieszka Sitarska
  3.  Krzysztof Andrzej Szyszko.

 W obradach XXVII sesji Rady Miasta Siemiatycze uczestniczyli także:

  1.  Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze
  2.  Henryk Czmut – Zastępca Burmistrza Miasta
  3.  Elżbieta Rakszawa - Sekretarz Miasta
  4.  Danuta Jaszczołt – Skarbnik Miasta

 oraz pozostali goście zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności (Załącznik Nr 2).

 

Do punktu 1otwarcie obrad

 

            Obrady XXVII sesji Rady Miasta Siemiatycze w dniu 26 września 2012 r. otworzył Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Eugeniusz Mudel, który na wstępie powitał zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na XXVII sesję Rady Miasta.

 

Do punktu 2 przyjęcie porządku obrad

 

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził w tym punkcie, że proponowany porządek obrad XXVII sesji radni otrzymali wcześniej i był też omawiany na Komisji (Załącznik Nr 3). Wiceprzewodniczący zapytał czy ktoś ma jakieś uwagi do proponowanego porządku obrad.

 

- Głos zabrał radny Boguszewski, w związku z przedstawieniem na posiedzeniu Komisji projektu uchwały w sprawie przystąpienia Miasta Siemiatycze do „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” należy go wprowadzić do porządku obrad.

 

- Wiceprzewodniczący Rady Miasta poinformował zebranych, że ustalił z Burmistrzem, że ta uchwała nie będzie dzisiaj podejmowana.

 

Radni innych propozycji  zmian porządku obrad XXVII sesji radni nie wnieśli.

 

Wiceprzewodniczący Rady poddał więc pod głosowanie zaproponowany porządek obrad XXVII sesji, na 12 radnych biorących udział w obradach XXVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych.

 

Przyjęty porządek obrad XXVII sesji przedstawia się następująco:

 

1)      otwarcie obrad.

 

2)      przyjęcie porządku obrad.

 

3)      przyjęcie protokołu z obrad XXVI sesji Rady Miasta.

 

4)      sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy miedzy sesjami

 

5)      interpelacje i zapytania radnych.

 

6)      podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Siemiatycze.

 

7)      przedstawienie Planu rozwoju biblioteki na lata 2012 - 2014.

 

8)      podjęcie uchwały w sprawie odwołania Skarbnika Miasta Siemiatycze.

 

9)      podjęcie uchwały w sprawie powołania Skarbnika Miasta Siemiatycze.

 

10) odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

 

11) wolne wnioski.

 

12)  zakończenie obrad.

 

Do punktu 3 – przyjęcie protokołu z XXVI  sesji Rady Miasta

 

Wiceprzewodniczący Rady poinformował radnych, że protokół z XXVI sesji Rady Miasta wyłożony jest  na stoliku protokolanta i jeżeli do końca obrad dzisiejszej sesji nie wpłyną do niego uwagi i poprawki to uzna się go za przyjęty.

 

Do punktu 4 – sprawozdanie Burmistrza Miasta z pracy między sesjami

 

Sprawozdanie z pracy między sesjami przedstawił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz. Sprawozdanie to stanowi Załącznik Nr 4  do niniejszego protokołu. Radni uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania nie wnieśli.

 

Do punktu 5 – interpelacje i zapytania radnych

 

Radni zgłosili podczas XXVII sesji następujące interpelacje:

 

- Radny Kosieradzki zabierając głos poruszył temat działki na Karpińcu, na której znajdował się młyn. Budynek młyna został rozebrany, ale pozostała tam piwnica i murowany budynek gospodarczy. To miejsce nie jest zabezpieczone, a często bawią się tam dzieci i spotyka się młodzież. Jeśli jest to działka Miasta to dobrze byłoby zabezpieczyć to miejsce, aby nie doszło tam do wypadku.

 

- Radna Milewska zabierając głos zapytała o folder hali widowisko – sportowej przy Gimnazjum Publicznym. „Z tego co nam wiadomo folder miał być w ciągu miesiąca. Jeśli folder jeszcze nie powstał, to może dobrze byłoby, aby znalazła się na nim również informacja o Orliku i skateparku?”

 

- Radny Korowicki zapytał Burmistrza, o to kiedy konkretnie rozpoczną się prace na ulicy Słowiczej?

 

-Radny Korowicki poruszył temat ścieżki rowerowej, informując, że dobrze byłoby ją poprowadzić za posiadłością Pana Malantowicza, gdyż jest tam piękny teren i są piękne widoki na zalew.

 

- Wiceprzewodniczący Rady przerwał wypowiedź radnemu Korowickiemu, sugerując że takie propozycje można będzie ująć w przyszłorocznym budżecie, do którego można jeszcze składać wnioski.

 

- Radny Korowicki poprosił aby mu nie przerywać.

 

- Wiceprzewodniczący Rady dodał, że w tym roku nie ma funduszy na ten cel i trzeba  to ująć w budżecie na przyszły rok.

 

- Radny Korowicki powiedział, że chce tylko poinformować czego oczekują mieszkańcy. Mieszkańcy Miasta chcieliby, aby tam powstała ścieżka rowerowa. Radny Korowicki dodał, że należałoby trochę dożwirować istniejącą tam ścieżkę, poobcinać gałęzie. Jest tam najpiękniejszy rejon naszego Miasta. Znajduje się tam również ścieżka edukacyjna.

 

- Radny Korowicki powiedział również, że na poprzedniej sesji zgłaszał pewne niedociągnięcia w mieście, które do tej pory nie zostały wykonane, a mianowicie: oświetlenie uliczne w mieście, nadal w wielu miejscach w mieście nie świecą lampy; nie zostały zabezpieczone przewody elektryczne na słupach oświetleniowych, zjeżdżając ulicą Słowiczyńską w kierunku Bacik, przed rzeką Mahomet, nadal wiszą tam kable; przy niektórych posesjach na ulicy Drohiczyńskiej i Kilińskiego są bardzo mocno zarośnięte chodniki. Radny dodał, że posesje, przy których jest taki nieporządek są niezamieszkałe. Radny Korowicki zapytał czy w takim przypadku miasto nie powinno tego uporządkować?

 

- Radny Korowicki poruszył temat dotacji na kanalizację, z której zrezygnowało Przedsiębiorstwo Komunalne. Radny powiedział, że Burmistrz obiecał sprawdzić kto zawinił tym niedociągnięciom. Pan Korowicki dodał, że chciałby dzisiaj usłyszeć czy znalazł się winny.

 

- Radny Korowicki zabierając głos, złożył formalny wniosek o powołanie Komisji Rewizyjnej w celu wyjaśnienia, kto jest winny utraty dotacji na żłobek?

 

- Wiceprzewodniczący Mudel zabierając głos powiedział, że na poprzedniej sesji radny Korowicki pytał o liczbę uczniów w naszych szkołach, z wyliczeń i z protokołu który jest do wglądu wynikało, że liczba uczniów zmniejszyła się o 82. Radny Mudel powiedział, że jego interpelacja brzmiała, ile w związku z tym jest mniej etatów nauczycielskich? Wiceprzewodniczący Rady powiedział, że otrzymał wyjaśnienia i zdziwił się, że są to zupełnie inne dane. Z odpowiedzi jaką otrzymał wynika, iż w bieżącym roku szkolnym naukę w szkołach rozpoczęło 64 uczniów mniej. A jeśli chodzi o nauczycieli to uczy o 3 nauczycieli mniej, a 5 nauczycielom zmniejszono wymiar czasu pracy. „Z tabeli jaką otrzymałem wynika, że:

 

1) w Szkole Podstawowej Nr 1 ubyło 1 nauczyciela,

 

2) w Gimnazjum Publicznym ubyło 1 nauczyciela, a 3 niepełne etaty przybyły,

 

3) w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi ubył 1 nauczyciel, a przybyły 2 niepełne etaty.

 

Z tego wynika, że ubyło tylko pół etatu. Jeżeli wziąć pod uwagę, że ubyło 82 uczniów (informacja z poprzedniej sesji) czyli jakby 3 klasy i tylko pół etatu.”  Wiceprzewodniczący zapytał, czy osoba przygotowująca te dokumenty jest osoba kompetentną, czy po prostu się pomyliła?

 

Do punktu 6 – Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Siemiatycze

 

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że z  projektem tej uchwały radni zapoznali się  dokładnie podczas odbytej Komisji. Wiceprzewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy  zgłaszają jeszcze jakieś pytania.

 

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli. Wiceprzewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie zmian w budżecie Miasta Siemiatycze, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 12 radnych biorących udział w obradach XXVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

 

/Uchwała Nr XXVI/132/12/ stanowi Załącznik Nr 5/

 

Do punktu 7 – Przedstawienie Planu rozwoju biblioteki na lata 2012 - 2014

 

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że z  Planem rozwoju biblioteki na lata 2012 – 2014 radni zapoznali się  dokładnie podczas odbytej Komisji. Wiceprzewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy  zgłaszają jeszcze jakieś pytania.

 

Radni uwag i pytań w tej sprawie nie wnieśli.

 

Do punktu 8 – Podjęcie uchwały w sprawie odwołania Skarbnika Miasta Siemiatycze

 

Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że ta sprawa była omawiana szeroko na formalnych spotkaniach wszystkich radnych i podczas odbytej Komisji. Wiceprzewodniczący zwrócił się z pytaniem do radnych, czy  zgłaszają jeszcze jakieś pytania.

 

- Radny Korowicki dodał, że na komisji nie była ta sprawa omawiana.

 

- Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że na wczorajszej komisji była wzmianka na temat tej uchwały. Wiceprzewodniczący dopytał, czy ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia na ten temat? Wiceprzewodniczący stwierdził, że uzasadnienie dotyczące odwołania Pani Skarbnik Danuty Jaszczołt nie powinno być dzisiaj czytane.

 

- Radny Korowicki stwierdził, że może mieszkańcy chcieliby zabrać glos w tej sprawie.

 

- Wiceprzewodniczący poinformował, że mieszkańcy mogą zabrać głos w „wolnych wnioskach”, jeśli uprzednio wpiszą się na odpowiednia listę.

 

Wiceprzewodniczący Rady poddał pod głosowanie potrzebę przeczytania uzasadnienia Burmistrza w sprawie odwołania z funkcji Skarbnika Miasta Siemiatycze Pani Danuty Jaszczołt. Na 12 radnych biorących udział w obradach XXVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za odczytaniem uzasadnienia głosował 1 radny, przeciw głosowało 6 radnych, wstrzymało się od głosu 5 radnych.

 

Większością głosów stwierdzono, że wniosek uzasadniający odwołanie Skarbnika Miasta Siemiatycze nie będzie czytany.

 

Wiceprzewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie odwołania Skarbnika Miasta Siemiatycze, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 12 radnych biorących udział w obradach XXVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 3 radnych było przeciwko, 1 radny wstrzymał się od głosu.

 

Uchwała została podjęta większością głosów.

 

/Uchwała Nr XXVI/133/12/ stanowi Załącznik Nr 6/

 

Wiceprzewodniczący Rady Pan Eugeniusz Mudel podziękował Pani Danucie Jaszczołt za współpracę. Powiedział, że miło się z Panią Danutą współpracowało. Wiceprzewodniczący Rady życzył też Pani Danucie Jaszczołt, aby na nowym stanowisku dobrze jej się ułożyło, a jak zaznaczył Wiceprzewodniczący Rady wiemy, że będzie Pani nadal pracowała w naszych jednostkach. Będziemy wspominać Panią bardzo dobrze.

 

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu Pani Danucie Jaszczołt.

 

- Pani Jaszczołt podziękowała panom radnym, którzy głosowali przeciw odwołaniu jej ze stanowiska. Pani Danuta powiedziała, że jej również pracowało się bardzo dobrze, że 20 lat pracowała na stanowisku Skarbnika Miasta Siemiatycze. Pani Jaszczołt dodała, że wypracowała sobie przez ten czas jakąś opinię. Przeżyła 4 kadencje Burmistrzów i cieszyła się ich zaufaniem. Pani Jaszczołt powiedziała, że Pan Burmistrz Siniakowicz nie ma do niej zaufania, więc musi odejść. Pani Jaszczołt życzyła zabranym owocnych obrad, aby budżet miał 20 – 30 % więcej wydatków na inwestycje ponieważ ciągle było ich za mało. Pani Jaszczołt dodała, że pewnie jest już za stara i za mało aktywna. Pani Danuta Jaszczołt podziękowała za współpracę i opuściła obrady.

 

Wiceprzewodniczący Rady o godzinie 13:30 zarządził 5 minutową przerwę.

 

Obrady wznowiono o 13:35.

 

Do punktu 9 – Podjęcie uchwały w sprawie powołania Skarbnika Miasta Siemiatycze

 

- Radny Korowicki zabierając głos, wystąpił z wnioskiem o przełożenie na kolejną sesję głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie powołania Skarbnika Miasta Siemiatycze. Radny Korowicki stwierdził, że radni nie znają Pani, która ma objąć stanowisko Skarbnika Miasta. Radny dodał, że to właśnie radni decydują o powołaniu, a ta Pani będzie pilnowała naszych pieniędzy. Radny Korowicki powiedział również, że decyzja o zmianie Skarbnika zapadła dużo wcześniej. Były plotki na ten temat i się sprawdziły.

 

- Wiceprzewodniczący Rady zapytał radnego Korowickiego czy ma jakieś wnioski?

 

- Radny Korowicki powiedział, że składa formalny wniosek o nie głosowanie nad uchwałą. Jak dodał został odwołany człowiek, matka dzieciom i rodziny całej. Radny Korowicki zwrócił się z pytaniem do wszystkich radnych czy mają sumienie? Dodał, że wstydzi się za radnych , którzy głosowali za odwołaniem Pani Skarbnik i za tych, którzy niby szlachetnie wstrzymali się od głosu.

 

- Wiceprzewodniczący Rady powiedział, że demokracja ma swoje prawa.

 

- Radny Korowicki poprosił aby przyjąć formalny wniosek o nie głosowanie nad uchwałą.

 

Wiceprzewodniczący Rady poinformował zebranych, że Pani która jest kandydatem na stanowisko Skarbnika Miasta jest dzisiaj obecna na sali. Wiceprzewodniczący poprosił, aby Pani Elżbieta Boguszewska przedstawiła się zebranym jeszcze przed głosowaniem.

 

W pierwszej kolejności Wiceprzewodniczący zaproponował przegłosowanie formalnego wniosku złożonego przez radnego Korowickiego.

 

- Głos zabrał radny Onieszczuk prosząc, aby radca prawny wypowiedział się w kwestii formalnej, jakie są konsekwencje prawne dla działalności Urzędu Miasta w momencie nie powołania Skarbnika Miasta? Czy Urząd Miasta może funkcjonować bez Skarbnika Miasta?

 

- Głos zabrał radca prawny Pan Michał Wierzbicki informując zebranych, że w porządku obrad został ujęty punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie powołania Skarbnika Miasta Siemiatycze i nie było do tego żadnych sprzeciwów. Każdy indywidualnie wyraża swoją wolę poprzez głosowanie za lub przeciw. Radca prawny powiedział też, że jeśli chodzi o funkcjonowanie Urzędu Miasta bez Skarbnika to na pewno będą problemy z przepływami finansowymi. Skarbnik Miasta jest jedyną osobą, która ma uprawnienia do kontrasygnaty, czyli dodatkowego podpisania dokumentu, potwierdzając jego ważność.

 

Wiceprzewodniczący Rady podziękował radcy prawnemu za wyjaśnienia.

 

Wiceprzewodniczący Rady w dalszej części poprosił Panią Elżbietę Boguszewską aby przedstawiła się Radzie Miasta i obecnym na XXVII sesji Rady Miasta i powiedziała coś o sobie.

 

- Głos zabrał Burmistrz dziękując radnym za obdarzenie go zaufaniem, gwarantując również że zmiana Pani Skarbnik będzie dobrym posunięciem. Burmistrz zwrócił się z wnioskiem do Wysokiej Rady o powołanie na stanowisko Skarbnika Miasta Siemiatycze Pani Elżbiety Boguszewskiej. Burmistrz powiedział, że Pani Elżbieta Boguszewska jest magistrem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, kierunek - finanse, specjalizacja – rachunkowość. Na doświadczenie zawodowe kandydatki składa się praca na stanowisku Starszej Księgowej w ZOZ Siemiatycze, następnie Głównej Księgowej w ZOL w Bacikach Średnich, od 2002 roku Pani Elżbieta pełniła funkcje Głównej Księgowej w ZOZ w Siemiatyczach. Pani Elżbieta Boguszewska ma bardzo dobry kontakt z pracownikami. Nastawiona jest na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Posiada bardzo dobrą znajomość polskiego rynku finansowego i bardzo dobrze obsługuje komputer. Pani Elżbieta ukończyła liczne szkolenia i kursy z zakresu księgowości.

 

Burmistrz dodał również, że odwołanie Pani Danuty Jaszczołt ze stanowiska Skarbnika Miasta nie musi być równoznaczne z odejściem z pracy w samorządzie. Jak powiedział Burmistrz temat ten był poruszany na oficjalnych spotkaniach radnych. Burmistrz zwrócił się do Wysokiej Rady o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 

Wiceprzewodniczący Rady podziękował Burmistrzowi za wyjaśnienia i poprosił Panią Elżbietę Boguszewską kandydatkę na Skarbnika Miasta o zabranie głosu.

 

- Pani Elżbieta Boguszewska zabierając głos stwierdziła, że Burmistrz powiedział już trochę na jej temat. Pani Elżbieta dodała, że ma 45 lat, 26 lat pracuje w służbach księgowości, z czego ostatnie 13 lat na stanowisku Głównego Księgowego, zatem posiada doświadczenie zawodowe. Pani Elżbieta powiedziała też, że chętnie odpowie na pytania. 

 

Wiceprzewodniczący Rady zarządził więc głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie powołania Pani Elżbiety Boguszewskiej na SkarbnikaMiasta Siemiatycze, zwrócił się do radnych z pytaniem, kto jest za podjęciem tej uchwały - na 12 radnych biorących udział w obradach XXVII sesji, w głosowaniu udział wzięło 12 radnych, za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, przeciw głosowało 4 radny. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

/Uchwała Nr XXVI/133/12/ stanowi Załącznik Nr 7/

 

Wiceprzewodniczący Rady pogratulował powołania nowej Pani Skarbnik. Powiedział też, że liczy na to że współpraca Pani Skarbnik z Radą Miasta i Burmistrzem, będzie się dobrze układała dla dobra Miasta i społeczności siemiatyckiej.

 

Do punktu 9 – Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone przez  radnych udzielił Burmistrz Miasta – Piotr Siniakowicz oraz Zastępca Burmistrza Miasta – Henryk Czmut.

 

- odnosząc się do interpelacji radnej Milewskiej w sprawie folderu hali widowiskowo – sportowej, Burmistrz odpowiedział, że bezpośrednio po poprzedniej sesji rozmawiał z dyrektorem MOSiR – Panem Mariuszem Pyzowskim oraz dyrektorem Gimnazjum Publicznego Nr 1 – Panem Januszem Łopuskim i ten folder miał powstać do końca miesiąca. Burmistrz obiecał, że porozmawia i dopyta czy mają jakieś opóźnienia. Burmistrz zobowiązał się również, do przyniesienia folderu na kolejną sesję.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie ścieżki rowerowej nad zalewem, Burmistrz odpowiedział, że można rozważyć dożwirowanie, ale duża ingerencja może spowodować, że to miejsce straci swój urok. Burmistrz powiedział,  że zgadza się z radnym Korowickim, że jest to najpiękniejszy rejon naszego Miasta, ale dlatego właśnie że jest dziki i naturalny. Przebiega tam też ścieżka krajoznawcza, która została utworzona w ubiegłym roku.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie oświetlenia ulicznego, Burmistrz poinformował, że obecnie trwają konserwacje lamp.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie niezabezpieczonych przewodów elektrycznych na słupach oświetleniowych, Burmistrz odpowiedział, że ta sprawa została zgłoszona do zakładu energetycznego i na to wygląda, że zakład energetyczny nie podjął żadnych działań. Burmistrz powiedział, że po raz kolejny sprawa zostanie zgłoszona do zakładu energetycznego.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie uporządkowania chodników przy niezamieszkałych posesjach przy ulicy Drohiczyńskiej i Kilińskiego, Burmistrz zaznaczył, że obie ulicę należą do powiatu i może tylko wystąpić z prośbą do powiatu o uporządkowanie tych miejsc.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie ustalenia winnego utraty  dotacji na żłobek, Burmistrz powiedział, że również zwrócił się do Komisji Rewizyjnej aby zajęła się tą sprawą. Burmistrz dodał również, że na dzień dzisiejszy żadne pieniądze z dotacji nie zostały zwrócone i ma nadzieję, że nie będą zwracane.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Mudla w sprawie różnicy w ilości uczniów uczęszczających do szkół w bieżącym roku, Burmistrz powiedział, że dane, które przedstawił na poprzedniej sesji były z czerwca, czyli dane prognozujące, natomiast kolejne dane były z miesiąca września, czyli faktyczne informacje na temat uczniów, którzy rozpoczęli naukę w bieżącym roku szkolnym, stąd te rozbieżności. A jeśli chodzi o nauczycieli pracujących w szkołach to zastanawialiśmy się, jaką przybrać metodę do liczenia etatów, ponieważ można liczyć wszystkich nauczycieli łącznie z tymi, którzy przebywają na urlopach zdrowotnych bądź pominąć tych na urlopach zdrowotnych. A jeśli chodzi o niepełne etaty, to można liczyć osoby bądź etaty, gdzie na 1 etat może wchodzić np. 4 nauczycieli. Stąd te wszystkie rozbieżności.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Kosieradzkiego w sprawie rozbiórki budynku na Karpińcu, Zastępca Burmistrza powiedział, że budynek ten będzie rozbierany równolegle z budynkiem przy ulicy Głowackiego. Rozbiórka zostanie wykonana do końca października, najpóźniej w pierwszej dekadzie listopada.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie rozpoczęcia pracy na ulicy Słowiczej, Zastępca Burmistrza powiedział, że obecnie trwają procedury prawne w tym zakresie. Jeśli nie będzie żadnych problemów to droga ta zostanie wykonana w listopadzie, łącznie z dożwirowaniem fragmentów najbardziej odbiegających od standardów przejezdności pomiędzy ulicą Słowiczą a mostkiem na terenie gminy Siemiatycze.

 

- odnosząc się do interpelacji radnego Korowickiego w sprawie dotacji na kanalizację, z której zrezygnowało Przedsiębiorstwo Komunalne, Burmistrz powiedział, że zostało wysłane zapytanie do firmy, która sporządzała tę dokumentację. Zapytanie zostało wysłane już po raz drugi, a odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Burmistrz poinformował, że obecnie przeprowadzana jest analiza przez niezależnego eksperta. Osoba niezależna będzie wszystko sprawdzała i wyda opinię na temat kto zawinił, tak jest najbardziej sprawiedliwie, dodał Burmistrz.

 

Do punktu 10 – Wolne wnioski.

 

W wolnych wnioskach głos zabrali:

 

- Radny Berski zapytał, czy prawidłowe jest przerywanie wypowiedzi radnym przez prowadzącego sesję Wiceprzewodniczącego Rady. Jak zasugerował radny Berski jest to kolejna sesja , na której dochodzi do sytuacji odbierania głosu. Radny Berski zapytał też Panią Sekretarz, czy radni mogą zadawać pytania zaproszonym gościom?

 

 Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu panu Janowi Koczot, który skierował pytania do Burmistrza.

 

- Pan Koczot poprosił, Burmistrza aby podał podstawę prawną informacji, jaką uzyskał w Starostwie Powiatowym w wydziale komunikacji na temat możliwości korespondencyjnego załatwienia rejestracji samochodu. Pan Koczot dodał, że uiścił opłatę skarbową i zakupił znak dla osób niepełnosprawnych.

 

Kolejne sprawa dotyczyła dofinansowania wózka dla osób niepełnosprawnych. Pan Koczot powiedział, że został poinformowany przez Burmistrza, że aby otrzymać dofinansowanie na zakup wózka, nie jest potrzebny meldunek stały. „Taką informację podobno Pan uzyskał od pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.” Pan Koczot poprosił o nazwisko pracownika PCPR, który udziela takich informacji i podstawę prawną tej informacji. Pan Koczot powiedział również, że z informacji jakie on uzyskał w PCPR w Siemiatyczach wynika zupełnie coś innego. Jego dokumenty o dofinansowanie na wózek nie zostały przyjęte, ponieważ nie posiada on stałego meldunku. Pan Koczot dodał, że w niedługim czasie upłynie termin ważności jego zleceń lekarskich i kolejną barierą będzie ponowne ich załatwienie.

 

Pan Koczot zapytał Burmistrza dlaczego w odpowiedziach na jego pisma, Burmistrz nie podaje klauzuli, umożliwiającej odwołanie się od decyzji. Każdemu obywatelowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji, w tym przypadku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

Pan Koczot zapytał Burmistrza, kiedy otrzyma meldunek stały? Pan Koczot powiedział, że w przerwie rozmawiał z Burmistrzem i uzyskał informację, że sprawa meldunku jest już załatwiona, ale prosi mimo wszystko o publiczne ustosunkowanie się do tego.

 

Kolejną sprawą jaką poruszył Pan Koczot, było złe potraktowanie petenta. Jak stwierdził Pan Koczot, Burmistrz umówił się na spotkanie z jego opiekunką, panią Jolantą Pużuk. Czekała ona pod gabinetem Burmistrza około godziny i nie została przyjęta, on natomiast w tym czasie czekał pod budynkiem Urzędu Miasta, ponieważ budynek nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. „Była to bardzo nieprzyjemna sytuacja, ponieważ ludzie oglądali się za mną, wyglądało to jakbym żebrał”.

 

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu Burmistrzowi.

 

- Burmistrz powiedział, że poinformuje zebranych o co tutaj chodzi. Pan Koczot złożył wniosek o stały meldunek. Pierwsza decyzja jaką otrzymał była odmowna.” Następnie pani Pużuk przyszła do mnie i wyjaśniła całą sytuację, a mianowicie, że do zarejestrowania samochodu potrzebny jest meldunek stały. Meldunek stały również jest potrzebny  aby złożyć wniosek o dotację na wózek do PCPR. Te argumenty do mnie przemówiły. W międzyczasie dowiadywałem się czy jest możliwość zarejestrowania samochodu i otrzymania dotacji na wózek bez stałego meldunku. Otrzymałem informacje, że jest możliwość zarejestrowania korespondencyjnie samochodu, ale jest to bardzo skomplikowane i wymaga pełnomocnictwa. Otrzymałem też informację, że nie ma możliwości zarejestrowania samochodu czy ubiegania się o dotację na wózek bez stałego meldunku. Tak jak Pan wspomniał, w czasie przerwy rozmawialiśmy i poinformowałem Pana, że otrzyma Pan meldunek stały. A jeśli chodzi o to, że nie spotkałem się z Pana opiekunką, to tylko mogę przeprosić. Jeżeli jestem na jakimś spotkaniu i poruszane są ważne sprawy to nie mogę przerywać spotkania. Z reguły nie zdarza się, żebym kogoś nie przyjął. Ale jeżeli taka sytuacja miała miejsce to jest mi bardzo przykro. Jest jeszcze bardzo ważna rzecz jaką Pan poruszył, a mianowicie że urząd miasta nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W ciągu miesiąca będziemy mieli schodołaz dla osób niepełnosprawnych. Osoby mające problem z poruszaniem się i będące na wózkach będą mogły wjechać na półpiętro i tam będą obsłużone przez urzędnika.”

 

- Głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady, stwierdzając, że z tego co się orientuje to wniosek o dofinansowanie zakupu wózka powinien być złożony do końca września, więc należałoby natychmiast podjąć działanie.

 

- Głos zabrała pani Jolanta Pużuk, informując, iż  pan Koczot jest osoba bardzo schorowaną. W tej chwili gabarytowo nie pasuje już do wózka, który posiada. Skrzywienie kręgosłupa nadal postępuje. Życie spędza w pozycji siedzącej. Pani Pużuk powiedziała, że wzięła pod opiekę swojego przyjaciela, chcąc mu stworzyć normalny dom, normalne życie i chce być w porządku wobec niego i teZ wobec siebie. Pani Pużuk poprosiła o jakąkolwiek pomoc.

 

            Wiceprzewodniczący Rady zabierając głos powiedział, że został właśnie poinformowany o tym, że sprawa zostanie jutro załatwiona.

 

Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu panu Boratyńskiemu, który zabrał głos w sprawie załatwienia jego sprawy przez Radę i Burmistrza. Pan Boratyński przedstawił swoje stanowisko, nadmieniając, że sprawa jest już wszystkim znana i że przychodzi tu już piaty raz. Zapytał też czy ma przychodzić na każdą sesję aby załatwić swoją sprawę. Pan Boratyński powiedział, że chodzi o zaspokojenie jego potrzeb socjalnych. Jest na to ustawa, która mówi, że pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Pan Boratyński zwrócił się do prawnika, aby zinterpretował artykuł ustawy, bo nikt tego nie chce respektować. Pan Boratyński poinformował również zebranych, iż udostępnił list otwarty do Premiera, który opisuje jego sytuację.

 

Pan Boratyński powiedział też, że na poprzedniej sesji Burmistrz zobowiązał się do pomocy w  załatwieniu sprawy. Okazało się, że są przeszkody uniemożliwiające zaspokojenie jego potrzeb. Po tej interwencji zmniejszono mu zasiłek. Pan Boratyński zapytał Wysoką Radę, czy mając takie uprawnienia, zabezpieczy mu gwarantowane konstytucją prawo?

 

- Głos zabrał Burmistrz, odpowiadając na pytanie Pana Boratyńskiego, powiedział że na ostatniej radzie obiecał pomoc w załatwieniu sprawy. „Prosił pan o pomóc w napisaniu wniosku do Stanów Zjednoczonych o alimenty. Podczas rozmowy ustaliliśmy, że pójdzie Pan do lekarza w celu zbadania i ustalenia grupy inwalidzkiej. Chciałbym wiedzieć czy był pan u lekarza?”

 

- Pan Boratyński odpowiedział, że nie był u lekarza, ponieważ pani Kierownik MOPS nie wyznaczyła do jakiego lekarza ma się zgłosić.

 

- Burmistrz powiedział, że miał pan Boratyński zgłosić się do lekarza rodzinnego.

 

- Pan Boratyński powiedział, ze nie mógł pójść do lekarza, ponieważ nie jest ubezpieczony.

 

- Burmistrz powiedział, że  z informacji jaką uzyskał od pani Kierownik MOPS dowiedział się, że Pan Boratyński otrzymał dodatkowe środki na utrzymanie. „Na Pana działce stoi samochód ciężarowy i pani kierownik proponowała, aby pan pobierał jakąś opłatę z tego tytułu. Pan odpowiedział, że absolutnie nie chce. Pan nie chce sobie pomóc, więc nie ma sensu byśmy na siłę panu pomagali.”

 

- Pan Boratyński powiedział, że Skarb Państwa jest mu winien 50 tys. zł miesięcznie i 290 % średniej krajowej wyznaczanej przez GUS. Ale tych pieniędzy nie otrzymuje. A skoro w decyzji MOPS napisane jest, że jest uznany za osobę potrzebującą, to prosi aby nie pisać, że nie ma środków. Pan Boratyński dodał, że nie chce tych środków, chce tylko aby pani Kierownik MOPS w jego imieniu złożyła pozew o alimenty.  Pan Boratyński powiedział, że wystąpił z wnioskiem do pani kierownik o pomoc w egzekwowaniu alimentów. Było też postanowienie sądowe, którego nie respektowała pani kierownik

 

- Wiceprzewodniczący Rady poinformował pana Boratyńskiego, że rada nie jest władna w tych sprawach.

 

- Pan Boratyński odpowiedział, że jest władna, ponieważ w swoim statucie  ma przestrzeganie prawa i interwencji w razie jego nie przestrzegania.

 

- Wiceprzewodniczący Rady powiedział, że Rada przeznacza pewne środki na pomoc społeczną, ale nie dysponuje tymi środkami.

 

- głos zabrała Kierownik MOPS – Pani Ewa Romaniuk, stwierdziła, że „Pan Boratyński jest trudnym petentem. Nie chce się zarejestrować w Urzędzie Pracy, nie chce się leczyć, nie chce z nami współpracować. Cały czas słyszę zarzuty, że powinnam zaprzeczyć wyrokowi Sądu Najwyższego. Te zarzuty nie mają najmniejszego sensu”. Kierownik MOPS poinformowała zebranych, iż pan Boratyński otrzymuje bardzo dużą pomoc, kupowany jest opał na zimę , otrzymuje co miesiąc zasiłki. „Proponowaliśmy też dożywianie w stołówce, ale Pan Boratyński nie chce z tego korzystać. Tak dużej pomocy nie ma nikt. Pan Boratyński posiada również majątek, który mógłby spieniężyć w celu zaspokojenia swoich potrzeb. W żadnej ustawie nie jest napisane, że gmina ma zaspokoić wszystkie potrzeby, gmina ma jedynie wskazać drogę i pomóc wykorzystać możliwości jakie Pan ma. Pan Boratyński twierdzi, że żaden lekarz go nie wyleczy, a wszyscy prawnicy to kłamcy”. Pani Kierownik MOPS powiedziała, że chce pomóc panu Boratyńskiemu, ale on nie chce tej pomocy.

 

Wiceprzewodniczący Rady podziękował Pani Kierownik MOPS za wyjaśnienia.

 

- Pan Boratyński dodał, że od listopada ubiegłego roku czeka na odpowiedź, a słyszy tylko zarzuty, że nic nie robi, że nie chce pracować.

 

- Pani Kierownik MOPS zapytała Pana Boratyńskiego, o to co on robi?

 

- Pan Boratyński zapytał Panią kierownik, dlaczego nie chce wnieść pozwu do sądu?

 

- Pani Kierownik MOPS odpowiedziała, że wniesie pozew kiedy będzie miała jakieś podstawy do tego.

 

- Pan Boratyński zapytał, czy dwa wyroki sądowe nie są wystarczającą podstawą?

 

- Głos zabrała Pani Jolanta Pużuk, informując zebranych, że przez wiele lat korzystała z pomocy społecznej. Jest matką trójki dzieci, nie ma rodziców i nigdy nie miała takiej pomocy jaką ma Pan Boratyński. Pani Pużuk powiedziała, że Pan Boratyński powinien iść do pracy.

 

            Wiceprzewodniczący Rady udzielił głosu Pani Elżbiecie Rakszawa – Sekretarz Miasta, która udzieliła odpowiedzi radnemu Berskiemu w sprawie interpelacji i zapytań radnych. Pani Sekretarz powiedziała, że tę prawę reguluje Statut Miasta, są to § od 40 do 42. W Statucie natomiast, nie ma nic o wolnych wnioskach. Statut reguluje to w ten sposób, że interpelacje i zapytania składa się do Burmistrza. Statut mówi, że zapytania składa się w sprawach mniej złożonych. Pani Sekretarz powiedziała, że Burmistrz może upoważnić obecnego na sali, pracownika samorządowego do udzielenia odpowiedzi.

 

- Radny Berski powiedział, że chodzi mu o zadawanie pytań w punkcie „wolne wnioski” prezesom, dyrektorom różnych firm,  których zaprasza się na sesję.

 

- Pani Rakszawa odpowiedziała, że w Statucie nie ma nic na ten temat.

 

- Radny Berski stwierdził, że w takim razie można takie pytania zadawać.

 

- Wiceprzewodniczący Rady poprosił radcę prawnego o wyjaśnienie tego problemu.

 

- Głos zabrał radca prawny- Pan Michał Wierzbicki, informując, że Przewodniczący Rady prowadzi obrady i „rządzi”. Jeśli czegoś nie reguluje Statut, decyduje osoba prowadząca obrady.

 

Do punktu 10 – zakończenie obrad.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad XXVII sesji Rady Miasta w dniu 29 sierpnia 2012 r. Wiceprzewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 14:15.

 

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała                                                          Wiceprzewodniczący Rady Miasta

 

Monika Mazur                                                         Eugeniusz Mudel

 

 

 

Sprawozdanie Burmistrza złożone na sesji Rady Miasta w dniu 26 września 2012 r.

 

 

 

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado!

 

            Krótki termin jaki upłynął od ostatniej sesji Rady powoduje, że dzisiejsze sprawozdanie będzie dość krótkie. Mam jednak nadzieję, że zawarte nim informacje okażą się dla Państwa interesujące.

 

            Na początku września ruszyła budowa kompleksu sportowego „Moje Boisko Orlik 2012”. Roboty rozpoczęto ze znacznym opóźnieniem. Biorąc pod uwagę zakres robót do zrealizowania oraz przedstawiony harmonogram finansowo-rzeczowy jest mało prawdopodobne, że inwestycja zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie.

 

            Zostały zakończone i odebrane roboty związane z remontem Przedszkola Nr 1. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 510 086 zł. Wydatki poniesione w bieżącym roku to  118 980 zł  Ocenę uzyskanego rezultatu pozostawiam Państwu. Z informacji uzyskanej od Pani Dyrektor wynika, że wykonane roboty pozwoliły wyeliminować wiele mankamentów związanych z użytkowaniem budynku.

 

            Zakończona została  budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu „Podleśne”. Obecnie trwa odbudowa nawierzchni ulic wraz z  wymianą krawężników. Termin zakończenia inwestycji zgodnie z umową upływa 30 listopada. Według zapowiedzi Wykonawcy roboty zostaną wykonane i przekazane do użytkowania przez upływem tego terminu.   Korzystając z prowadzenia prac drogowych w tej części Miasta, zlecane są bieżące remonty i modernizacje kanalizacji deszczowej. We wrześniu wykonano remont kanalizacji deszczowej o długości 35 mb. ul. Lipowej wraz z remontem 7 wpustów ulicznych w ulicach Akacjowej, Sosnowej, i Świerkowej na wartość 17 508 zł.

 

            Budowa kanalizacji sanitarnej realizowana jest również w innych rejonach miasta. Na osiedlu „Nad zalewem” w ulicy Sportowej, Słowackiego, Prusa i Asnyka oraz na osiedlu Ciechanowieckie. Wodociąg rozbiorczy w ulicy Nadrzecznej został już pobudowany i jest zgłoszony do odbioru.

 

            W zakresie bieżącego utrzymania dróg, w ramach remontów cząstkowych, wykonano remont ulic Targowej, Księdza Ściegiennego oraz Wysokiej przy ciągu handlowym do granicy działki miejskiej, na łączną wartość 121 027 zł.

 

            Przedsiębiorstwu Drogowo Mostowemu zlecono remont 333 mb chodników: na ul. Sosnowej ( odcinek od ul. Kasztanowej do Akacjowej) oraz na ulicy Leśnej ( odcinek od ul. Górnej do Kasztanowej). Termin wykonania prac ustalono do 30 października. Ich koszt wyniesie 68 696 zł.

 

            W ramach realizacji zaplanowanych zadań inwestycyjnych rozstrzygnięty został przetarg na budowę 137 metrowego odcinka ul. Sosnowej. Nawierzchnia zostanie ułożona z kostki brukowej. Wykonawcą jest Firma „Dimex”. Koszt zadania wyniesie 72 870 zł.

 

            Trwają też prace przygotowawcze do budowy parkingu przy Szkole Podstawowej Nr 1, między ulicami Ogrodową a Drohiczyńską oraz budynkiem starej szkoły.

 

            Wkrótce rozpocznie się, oczekiwana przez wielu mieszkańców, budowa ulicy Cichorskiego-Zameczka - odcinka między ulicami Bartosza Głowackiego i Powstania Styczniowego. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Instalacyjno Budowlane „Bielbud” sp z o.o. z Bielska Podlaskiego z ofertą 121 640 zł. Budowa ma zostać zakończona do 30 listopada br.

 

            Wykonany został projekt na rozbudowę linii oświetleniowej przy ulicy Armii Krajowej w kierunku Zakładu PRONAR. Jeszcze w tym tygodniu zostanie złożony wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę. Biorąc pod uwagę położenie Zakładu projektowana trasa budowy oświetlenia ulicznego została zakończona na wysokości nieruchomości Rejonowego Związku Spółek Wodnych. Pozostały odcinek drogi dojazdowej położony jest poza granicami administracyjnymi Miasta.

 

            Uzyskano pozwolenia na budowę linii oświetleniowej w rejonie ulicy Żwirki i Wigury na odcinku od ulicy Żwirki i Wigury do osiedla Tarasy. Po zapoznaniu się kosztorysem inwestorskim wystąpiono do potencjalnych wykonawców z zaproszeniem do złożenia oferty na wykonanie przedmiotowego odcinka. Termin składania ofert upływa 28 września.

 

            W trakcie przygotowania jest wniosek na pozyskanie środków  z „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” na budowę kanalizacji deszczowej i przebudowę nawierzchni w ulicy Żeromskiego i A. Jabłonowskiej. Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe miasta przebudowa wspomnianych ulic została podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności wzięliśmy pod uwagę przebudowę ulicy Żeromskiego od strony 11 Listopada oraz A. Jabłonowskiej do ulicy Annopolskiej. Włączenie do programu części ulicy A. Jabłonowskiej związane jest z przyjętymi rozwiązaniami technicznymi odprowadzenia wód opadowych z kanalizacji deszczowej.

 

            Ogłoszony został przetarg na budowę Skateparku z terminem realizacji inwestycji do 15 grudnia br. Termin otwarcia ofert ustalono na 1 października.

 

            W ostatnim okresie spadło zainteresowanie nabywaniem przez najemców, komunalnych lokali mieszkalnych. Sprzedany został jeden lokal przy ul. Pałacowej 7 z zastosowaniem 80% bonifikaty oraz toczy się jedno postępowanie w sprawie sprzedaży kolejnego lokalu.

 

            Toczy się również postępowanie administracyjne w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej przy ul. Grodzieńskiej. Opłata z tytułu przekształcenia jest różnicą wartości prawa własności i prawa użytkowania wieczystego, ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego. W związku z brakiem w naszym mieście stosownej uchwały Rady, obecnie nie stosuje się bonifikat od wyżej wymienionej opłaty.

 

            Od 6 września przeprowadzana jest w Urzędzie Miasta kontrola NIK w zakresie realizacji i wykorzystania przez samorządy dochodów z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Odbyła się również druga kontrola NIK - w zakresie realizacji przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. O wynikach obu kontroli poinformuję Wysoką Radę po otrzymaniu wystąpienia pokontrolnego.

 

            6 września upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Ogółem wpłynęło 90 wniosków. Miasto złożyło zapotrzebowanie na wypłaty w ramach tego programu, w wysokości 21 469 zł. Dotychczas otrzymaliśmy kwotę  11 965 zł.  Środki te zostały przekazane szkołom. Oczekujemy na II transzę po otrzymaniu której nastąpią kolejne wypłaty.

 

            Wypłacone zostały jednorazowe zasiłki losowe na cele edukacyjne przyznane 12 uczniom z rodzin dotkniętych nawałnicą która miała miejsce 29 lipca br. Zasiłki zostały przyznane tym rodzinom, które wcześniej otrzymały zasiłki celowe w związku ze stratami w gospodarstwach domowych.

 

            Zakończone zostało przyjmowanie wniosków o przyznanie stypendiów szkolnych oraz stypendium im. Jana Pawła II. Na stypendia szkolne złożono 155 wniosków oraz 8 na stypendium im. Jana Pawła II. Obecnie rozpocznie się procedura analizy wniosków.

 

            Od początku bieżącego roku funkcjonuje w naszym mieście Żłobek Miejski. Ostatnio pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu państwa części kosztów funkcjonowania tej jednostki. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w wysokości 138 500 zł.

 

            1 września podczas dyskoteki na zakończenie lata organizowanej przez Siemiatycki Ośrodek Kultury przy współpracy z członkami Stowarzyszenia Abstynentów IGNIS zostały rozpropagowane broszury profilaktyczne. Zawierały one informacje dotyczące uzależnień, grupy abstynenckiej oraz placówek pomocowych znajdujących się na terenie miasta. Podjęte działanie miało na celu podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.

 

            Rozpoczęła się druga edycja kampanii "Narkotyki? Na co mi to" tym razem przebiegająca pod hasłem "Odleć z nami, nie z narkotykami". W ramach akcji zorganizowano ogólnopolski konkurs dla młodzieży, który rozpropagowano w siemiatyckich szkołach oraz na stronie Urzędu Miasta. Tegoroczna akcja zwraca szczególną uwagę na kształtowanie własnej osobowości, rozwój zainteresowań i aktywność, która pozwala oddać się swojej pasji.

 

            W dniach 6-7 września 2012 r. uczestnicy projektu „Akademia Superbabci i Superdziadka w Siemiatyczach” wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. W czasie wyjazdu uczestnicy wzięli udział w spotkaniu w Szkole Superbabci w Lublinie oraz zwiedzali Lublin i  Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 

            Na zakończenie chciałbym poinformować Wysoką Radę o stanie zaawansowania prac nad wprowadzeniem w naszym mieście nowego systemu gospodarki odpadami. Przypomnę, że nowe zasady mają zacząć obowiązywać od połowy 2013 r. W chwili obecnej są opracowywane projekty uchwał które rada ma uchwalić obowiązkowo do końca roku: tj nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście spójny z wojewódzkim planem gospodarki odpadami, wybór metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami, ustalenie terminu i częstotliwości wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami, wzór deklaracji, oraz sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów. Trwają rozmowy z gminami powiatu siemiatyckiego o wspólnym ogłoszeniu przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Ponieważ temat gospodarki odpadami jest obszernym zagadnieniem a przyjęte przez Radę rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców być może przez wiele lat, przed skierowaniem do Rady konkretnych projektów uchwał w październiku przedstawimy Państwu główne założenia systemu.

 

Dziękuję za uwagę

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Monika Mazur

Data wytworzenia: 2012-10-25

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-06

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-06