Uchwała Nr XXV/158/05 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 2005-03-30

Data wydania 2005-03-30
Numer XXV/158/05
w sprawie w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Siemiatycze

UCHWAŁA NR XXV/158/05
RADY MIASTA SIEMIATYCZE
z dnia 30 marca 2005 r.
w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Siemiatycze.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz.717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203) oraz art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703, Nr 281, poz. 2781) uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Siemiatycze w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Siemiatycze.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z mocą od 1 stycznia 2005 r.

Przewodniczący Rady Miasta
Zdzisław Warpechowski


Załącznik
do Uchwały Nr XXV/158/05
Rady Miasta Siemiatycze
z dnia 30 marca 2005 r.

REGULAMIN

UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE MIASTA SIEMIATYCZE

ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Regulamin określa szczegółowe zasady i tryby przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Siemiatycze.

2. Pomoc materialna przysługuje:

1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, do czasu ukończenia kształcenia , nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
3) uczniom szkół niepublicznych, nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
4) słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów jezyków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

3. Przepisów regulaminu nie stosuje się do studentów.

§ 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

1) regulaminie – rozumie się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Siemiatycze;
2) uczniu – należy rozumieć osoby realizujące obowiązek szkolny w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej, słuchaczy kolegiów nauczycielskich, kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych i wychowanków ośrodków dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim oraz upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami;
3) ustawie o pomocy społecznej – dotyczy to ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.);
4) ustawie o świadczeniach rodzinnych – dotyczy to ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.Nr 228, poz. 2255 z późn.. zm.);
5) zasiłku rodzinnym – należy rozumieć aktualną kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

§ 3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielona uczniowi jako stypendium szkolne lub jako zasiłek szkolny.


ROZDZIAŁ II
Kryteria przyznawania stypendium szkolnego

§ 4. 1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

2. Miernikiem trudnej sytuacji materialnej jest miesięczny dochód na osobę w rodzinie, który nie przekracza kwoty wymienionej w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej.

3. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych chyba, że suma tych świadczeń nie przekracza dwudziestokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów osiemnastokrotności kwoty zasiłku rodzinnego.

4. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.

5. Stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym , że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty zasiłku rodzinnego i osiemnastokrotności kwoty zasiłku rodzinnego w przypadku słuchaczy kolegiów.


ROZDZIAŁ III
Wysokość stypendium szkolnego

§ 5. 1. O wysokości przyznanego stypendium decyduje sytuacja materialna ucznia i jego rodziny oraz możliwości finansowe gminy.

2. Wysokość stypendium szkolnego odnosi się do wysokości zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

3. Wysokość miesięczna stypendium wynosi:

1) do 200% kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie do 25% kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej;
2) do 150% kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie do 50% kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej;
3) do 100% kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie do 85% kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej;
4) 80% kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie do 100% kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej.


ROZDZIAŁ IV
Formy stypendium szkolnego

§ 6. 1. Stypendium szkolne może być udzialane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w szczególności udziału w wyrównawczych zajęciach edukacyjnych i innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę jak wyjścia, wyjazdy do teatru, na wycieczki szkolne, zielone szkoły, itp;

2) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności nauki jęzków obcych, zajęć muzycznych, komputerowych, sportowych i innych;

3) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup lub dofinansowanie zakupu:

a) podręczników, lektur, encyklopedii, słowników, itp.,
b) przyborów i pomocy szkolnych, plecaków,
c) stroju i obuwia sportowego,
d) stroju i obuwia wymaganego przez szkołę tańca,
e) instrumentu muzycznego w przypadku nauki w szkole muzycznej,
f) innych, niezbędnych w cyklu edukacji.

4) w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania:

a) zakup lub dofinansowanie do zakupu biletu miesięcznego,
b) dofinansowanie wyżywienia w stołówce szkolnej lub stołówce prowadzonej przez inny podmiot,
c) dofinansowanie do kosztów zamieszkania w internacie, bursie lub na stancji.

5) w wyjątkowych przypadkach świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach zawartych w pkt. 1-4 nie jest możliwe.

2. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.


ROZDZIAŁ V
Tryb i sposób udzielania oraz rozliczania stypendium szkolnego

§ 7. 1. Stypendium szkolne może być przyznane na wniosek:

1) rodziców lub opiekunów prawnych;
2) pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka;
3) odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka.

2. Stypendium szkolne może być również przyznawane z urzędu.

3. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września, a w przypadku słuchaczy kolegiów do dnia 15 października danego roku szkolnego według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu.

4. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu.

5. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów.

6. Wniosek pozostaje bez rozpatrzenia w przypadku gdy:

1) został złożony po ustalonym terminie;
2) nie zawiera kompletu dokumentów i mimo wezwania w termienie 7 dni nie uzupełniono jego braków;
3) wniosek lub załączniki do wniosku są nieprawidłowo wypełnione, jeżeli mimo wezwania w terminie 7 dni nie uzupełniono braków.

§ 8. 1.Stypendium może być wstrzymane lub cofnięte, jeżeli ustały przyczyny stanowiące podstawę przyznania stypendium.

2. W przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę do przyznania stypendium, obowiązek niezwłocznego powiadomienia organu przyznającego stypendium spoczywa na rodzicach i dyrektorze szkoły, gdy ten poweźmie taką informację.

3. Należność z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlega zwrotowi i ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

4. Burmistrz Miasta wydaje w tej sprawie decyzję administracyjną.

5. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od żądania zwrotu wydatków w ramach udzielonego stypendium.

§ 9. Stypendia będą przekazywane w następujący sposób:

1) w formie rzeczowej – opłacane bezpośrednio przez Urząd Miasta;
2) w formie częściowej lub całkowitej refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na podstawie przedłożonych przez niego oryginałów faktur lub rachunków;
3) w formie przelewu na rachunek bankowy instytucji prowadzącej zajęcia edukacyjne.


ROZDZIAŁ VI
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

§ 10. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

3. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie:

1) świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym;
2) w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.

4. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

§ 11. 1. O wysokości zasiłku szkolnego decyduje Burmistrz Miasta Siemiatycze na podstawie złożonego wniosku, kierując się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego.

2. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego.


ROZDZIAŁ VII
Postanowienia końcowe

§ 12. W sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym Burmistrz Miasta wydaje decyzję administracyjną.

§ 13. Od decyzji Burmistrza Miasta w sprawie przyznania lub odmowy przyznania pomocy o charakterze socjalnym przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Burmistrza Miasta w termienie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

§ 14. Udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy.

§ 15. 1. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.

2. Na zasiłki szkolne nie może być przyznane więcej niż 5% dotacji celowej.

§ 16. O wysokości i ilości przyznanych stypendiów decydują możliwości finansowe gminy.


Załącznik
do regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym
dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Siemiatycze

WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO

1. Dane osobowe ucznia

wisko  
Imiona    
Imię ojca  
Imię matki  
PESEL ucznia                      
Data i miejsce urodzenia    

2. Informacja o szkole

Nazwa szkoły  
Typ szkoły  
Ulica   Miejscowość  
Kod pocztowy Województwo  
W roku szkolnym 20..... /20..... jest uczniem klasy  

3. Adres stałego zameldowania

Ulica Miejscowość
Kod pocztowy Województwo

4. Adres zamieszkania

Ulica Miejscowość
Kod pocztowy Województwo

5. W rodzinie ucznia występuje: *

1) trudna sytuacja materialna, wynikajaca z niskich dochodów na osobę w rodzinie;

2) bezrobocie;

3) niepełnosprawność;

4) ciężka lub długotrwała choroba;

5) wielodzietność;

6) brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych;

7) alkoholizm lub narkomania;

8) niepełna rodzina.

6. Wnioskuję o następujące formy stypendium szkolnego (inne niż pieniężne): *

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w szczególności udziału w wyrównawczych zajęciach edukacyjnych i innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę jak wyjścia/wyjazdy do teatru, na wycieczki szkolne, zielone szkoły itp.;

2) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności nauki języków obcych, zajęć muzycznych, komputerowych, sportowych i innych ( wymienić jakich: ……………………………….)

3) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup lub dofinansowanie zakupu:

a) podręczników, lektur, encyklopedii, słowników,
b) przyborów i pomocy szkolnych, plecaków,
c) stroju i obuwia sportowego,
d) stroju i obuwia wymaganego przez szkołę tańca,
e) instrumentu muzycznego w przypadku nauki w szkole muzycznej,
f) innych (wymienić jakich …………… …………… …………… …………… ………… …………… …………… …………… …………… ………… …………… ………….),

4) w przypadku szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania:

a) zakup lub dofinansowanie do zakupu biletu miesięcznego,
b) dofinansowanie wyżywienia w stołówce szkolnej lub stołówce prowadzonej przez inny podmiot,
c) dofinansowanie do kosztów zamieszkania w internacie, bursie lub na stancji,
d) innych (wymienić jakich .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... .......... ..........).

7. Proponuję następujący sposób rozliczenia: *

1) w formie rzeczowej – opłacane bezpośrednio przez Urząd Miasta Siemiatycze;
2) w formie częściowej lub całkowitej refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na podstawie przedłożonych przez niego oryginałów faktur lub rachunków;
3) w formie przelewu na rachunek bankowy instytucji prowadzącej zajęcia edukacyjne.

8. Oświadczam, *

1) że nie otrzymuję innego stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych;
2) że otrzymuję inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych

w wysokości ………………….. na okres ………………………….

9. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie dla potrzeb programu pomocy materialnej.

…………………………………. …………………………………
miejscowość, data podpis ucznia pełnoletniego albo rodzica lub opiekuna prawnego ucznia niepełnoletniego

10. Opinia dyrektora szkoły/kolegium/ośrodka

…………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… …………… 

…………………………………. …………………………………
miejscowość, data pieczątka i podpis



Oświadczenie o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia

11. Dane dotyczące gospodarstwa domowego

Oświadczam, że moja rodzina składa się z niżej wymienionych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym:

Lp. Imię i nazwisko Data urodzenia Stopień pokrewieństwa
1.      
2.      
3.      
4.      
5.      
6.      
7.      

Oświadczam, że dochody moje i wymienionych wyżej kolejno członków mojego gospodarstwa domowego wyniosły: * *

Lp. Imię i nazwisko Miejsce pracy - nauki *** Wysokość dochodu w zł netto
       
       
       
       
       
       
       
       
       
Łączny dochód całego gospodarstwa domowego  
Średni dochód na 1 członka gospodarstwa domowego wynosi .............................................zł
(słownie: ..................................................................................................................  zł)

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej potwierdzam własnoręcznym podpisem prawdziwość danych zamieszczonych w niniejszym oświadczeniu.

…………………………………. …………………………………
miejscowość, data podpis pełnoletniego ucznia, albo rodzica lub opiekuna prawnego ucznia niepełnoletniego



Objaśnienia:
* / należy podkreślić właściwą odpowiedź
**/ do oświadczenia należy załączyć odrębne zaświadczenie o dochodach dla każdej wymienionej osoby, osiągającej dochód
***/ należy wymienić oddzielnie każde źródło dochodu

Metryka strony

Udostępniający: Miasto Siemiatycze

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Anasińska

Data wytworzenia: 2005-04-15

Wprowadzający: Eryk Nowik

Data modyfikacji: 2019-03-12

Opublikował: Eryk Nowik

Data publikacji: 2019-03-12